گزارش ایران تالنت; از کاهش چند صد دلاری درآمد کارمندان تا حقوق بالاتر در شرکت های بین المللی


پایگاه خبری استخدام و آگهی استخدام ایران تالنت در جدیدترین گزارش خود اطلاعاتی از استخدام و استخدام در شرکت ها و وضعیت سطوح مختلف سازمانی در مجموعه ها منتشر کرده است. در بخشی از این گزارش به حقوق و دستمزد پرداختی صنایع مختلف به نیروی انسانی در سه سطح کارشناسی، مدیر میانی و مدیر ارشد اشاره شده است.

به گزارش تلنت ایران، حقوق و دستمزد متخصصان کشور در رشته های مختلف و درآمد آنها با افزایش قیمت دلار و تورم مقایسه شده است. در این گزارش با تبدیل میانگین درآمد کارشناسان در سال 1396 به 1400 دلار، افزایش حقوق و قدرت خرید مردم بررسی شده است.

نتایج به دست آمده از نمودار میانگین درآمد کارشناسان با در نظر گرفتن نرخ دلار حاکی از آن است که درآمد افراد این رده سازمانی با کاهش 408 دلاری از 621 دلار در سال 1396 به 213 دلار در سال 1400 رسیده است.

گزارش ایرانتالنت از وضعیت استخدامی و حقوق

همچنین در سال 1395 یک مدیر میانی متوسط ​​درآمد ماهانه 891 دلار داشته که در سال 1400 به 345 دلار رسیده است. این بدان معناست که درآمد یک مدیر میانی در مدت چهار سال 546 دلار کاهش یافته است. یک مدیر ارشد در سال 1396 به طور متوسط ​​1475 دلار در ماه درآمد داشت که در سال 1400 با کاهش 880 دلاری به 577 دلار رسید.

کدام صنایع بیشترین حقوق را پرداخت کردند؟

بر اساس اطلاعات ارائه شده حدود 47 هزار متخصص که توسط ایرانتالنت به صورت خوداظهاری جمع آوری شده است، در رده کارشناسی، بانک ها با خالص پرداختی 8.8 میلیون تومان بیشترین حقوق پرداختی را داشته اند.

در رده مدیران میانی بیشترین حقوق در شرکت های سرمایه گذاری و مالی با 12.2 میلیون تومان و در رده مدیران ارشد شرکت های فولادی و معدنی با 23.7 میلیون تومان بیشترین حقوق پرداخت شده است.

گزارش ایرانتالنت از وضعیت استخدامی و حقوق

بر اساس داده های این گزارش، شرکت های اسنپ، دیجی کالا و ایرانسل به ترتیب در رتبه های اول تا سوم از نظر تعداد کارمند قرار دارند. شرکت های کاله و گروه صنعتی گلرنگ در رتبه های چهارم و پنجم قرار دارند.

گزارش ایرانتالنت از وضعیت استخدامی و حقوق

یکی دیگر از آمارهای گزارش ایران تلنت مربوط به تفاوت میزان حقوق دریافتی در شرکت های دولتی، خصوصی و بین المللی است. بر اساس داده های این گزارش، در رده کارشناسی، شرکت های دولتی و خصوصی کشور در سال 1400 میانگین پرداختی معادل 5.9 میلیون تومان داشته اند. این در حالی است که شرکت های بین المللی با پرداخت 8.4 میلیون تومان 42 درصد حقوق بیشتر به کارشناسان خود پرداخت کرده اند.

در حقوق مدیران میانی نیز تفاوت وجود دارد. این مدیران در سال 1400 به طور متوسط ​​8.9 میلیون تومان در شرکت های خصوصی دریافت می کردند، اما همتایان آنها در شرکت های بین المللی ماهانه 13.1 میلیون تومان دریافت می کردند.

گزارش ایرانتالنت از وضعیت استخدامی و حقوق

افزایش درآمد با مدرک کارشناسی ارشد و تسلط بر زبان انگلیسی

تأثیر «کارشناسی ارشد» و «تسلط به زبان انگلیسی» بر حقوق دو شاخصی است که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است و نشان می دهد که در سال گذشته در تمامی رده های سازمانی، افراد دارای مدرک فوق لیسانس بیشتر از افراد دارای مدرک لیسانس بوده اند. درجه. است. یک مدیر میانی با مدرک فوق لیسانس هشت درصد افزایش حقوق را تجربه کرد، تأثیر مدرک کارشناسی ارشد برای رده سازمانی متخصص 11 درصد و برای مدیر ارشد 15 درصد بود.

گزارش ایرانتالنت از وضعیت استخدامی و حقوق

در خصوص شاخص تسلط بر زبان انگلیسی نیز افزایش حقوق مشاهده شده است. به طور متوسط، شرکت ها 21 درصد بیشتر به کارمندان در مشاغلی که به زبان انگلیسی نیاز داشتند، پرداخت می کردند.

گزارش ایرانتالنت از وضعیت استخدامی و حقوق

بیشترین افزایش حقوق شامل مدیران ارشد (با 26 درصد) و تسلط به زبان انگلیسی در سطوح میانی و کارشناسی نیز به ترتیب باعث افزایش 19 و 18 درصدی حقوق در سال 1400 شده است.