گوگل انگشت انتقاد را به سمت مایکروسافت گرفت: “آنها بسیار ضد رقابت هستند”


گوگل علیه تجارت ابری مایکروسافت موضع گرفته است و ادعا می کند که این شرکت اقدامات ضد رقابتی دارد. این اظهارات در حالی بیان می شود که مایکروسافت دو روز پیش اعلام کرد که حاضر است برخی از سیاست های تجارت ابری خود را تغییر دهد تا انتقادات چندین شرکت اروپایی را کاهش دهد. ظاهرا این تغییرات گوگل را راضی نمی کند.

گوگل می گوید که امضای قراردادهای مایکروسافت با برخی شرکت ها نشان دهنده تسلط ردموندی ها در بازار تجارت ابری است و نشان نمی دهد که مایکروسافت هیچ تغییر مطلوبی ایجاد کرده است.

آمیت زوارینایب رئیس واحد ابری گوگل (Google Cloud) می گوید: “مایکروسافت قطعاً وضعیت بسیار ضد رقابتی در حوزه ابری دارد. آنها از تسلط خود بر بازار تجهیزات داخلی و آفیس 365 و ویندوز برای اتصال Azure و سایر موارد استفاده می کنند. خدمات ابری و انتخاب را برای مشتریان دشوار می کند.» به گفته این مدیر گوگل، مایکروسافت به مشتریان اجازه نمی دهد با نحوه قیمت گذاری و محدودیت هایی که با امضای قرارداد در نظر می گیرد به سراغ سایر ارائه دهندگان خدمات ابری بروند.

مایکروسافت به سخنان مدیر گوگل پاسخ داد و گفت: ما به جامعه ابری اروپا و موفقیت آنها متعهد هستیم. مایکروسافت به منظور پایان دادن به تعدادی از شکایات شرکت‌های کوچک اروپایی، پیشنهاد کرده است که برخی از سیاست‌های تجارت ابری خود را اصلاح کند. مطابق با Windows Central شرکت‌های کوچکی که از مایکروسافت شکایت می‌کنند شامل شرکت فرانسوی OVHcloud و شرکت ایتالیایی Aruba و انجمن ارائه‌دهندگان خدمات ابری دانمارکی هستند.

آمیت زواری می گوید که مایکروسافت با امضای قرارداد از شکایت منتقدان و اعمال نکردن تغییراتی که در قالب قرارداد متعهد شده است برای بقیه شرکت ها جلوگیری می کند. زواری خواستار یک رویکرد جامع است، به طوری که مایکروسافت سیاست های خود را برای کل صنعت تغییر دهد، نه فقط برای چند شرکت خاص.

گوگل و مایکروسافت در زمینه‌های مختلف با هم رقابت می‌کنند، اما زواری می‌گوید که انتقادات او تنها معطوف به منافع گوگل نیست: «این فقط مربوط به گوگل نیست. می‌خواهم خیلی واضح بگویم که موضوع اصلی صنعت ابر است.» زواری می‌گوید که مشتریان باید انتخاب های زیادی در زمینه خدمات ابری داشته باشند.