کوالکام و مدیاتک در یک دوراهی. پردازنده 3 نانومتری برنده آیفون در سال 2023 خواهد بود


طبق گزارش دیجی‌تایمز، اپل احتمالاً جزو معدود شرکت‌هایی در جهان خواهد بود که در سال 2023 پردازنده‌ای مبتنی بر لیتوگرافی 3 نانومتری تولید خواهد کرد. منابع آگاه می‌گویند کوالکام و مدیاتک به‌عنوان اصلی‌ترین رقبای اپل در بازار پردازنده‌های موبایل، تاکنون موفق نشده‌اند. با این حال تصمیم خود را برای استفاده از لیتوگرافی 3 نانومتری نهایی کردند زیرا در حال حاضر چشم انداز روشنی برای فروش دستگاه های اندرویدی وجود ندارد.

عدد بیان شده در نانومتر به ابعاد ترانزیستورهای روی تراشه اشاره دارد. هرچه تعداد نانومترها کمتر باشد، تراشه ها قدرتمندتر هستند و انرژی کمتری مصرف می کنند.

دیجی‌تایمز می‌گوید که کوالکام و مدیاتک بسیار مشتاق هستند که پردازنده‌های ۳ نانومتری مانند اپل بسازند، اما احتمالاً این هدف در سال ۲۰۲۳ برای دو شرکت مورد بحث قابل دستیابی نیست. یکی از عواملی که کوالکام و مدیاتک را در تضاد قرار می دهد، قیمت بالای تراشه های 3 نانومتری است. تولید هر ویفر از این تراشه ها 20000 دلار هزینه دارد (در فرآیند ساخت تراشه، پردازنده ها از ویفر خارج می شوند).

امروزه کوالکام پردازنده بسیاری از دستگاه های اندرویدی رده بالا از جمله گوشی های سامسونگ را تامین می کند. به گفته دیجی تایمز، اگر سامسونگ اصرار کند، کوالکام چاره ای جز استفاده از لیتوگرافی 3 نانومتری ندارد. سامسونگ نمی خواهد رقابت با اپل را متوقف کند.

مقالات مرتبط

اپل اولین مشتری لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC است. احتمالا کوپرتینویی ها برای اولین بار از لیتوگرافی 3 نانومتری در پردازنده های M2 Pro و M2 Max که برای نسل جدید مک بوک پرو تولید می شوند استفاده خواهند کرد. پردازنده A17 مورد استفاده در iPhone 15 Pro و iPhone 15 Pro Max (Ultra) نیز مبتنی بر لیتوگرافی 3 نانومتری خواهد بود. TSMC تولید انبوه پردازنده های 3 نانومتری را در اواخر سال 2022 آغاز خواهد کرد.