ARM قصد دارد هزینه های مجوز برای معماری های تراشه های خود را افزایش دهد


البته باید توجه داشته باشیم که شرکت های بزرگی مانند سامسونگ و اپل قراردادهای پیچیده تری با ARM دارند زیرا هر دوی آنها علاوه بر تولید گوشی های هوشمند، تراشه های بسیاری از محصولات خود را نیز خودشان می سازند. اپل و سامسونگ قراردادهای مجوز خود را با ARM خواهند داشت، اما تصور اینکه استراتژی جدید ARM تحت تأثیر این دو غول فناوری قرار نگیرد، سخت است.

آرام در حال حاضر با برخی از شرکای تجاری خود در حال مذاکره است و تصمیم دارد تا سال 2024 برنامه های جدید خود را اجرایی کند و البته این احتمال وجود دارد که برخی شرکت ها بر اساس قراردادهای قدیمی این شرکت تا چند سال آینده به فعالیت خود ادامه دهند.

یک سناریوی رویایی برای معماری RISC-V

یکی از کارمندان ارشد سابق ARM می‌گوید: «شرکت ما به مشتریان می‌گوید برای همان خدمات هزینه بیشتری را پرداخت کنند، و کاری که سافت‌بانک در حال حاضر انجام می‌دهد آزمایش ارزش بازار انحصار ARM است.

اگر مشتریان ARM با برنامه های قیمت گذاری جدید شرکت موافقت نکنند، رقابت در این زمینه افزایش می یابد. در حالی که امروزه معماری لوگو در بسیاری از دستگاه ها از جمله از لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود، اما معماری RISC-V یک پروژه نسبتاً جدید است که نوید تراشه‌های کم مصرف را تحت مجوز منبع باز ارائه می‌دهد. از طرفی آروم در حال حاضر پایگاه کاربری بسیار گسترده ای دارد و میلیون ها ابزار توسعه برای آن ایجاد شده است. البته رویکردهای جدید ARM هر روز مهاجرت سازندگان تراشه به معماری RISC-V را افزایش خواهد داد.

ARM با تغییراتی که در مدل کسب و کار خود ایجاد کرده به شرکتی بی ثبات برای سایر کسب و کارها تبدیل شده است و از سوی دیگر نفوذ دولت آمریکا در این کشور برای چین بسیار نگران کننده است. این می تواند شرکت های چینی را به استفاده از معماری های باز RISC-V تشویق کند.