RAW در مقابل JPEG؛ کدام فرمت تصویر بهتر است؟


فرمت تصویر بهتر

در ادامه مقاله، فرمت‌های RAW و JPEG را بر اساس معیارهای مختلفی مانند محدوده دینامیکی، وسعت رنگ، اختلالات تصویر، ویرایش تصویر، سازگاری با آینده، سرعت عکس‌برداری، تلاش و زمان مورد نیاز و اندازه فایل مقایسه می‌کنیم.

دینامیک محدوده

از نظر محدوده دینامیکی، فرمت RAW بسیار بهتر از فرمت JPEG است. مقدار داده های ذخیره شده در هر فایل RAW بسیار بیشتر از یک فایل JPEG است. این ویژگی به معنای انعطاف بیشتر برای یک عکاس است. به عنوان مثال، می‌توانید یک طیف کوهستانی روشن با پیش‌زمینه سایه‌دار را به یک منظره HDR زیبا بدون قربانی کردن رنگ و با نویز طیفی کمتر تبدیل کنید.

اما پویایی رنج چیست؟ محدوده دینامیکی در واقع نسبت روشن ترین و تاریک ترین نقاط یک تصویر است که در معرض سنسور قرار می گیرند. سنسور دوربین دارای طیف خاصی از حساسیت برای ثبت نقاط تاریک و روشن تصویر است و این تفاوت را محدوده دینامیکی دوربین می نامیم. به طور کلی، هر چه سنسور بزرگتر باشد، محدوده دینامیکی بیشتر است. ما این مقدار را بر اساس میزان توقف هایی که سنسور دوربین می تواند ثبت کند اندازه می گیریم، در واقع هر توقف بالا یا پایین می تواند نور برخورد شده به سنسور را دو یا نصف کند.

در فایل های RAW، می توانید از پتانسیل کامل سنسور دوربین خود استفاده کنید. اما فرمت jpeg از یک روش فشرده سازی برای کاهش اندازه فایل استفاده می کند، بنابراین شکاف جزئیات را بر اساس بهترین حدس ها پر می کند. اما هنگام ویرایش تصویر چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بیایید بگوییم هنگام عکس گرفتن برخی از مناطق روشن تر از حد معمول هستند. در دوربین های دیجیتال، زمانی که روشنایی تصویر بیش از حد معمول افزایش می یابد، می توانید از نرم افزار ویرایش تصویر برای بازیابی جزئیات در مناطق روشن استفاده کنید. برای درک بهتر این مثال، فرض کنید عکس با فرمت JPEG ضبط شده است. با تنظیم لغزنده های نوردهی، متوجه خواهید شد که بسیاری از قسمت های روشن تصویر به سمت سفید متمایل می شوند. با بررسی هیستوگرام می بینید که یک قله بلند در سمت راست تشکیل شده است که نشان دهنده روشنایی بالا است. در واقع به دلیل محدود بودن اطلاعات فایل JPEG نمی توانید اطلاعات آن قسمت از تصویر را بازیابی کنید و برای همیشه سفید روشن باقی می ماند.

حال فرض کنید دوربین خود را روی حالت RAW + JPEG قرار داده اید. به این ترتیب می توانید عکس را در هر دو فرمت ضبط کنید و بعداً در ویرایش تصویر انعطاف بیشتری خواهید داشت. اکنون سایر مناطق بسیار روشن تصویر قابل اصلاح هستند. قله های زیبای برفی روی کوه ها دارای سایه های خاکستری و همچنین سفید هستند.

شما می توانید همین مراحل را برای تصاویر کم نور انجام دهید. هنگامی که سعی می کنید سایه ها را در یک تصویر JPEG بازیابی کنید، اطلاعات از دست رفته به دلیل عمق بیت کم به صورت نویز نشان داده می شود. این حالت مشابه تنظیمات ISO بالای دوربین است. اطلاعات از دست رفته با نویز پر می شود. بنابراین، در فرمت JPEG، یک تصویر نویزدار دریافت می کنید. اما در فایل RAW جزئیات سایه به خوبی حفظ می شود تا زمانی که تصویر را روشن می کنید، نویز نیز کاهش می یابد.