یک وب سرور چیست؟ انواع وب سرور


انواع مختلفی از وب سرورها وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند. در ادامه به چند وب سرور مهم و پرکاربرد اشاره می کنیم.

آپاچی

پروژه وب سرور آپاچی در سال 1996 راه اندازی شد و در حال حاضر توسط بنیاد آپاچی نگهداری می شود. آپاچی یکی از محبوب ترین وب سرورهای رایگان در جهان است. این پروژه یکی از بهترین نمونه های وب سرور است که با سیستم عامل هایی مانند لینوکس، ویندوز و مک سازگار است.

IIS

وب سرور IIS متعلق به شرکت مایکروسافت است. این پروژه با سیستم عامل ویندوز سرور ارائه می شود و می توان آن را از طریق رابط کاربری گرافیکی پیکربندی کرد.

NGINX

NGINX کار خود را در سال 2002 آغاز کرد. Igor Sysoev مسئولیت توسعه این پروژه را بر عهده دارد. امروزه از این پلتفرم به عنوان سرور پروکسی نیز استفاده می شود و مانند آپاچی می توان از آن به عنوان وب سرور نیز استفاده کرد. این وب سرور به گونه ای طراحی شده است که می تواند صدها اتصال همزمان را بدون مشکل انجام دهد.

آپاچی تامکت

آپاچی تامکت همچنین یک وب سرور رایگان است که به طور خاص برای ارائه خدمات مبتنی بر جاوا طراحی شده است. این پروژه به عنوان یکی از سرورهای محبوب جاوا شناخته می شود و می تواند با پورت 8080 کار کند.از دیگر امکانات این وب سرور می توان به پشتیبانی از PHP، Python، Perl، ASP.NET و … اشاره کرد.

LightTPD

LightTPD در سال 2003 شروع به کار کرد. این وب سرور به حافظه، پردازنده و فضای ذخیره سازی بسیار کمی نیاز دارد. دوربین های وب، روترهای اینترنتی و … از این پروژه به عنوان وب سرور اصلی خود استفاده می کنند.

LiteSpeed

LiteSpeed ​​یکی دیگر از وب سرورهای محبوب است. در حال حاضر این پروژه چهارمین وب سرور پرکاربرد جهان است و طبق آمار تا سال 2021 حدود 10 درصد از کل وب سایت های دنیا از آن استفاده خواهند کرد. یکی از مزایای این وب سرور سرعت بالا و استفاده کم از منابع سخت افزاری است.

وب سرور استاتیک در مقابل وب سرور پویا