Tiny11 نسخه سبک ویندوز 11 با امکان اجرا بر روی اکثر کامپیوترها منتشر شد


ویندوز 95 پس از نصب کمتر از 100 مگابایت فضای ذخیره سازی را اشغال کرد. نصب ویندوز 11 اکنون به حدود 20 گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارد. شکی نیست که نرم افزار با پیشرفت تکنولوژی به داده های بیشتری نیاز دارد، اما بسیاری معتقدند که ویندوز افزایش 20000 درصدی اندازه نصب را در طول عمر 28 ساله خود توجیه نکرده است. در حال حاضر، یک توسعه‌دهنده خلاق، نسخه سفارشی‌سازی شده ویندوز 11 را منتشر کرده است که 50 درصد کوچک‌تر از نسخه اصلی است.

NTDEV اخیراً نسخه‌ای از ویندوز 11 به نام Tiny11 را منتشر کرده است که تنها به هشت گیگابایت فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد و روی رایانه‌هایی با دو گیگابایت رم قابل اجرا است. این نسخه همچنان پیش نیازهای نصب ویندوز 11 را حذف می کند.البته مزیت های این نسخه حذف برخی از امکانات است.

به گزارش TechSpot، نسخه فشرده ویندوز 11 بر اساس به روز رسانی 22H2 ویندوز 11 پرو و ​​به صورت فایل ISO در Archive.org ارائه شده است. حجم فایل دانلودی این نسخه حدود 3 گیگابایت است در حالی که حجم فایل نسخه اصلی به 5.1 گیگابایت می رسد.

نسخه سبک وزن ویندوز 11 شامل موارد ضروری مانند قابلیت دسترسی، ماشین حساب، دفترچه یادداشت و رنگ است. این سیستم عامل به کاربران اجازه دسترسی به فروشگاه مایکروسافت را نیز می دهد و از این رو می توان نرم افزارهای مورد نیاز را بر روی آن نصب کرد. Windows 11 Compact به طور پیش فرض از حساب های محلی پشتیبانی می کند، اما می تواند با حساب های آنلاین نیز استفاده شود.

NTDEV می گوید Tiny11 قابل سرویس نیست اما می تواند دات نت، درایورها و موارد امنیتی را از طریق بخش به روز رسانی دریافت کند.

NTDEV به کاربرانی که نگران خطرات امنیتی نسخه سفارشی ویندوز 11 هستند اطمینان می دهد که Tiny11 حاوی هیچ کد یا ابزار دیگری به جز منابع مایکروسافت نیست. با این حال، افرادی که نگران حریم خصوصی هستند نباید آن را نصب کنند.

هدف Tiny11 گسترش دامنه سیستم هایی است که می توانند به ویندوز 11 دسترسی داشته باشند. این نسخه سفارشی را می توان بر روی هر سیستمی که قادر به اجرای ویندوز 10 باشد نصب کرد و حتی بوت دوگانه را ارائه می دهد. به عبارت دیگر می توانید این سیستم عامل را در کنار ویندوز 10 بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و در صورت نیاز از هر نسخه ای که می خواهید استفاده کنید.

ویندوز 11 به دلیل الزامات سخت افزاری سخت افزاری مانند الزامات پردازنده یا ماژول TPM مورد انتقاد بسیاری از کاربران قرار گرفت. در واقع مایکروسافت اعلام کرده است که برای استفاده از این سیستم عامل باید حداقل از پردازنده نسل هشتم اینتل یا AMD Zen Plus استفاده کنید. سیستم های پشتیبانی نشده قادر به اجرای ویندوز 11 نیستند، اما مدتی است که راه حل هایی برای دور زدن این پیش نیازها ارائه شده است و اکنون Tiny11 نیز به طور پیش فرض این الزامات را حذف می کند.

آخرین آمار ارائه شده توسط StatCounter نشان می دهد که سهم ویندوز 11 در حال حاضر به حدود 20 درصد رسیده است که به این معنی است که از هر پنج رایانه شخصی ویندوز، یک دستگاه این سیستم عامل را اجرا می کند. سهم ویندوز 11 همچنان در حال افزایش است، اما همچنان تفاوت زیادی با ویندوز 10 (با سهم 70 درصدی) دارد.