گرگ در لباس بره; با خطرناک ترین افراد در اینترنت آشنا شوید!


زمانی که بازار بزرگ مواد مخدر و داده های هک شده در وب تاریک معروف به AlphaBay در سال 2017 (1396 میلادی) نابود شد و جسد الکساندر کازس، بنیانگذار این وب سایت، یک هفته پس از دستگیری وی در زندان تایلند پیدا شد. به نظر می رسید که داستان وب سایت الفبا به پایان رسیده است. اما، در تابستان سال گذشته، دقیقاً چهار سال پس از دستگیری بنیانگذار آن، وب سایت تحت نظارت یکی از بنیانگذاران الکساندر کازس و معاون کازس، معروف به DeSnake، دوباره راه اندازی شد. پس از راه اندازی مجدد آلفابت، DeSnake توانسته آلفابت را به صدر بازارهای جنایی در وب تاریک بازگرداند.

به نظر می رسد دیزنی قوانین بیشتری نسبت به Causez دارد، به عنوان مثال ممنوعیت فنتانیل و ابزارهای باج افزار. با این حال، آلفابت بازاری برای خرید و فروش داروهای قدرتمند و داده‌های دزدیده شده باقی می‌ماند و ممکن است اکنون متوقف کردن آن سخت‌تر باشد. زیرا دیزنی به‌روزرسانی‌های امنیتی را انجام داده و مکانیسم خود را قوی‌تر کرده است، از جمله تنها از ارز دیجیتالی مانند Monero به جای بیت‌کوین استفاده می‌کند، که ردیابی آن بسیار سخت‌تر از بیت‌کوین است. علاوه بر این، او ادعا کرده است که اکنون در داخل مرزهای اتحاد جماهیر شوروی سابق زندگی می کند، و به طور بالقوه او را از دسترس مجریان قانون بسیار دورتر از کازس می کند.

کره شمالی همچنان خود را به عنوان بزرگترین عامل حملات سایبری تحت حمایت دولت در جهان در سال 2022 متمایز می کند. طبق گزارش Wired، هکرهای دولتی این کشور صدها میلیون دلار، اغلب به ارزهای دیجیتال، از اهدافی در سراسر جهان به سرقت برده اند و به نظر می رسد این سرقت ها روز به روز افزایش یابد بر اساس تجزیه و تحلیل شرکت Chainalysis، کره شمالی در پنج ماهه اول سال 2022 حدود 840 میلیون دلار ارز دیجیتال به سرقت برده است که بیش از کل سرقت در دو سال گذشته است و در واقع در یک مورد دزدی، تنها موفق به سرقت 600 میلیون دلار شده است.

لازاروس گروه هکری تحت حمایت دولت کره شمالی است که مسئول بسیاری از این سرقت ها است.

بلای باج افزار هنوز در سال 2023 در سراسر جهان بیداد می کند و هیچ گروهی نمی تواند آن را بهتر از Conti به تصویر بکشد. این گروه در اولین ماه سال گذشته چندین سازمان و دولت را هدف قرار داد. بدتر از همه، این گروه موجی از حملات سایبری فلج کننده را در سراسر کاستاریکا راه اندازی کرد که 27 خدمات دولتی و پزشکی را در آنجا از کار انداخت و منجر به وضعیت اضطراری ملی شد.

پس از حمله روسیه به اوکراین و اعلام حمایت کامل گروه هکری Conti از جنگ، یکی از اعضای ناراضی این گروه حجم زیادی از ارتباطات داخلی این گروه را به صورت آنلاین فاش کرد. متعاقباً این اقدام باعث شد که گروه Conti به طور اسمی نابود شود. اما احتمالاً هکرهای این گروه با نام های مستعار جدید و مستقل به فعالیت خود ادامه می دهند و بی شک هرج و مرج که مدل کسب و کار آنهاست ادامه خواهد داشت.

تنها چیزی که از گروهی از هکرهای باج افزار بی رحم خطرناک تر است، گروهی از هکرهای باج افزار بی رحم هستند که اعضای آن نوجوانان هستند. گروه هکر $Lapsus در دسامبر 2021 (1400) با حمله به وزارت بهداشت برزیل در بحبوحه کووید-19 رسماً وارد دنیای هک و نفوذ شد. از آن زمان، این گروه به طور تهاجمی و بی‌هدف به شرکت‌های بزرگ فناوری از جمله Uber، Okta، Rockstar Games، Nvidia، Microsoft، Samsung و Vodafone حمله کرده است.

بهار گذشته پلیس بریتانیا هفت نفر را که مظنون به عضویت در این گروه هکری بودند دستگیر کرد. همه آنها بین 16 تا 21 سال سن داشتند و گفته می شد که در میان آنها مغز متفکر گروه هک لپسیس نیز وجود دارد که 16 سال سن دارد. اما اندکی بعد، مظنونان بدون هیچ اتهامی آزاد شدند و سفر خوش هکرهای لپسیس ادامه یافت.

برای سال ها، هکرهای چینی بر جاسوسی سایبری تمرکز کردند. اما اخیراً، گروهی به نام APT41 ثابت کرد که نزدیک‌ترین معادل چینی به یک گروه هکری است که تحت نظارت دولت کره شمالی فعالیت می‌کند. این گروه که وزارت دادگستری ایالات متحده آن را در کیفرخواستی به یکی از پیمانکاران وزارت امنیت دولتی موسوم به چنگدو 404 مرتبط کرده است، سال ها به عنوان یک سازمان مجرم سایبری انتفاعی به تصویر کشیده شده است.

تنها در چند ماه گذشته، گروه APT41 با سرقت بی‌سابقه 20 میلیون دلار پول دولت ایالات متحده توسط یک سازمان هکری تحت حمایت دولت چین از صندوق‌های امداد کووید-19 مرتبط شده است. در همین حال، بر اساس تجزیه و تحلیل در PricewaterhouseCoopers، گروه APT41 همچنین مسئول ده ها نفوذ جاسوسی محور در سراسر جهان در سال جاری است و این گروه را پرکارترین گروه در انجام عملیات جاسوسی سایبری در جهان می داند. برخلاف اینکه وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا هفت نفر از اعضای این گروه را در سال 2020 میلادی (1399 میلادی) متهم کرد. اما آنها هنوز در حال رها هستند و ترکیب منحصربفرد آنها از جاسوسی و سرقت آشکار همچنان ادامه دارد.

نظر شما، مخاطبان زومیت، در مورد خطرناک ترین فرد اینترنت چیست؟