گوگل آزمایش هوش مصنوعی SGE را در موتور جستجو آغاز کرد


تعداد کمی از کاربران گوگل قرار است با صفحه نتایج جدید در موتور جستجو روبرو شوند. در یک بیانیه مطبوعاتی، غول آمریکایی صنعت فناوری می گوید که دسترسی به آزمایشگاه های جستجو به صورت محدود امکان پذیر شده است. Search Labs سرویسی برای آزمایش ویژگی های جدید موتور جستجو است.

کاربران برای دسترسی به بخش Search Labs باید وارد لیست انتظار شوند و در حال حاضر مشخص نیست که چه مدت پس از قرار گرفتن در لیست انتظار، امکان دسترسی وجود خواهد داشت. Search Labs دو هفته پیش در جریان رویداد Google I/O اعلام شد.

جالب ترین ویژگی جدید جستجوی گوگل، Generative Experience است که نتایج حاصل از هوش مصنوعی مولد را در بالای نتایج جستجوی سنتی قرار می دهد. به این ترتیب پس از پرسیدن سوال در گوگل، به جای دسترسی به ویکی پدیا یا سایر سایت های معروف، در بالای صفحه با متنی مواجه می شوید که مستقیما به سوال پاسخ می دهد. برای دسترسی به جزئیات بیشتر می توانید لینک های ارائه شده در همان قسمت را مطالعه کنید.

به گفته The Verge، SGE را می توان بزرگترین تغییر در تاریخ موتور جستجوی گوگل دانست. SGE می تواند به طور قابل توجهی نحوه تعامل افراد با موتورهای جستجو را بهبود بخشد و تغییرات قابل توجهی در صنعت سئو ایجاد کند. از این پس وب سایت ها به جای تمرکز بر سئو، سعی می کنند خود را در نتایج هوش مصنوعی قرار دهند.

نتایج مبتنی بر هوش مصنوعی ممکن است خبر بدی برای وب سایت های خبری باشد. اگر کاربران پاسخ سوالات خود را در همان صفحه اصلی گوگل بیابند و روی لینک ها کلیک نکنند، شاهد تغییر در مدل کسب و کار سایت ها خواهیم بود. گوگل بارها گفته است که قصد دارد رویکردی مسئولانه برای توسعه هوش مصنوعی در پیش بگیرد.

بخش Labs SGE شامل دو ویژگی دیگر است: Add to Sheets (که گزینه ای را در کنار همه پیوندها اضافه می کند تا بتوانید آنها را به صفحات Google Sheets اضافه کنید) و Code Tips. ویژگی دوم یک سیستم بزرگ مبتنی بر مدل زبان است که به شما در نوشتن و تغییر کد کمک می کند.