FTC می تواند قرارداد خرید Activision مایکروسافت در ماه دسامبر را به چالش بکشد


به گزارش پولیتیکو، کمیسیون تجارت فدرال در حال آماده سازی یک چالش قانونی احتمالی برای طرح مایکروسافت برای خرید Activision به مبلغ 68.7 میلیارد دلار است. به گفته این منبع، FTC می تواند تا ماه آینده از این معامله شکایت کند.

به گزارش The Verge، هنوز چند مرحله تا آمادگی سازمان های نظارتی برای انجام اقدامات خود از جمله رای کمیسیون ها باقی مانده است. اگر این اتفاق بیفتد، معامله خرید اکتیویژن بلیزارد با چالش های ضدرقابتی در ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا مواجه خواهد شد. این وضعیت زمانی به وجود آمده است که مایکروسافت دائماً تلاش می‌کند به رگولاتورها اطمینان دهد که خرید Activision، شرکتی که امتیاز عناوین محبوبی مانند Call of Duty و Cany Crush را در اختیار دارد، به رقابت در فضای بازی آسیبی نمی‌رساند.

Activision قول داده است که در صورت دستیابی به این هدف، با پرونده FTC مبارزه خواهد کرد. جو کریستینا سخنگوی این شرکت در بیانیه ای که از طریق ایمیل برای رسانه ها ارسال شده است، گفت:

ما متعهد به ادامه همکاری با آژانس‌های نظارتی در سراسر جهان برای تأیید این معامله هستیم، اما در صورت لزوم برای جلوگیری از از دست دادن این معامله، دفاع را متوقف نمی‌کنیم. هر گونه پیشنهادی مبنی بر اینکه این تراکنش می تواند منجر به اثرات ضد رقابتی شود کاملاً بی اساس و پوچ است و اینکه این ادغام به نفع گیمرها و صنعت بازی ایالات متحده خواهد بود، به خصوص که با رقابت فزاینده ای از سوی دیگر کشورها روبرو هستیم.

مایکروسافت اساسا در یک نبرد روابط عمومی همه جانبه با رقیب خود، سونی بوده است. یکی از مشکلات اصلی پلی استیشن این است که قرارداد خرید اکتیویژن بلیزارد به مایکروسافت قدرت بیشتری برای کنترل Call of Duty می دهد و اگرچه فیل اسپنسر اکنون رئیس ایکس باکس اعلام کرده است که شرکت وی به ساخت بازی های فوق برای کنسول های سونی ادامه خواهد داد، اما ممکن است این تصمیم نتیجه فشار مردم و سونی باشد زیرا جیم رایانرئیس پلی استیشن گفت که مایکروسافت تنها پیشنهاد داده است که قرارداد فعلی سونی را برای سه سال دیگر تمدید کند. مسئله ای که می تواند منجر به انحصاری بازی های فوق الذکر در سال 2028 برای ایکس باکس شود.

دعوای سونی و مایکروسافت گاهی به مراحل حساسی رسیده است. غول فناوری مستقر در ردموند، سونی را متهم کرد که به توسعه دهندگان پول پرداخت می کند تا آنها را تشویق کند تا محتوا را از GamePass حذف کنند. سونی همچنین این هفته استدلال کرد که برنامه اصلی مایکروسافت این است که قبل از افزایش قیمت، همه را مجبور به پیوستن به Xbox کند. هر دو شرکت احتمالاً همان استدلال‌ها را برای همه آژانس‌های نظارتی تکرار خواهند کرد. این در حالی است که فهرست سازمان های نظارتی که قصد ورود به این معامله را دارند هر روز در حال گسترش است.