گوشی های وارد شده به کشور؛ دو میلیون کمتر از سال قبل


آخرین گزارش سازمان گمرک حاکی از آن است که از فروردین تا آبان ماه امسال بیش از 9 میلیون و 14 هزار گوشی تلفن همراه وارد کشور شده است. این عدد نشان از کاهش دو میلیونی گوشی های وارداتی به کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. در هشت ماهه سال 1400 حدود 11 میلیون و 643 هزار گوشی تلفن همراه به کشور وارد شده است.

سازمان گمرک ارزش دلاری گوشی های تلفن همراهی که در هشت ماه گذشته وارد ایران شده است را حدود یک میلیارد و 838 میلیون دلار برآورد کرده است که حدود 800 میلیون دلار کمتر از ارزش دلاری گوشی های وارداتی در مدت مشابه سال گذشته است. . در سال 1400 گوشی های وارد شده به کشور حدود دو میلیارد و 651 میلیون دلار ارزش داشت.

یکی از مهم ترین دلایل این کاهش تعداد گوشی های وارداتی را می توان عدم واردات آیفون 14 با رویه های تجاری توسط شرکت های واردکننده دانست. با توجه به اینکه شرکت ها هنوز نمی توانند جدیدترین گوشی های اپل را وارد کشور کنند و تمامی گوشی های آیفون 14 موجود در بازار ایران با رویه مسافری وارد کشور شده اند، طبیعی است که بخشی از کاهش حجم موبایل واردات گوشی به این موضوع مربوط می شود. .

علاوه بر این، عدم امکان فعال سازی گوشی های آیفون 14 در کشور که به صورت مسافرتی وارد کشور شده اند نیز باعث می شود مردم تمایل چندانی به خرید این گوشی نداشته باشند و در نتیجه تقاضا برای آن کاهش یابد. از سوی دیگر تاکید نهادهای مختلف بر موضوع حل نشدن مشکل رجیستری پرچمداران جدید اپل و هشدارها مبنی بر عدم خرید آیفون 14 فعلا باعث کاهش تمایل خریداران به این محصول شده است. بدیهی است در شرایط کاهش تقاضا، واردکنندگان خصوصی این محصول که عموماً فروشنده تلفن همراه هستند، واردات بیشتری نداشته و این محصول را به بازار عرضه می کنند. همه این شرایط یکی از دلایل مهم کاهش تعداد گوشی های وارداتی به کشور است.

با توجه به اینکه گوشی های جدید اپل همیشه در شهریور ماه معرفی و به بازارهای جهانی عرضه می شوند، فروشندگان ایرانی هر ساله با عرضه این محصولات به بازار فروش خوبی را در این بازه زمانی از شهریور تا آبان تجربه می کنند. اما امسال با مشکل ثبت نشدن آیفون 14، واردکنندگان و فروشندگان وضعیت متفاوتی را تجربه کرده اند.

آخرین پیگیری های زومیت از انجمن واردکنندگان موبایل حاکی از آن است که این مشکل همچنان وجود دارد و حتی پیگیری های این انجمن از نهادهای مختلف تا امروز ناموفق بوده است. محمدرضا علیان سخنگوی این انجمن در پاسخ به زومیت درباره رفع مشکل فعال سازی آیفون 14 گفت: در حال پیگیری موضوع رجیستری آیفون 14 از نهادهای مختلف هستیم اما هنوز هیچ پاسخی در این زمینه به ما نداده اند. “