Mediatek واحد تولید مودم 4G و 5G اینتل را در اختیار گرفت


در راستای استراتژی IDM 2.0 و خروج از کسب و کارهایی که با این برنامه سازگار نیستند، اینتل بی سر و صدا به فعالیت های شبکه بی سیم (WWAN) خود پایان داد. این اقدام مدتی است که در حال بررسی است و شرکت مذکور به زودی مودم های 4G و 5G را متوقف خواهد کرد. البته تیم آبی همچنان به ارائه فناوری های ارتباطی مودم های مدیاتک ادامه می دهد پردازنده ها ادامه خواهند داشت.

در حالی که هر روز شاهد افزایش پلت فرم های ارتباطی در سراسر جهان هستیم، این احتمال وجود دارد که راه حل های ارتباطی به محصولات تجاری برای شرکت هایی مانند اینتل تبدیل شوند. در سال 2019، اینتل همچنین تجارت گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های 4G و 5G خود را به اپل فروخت و اکنون مابقی این واحد را به مدیاتک داده است. Mediatek با استفاده از فناوری‌های مودم رایانه شخصی اینتل می‌تواند راه‌حل‌های ارتباطی برای انواع دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی مانند محصولات مرتبط با اینترنت اشیا ارائه دهد. ارائه لپ تاپ و غیره

اگرچه اینتل کسب و کار مودم گوشی های هوشمند خود را به اپل فروخت، اما همچنان پتنت های مهم 4G و 5G را در اختیار داشت و به ساخت مودم بر اساس این فناوری های ارتباطی برای لپ تاپ ها ادامه داد. حتی در مقطعی این شرکت تصمیم به همکاری با Mediatek و Fibocom برای تولید مودم های جدید گرفت.

اینتل اکنون قصد دارد فناوری تولید مودم 5G خود را به MediaTek و Fibocom بفروشد. اگرچه این شرکت قصد دارد تا ماه جولای از بازار 5G خارج شود، تیم کوچکی از این شرکت به MediaTek با نرم افزار کمک می کند. به نوشتن از TomsHardware، انتقال فناوری‌های Blue Team به MediaTek تا ماه مه کامل می‌شود و به نظر نمی‌رسد این حرکت تاثیری بر درآمدزایی اینتل داشته باشد. شرکت‌هایی که از راه‌حل‌های 5G این شرکت استفاده می‌کنند نیز به همکاری با MediaTek برای ارائه به‌روزرسانی‌ها و ارتقای محصولات خود ادامه خواهند داد.

اریک مک لافلینمعاون راه‌حل‌های بی‌سیم GM اینتل در بیانیه‌ای گفت: «از آنجایی که اولویت ما ادامه سرمایه‌گذاری در استراتژی IDM 2.0 است، تصمیم دشواری برای خروج از تجارت WWAN برای LTE و 5G گرفته‌ایم. ما با شرکای تجاری خود کار خواهیم کرد تا از انتقال بی‌وقفه این واحد به MediaTek اطمینان حاصل کنیم و مشتریان بتوانند همچنان از فناوری‌های ما در رایانه‌های شخصی استفاده کنند.”

شاید کسب و کار مودم های 4G و 5G برای اینتل سود چندانی نداشته باشد. علاوه بر این، بازار رایانه های شخصی در سال های اخیر رشد چندانی را تجربه نکرده است و منطقی به نظر می رسد که تیم آبی این تجارت را به مدیاتک بسپارد.