30 میلیارد دلار از حجم تراکنش های NFT در اتریوم با هدف پولشویی انجام شده است.


تقریباً همه کسانی که به نوعی با بازارهای مالی سروکار دارند با اصطلاح «پوشوی» آشنا هستند. نوعی دستکاری بازار که در آن خریداران و فروشندگانی که در یک معامله هستند یا با یکدیگر تبانی می کنند، بازار توکن غیرقابل تعویض (NFT) را دچار مشکل کرده است. گزارش جدیدی از سایت داده بلاک چین Dune Analytics نشان می دهد که شرایط معاملاتی در بازار NFT چقدر وخیم است.

بر اساس تجزیه و تحلیل محققی با نام مستعار Hildobby که در 16 دسامبر گردآوری شد، تراکنش های پولشویی بیش از نیمی (58٪) از کل حجم معاملات NFT در اتریوم در سال 2022 را تشکیل می دهد. طبق گفته CoinDesk، این تاکتیک در ژانویه به اوج خود رسید. زمانی که چنین تراکنش‌هایی بیش از 80 درصد از کل حجم معاملات توکن‌های غیرقابل مبادله را تشکیل می‌دهند.

Hildobby از چهار فیلتر برای حذف رفتارهای تجاری عجیب استفاده کرده است که به احتمال زیاد به معاملات پولشویی اشاره می کند. اول از همه، تراکنش های افشا شده NFT بین همان آدرس کیف پول فیلتر شدند. در مرحله دوم، محققان به تراکنش های رفت و برگشتی یک NFT بین دو آدرس کیف پول مختلف که یکی از رایج ترین تاکتیک های پولشویی است، نگاه کردند. در مرحله بعد، اگر یک آدرس کیف پول همان NFT را سه بار یا بیشتر خریداری کرده باشد، به دلیل نامحتمل بودن وضعیت، به عنوان تراکنش پولشویی علامت گذاری می شود. در نهایت، اگر خریدار و فروشنده ای در یک تراکنش NFT کیف پول هایی داشته باشند که توکن مورد نظر در ابتدا از همان کیف پول ایمن شده است، بدیهی است که بین آنها ارتباط وجود دارد و بنابراین به عنوان پولشویی علامت گذاری می شوند.

برای درک اینکه پولشویی از زمان ظهور بازارهای NFT تا چه حد گسترده شده است، باید اشاره کنیم که اعمال فیلترها نشان داد که بیش از 30 میلیارد دلار از حجم معاملات NFT با تجارت پولشویی مرتبط است. این عدد بسیار چشمگیر است، اگرچه تنها حدود 1.5 درصد از کل تراکنش های انجام شده توسط بارباستر اتریوم را نشان می دهد. اگر این آمار کمی گیج کننده به نظر می رسد، نگران نباشید. آمارهای ذکر شده حاکی از قانونی بودن اکثر معاملات NFT است اما حجم این معاملات کمتر از معاملات مربوط به پولشویی است. زمانی که هدف بسیاری از معاملات پولشویی افزایش مصنوعی قیمت مجموعه های NFT است، این آمار منطقی به نظر می رسد.

هیلدوبی می گوید:

تقریباً نیمی از ارقام شگفت‌انگیز حجم معاملاتی که اغلب درباره آن می‌شنویم، افرادی هستند که با سیستم بازی می‌کنند و این آمار به معاملات واقعی اشاره نمی‌کند.هیلدوبی

بر اساس داده ها، به ترتیب 98 و 87 درصد از کل حجم معاملات بازارهای NFT LooksRare و X2Y2 که هر دو نوعی پاداش توکن برای تعامل در پلتفرم های خود ارائه می دهند، مربوط به پولشویی است.

هیلدوبی افزایش فعالیت مبادلات پولشویی را به افزایش رقابت بین بازارهای NFT برای سهم بیشتری از بازار نسبت داد. او می گوید:

طرح هایی با اهداف جذاب برای تشویق به استفاده از پلتفرم های معاملاتی NFT به عنوان راهی برای کسب جایگاه بالاتر در این بازار، جذب حجم بالای تراکنش ها و تبدیل شدن به موفق ترین پلت فرم بازار، در بین این شرکت ها رواج یافته است و به همین دلیل آمار ارائه شده توسط این بازارها در بهترین حالت گمراه کننده هستند. و تصویری از استفاده طبیعی ارائه می دهند که البته کاملاً با واقعیت مطابقت ندارد.هیلدوبی

پولشویی طبق قوانین ایالات متحده و بسیاری از کشورهای جهان غیرقانونی است و ردیابی آن در فضای ارزهای دیجیتال دشوار است. شرکت تحقیقاتی بلاک چین Chainalysis در ماه فوریه گزارش داد که در حالی که اکثر معامله‌گران فعال در زمینه پولشویی از طریق NFT قبلاً به دلیل هزینه‌های بالای گاز و در نتیجه عدم سودآوری تمایلی به انجام این کار نداشتند، گروهی متشکل از 110 معامله‌گر همچنان موفق شدند. از این روش 4 میلیون دلار درآمد کسب کنید.