گوگل با فاصله گرفتن از لوگو، RISC-V را به معماری اندروید “سطح یک” تبدیل می کند


گوگل در این اجلاس به برخی از برنامه های جدید خود اشاره کرد که بر روی RISC-V متمرکز بود. نقشه راه گوگل نشان می دهد که این شرکت یک برنامه حساب شده برای RISC-V ایجاد کرده است، در حالی که اندروید هنوز از معماری x86 به طور گسترده و منظم پشتیبانی نمی کند.

پس از توسعه نسخه نهایی اندروید برای معماری RISC-V، سازندگان گوشی های هوشمند و توسعه دهندگان اپلیکیشن وارد معادله می شوند. نکته جالب در مورد Android RunTime این است که با اضافه شدن پشتیبانی RISC-V، بخش بزرگی از اکوسیستم اپلیکیشن اندروید نیز با این معماری سازگار خواهد بود. برنامه های اندروید با کد جاوا توسعه می یابند و ابزار Android Runtime آنها را برای معماری ARM کامپایل می کند. با به روز رسانی Android Runtime، توسعه دهندگان می توانند به راحتی برنامه هایی را برای معماری RISC-V بسازند.

مدیر عامل سازمان غیرانتفاعی RISC-V International، صاحب RISC-V، در اجلاس اخیر گفت که حرکت به سمت جریان اصلی این معماری “حتمی” است زیرا RISC-V بر اساس یک مدل منبع باز است و می تواند تنوع تراشه ها را افزایش دهد. او معتقد است که ARM امروز “ناپایدار” شده است و هر جایگزین مناسبی می تواند موفقیت چشمگیری کسب کند.

مقالات مرتبط

معماری لوگو در حال حاضر تقریبا در تمام محصولات مدرن، از گوشی های هوشمند و لوازم خانگی گرفته تا خودروهای برقی استفاده می شود. قرار بود شرکت سازنده این معماری به زیرمجموعه انویدیا تبدیل شود، اما در نهایت نهادهای نظارتی چنین مجوزی را صادر نکردند، زیرا نگران بودند انویدیا با رفتار انحصاری نبض بازار را در دست بگیرد. سافت بانک، مالک Arm، قصد دارد این شرکت را بفروشد.

پروژه معماری RISC-V توسط گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی آغاز شد و به دلیل متن باز بودن آن احتمالا هرگز با محدودیت های صادراتی ایالات متحده مواجه نخواهد شد. در ماه های اخیر، ایالات متحده تحریم هایی را علیه صنعت تراشه چین اعمال کرده است و این موضوع بر معماری ARM نیز تأثیر گذاشته است. بنیاد RISC-V در سال 2019 دفتر مرکزی خود را از آمریکا به سوئیس منتقل کرد و نام خود را به RISC-V International تغییر داد.