کوالکام نسل جدید تراشه بلوتوث LE را به همراه پلتفرم عینک های واقعیت افزوده معرفی کرد


کوالکام اخیرا از اسنپدراگون 8 نسل 2 رونمایی کرد و در میان ارقام عملکردی این تراشه، شاهد معرفی پردازنده های S3 Gen 2 و S5 Gen 2 برای هدست های بی سیم و افزایش کیفیت صدای بلوتوث بودیم. این شرکت همچنین از پلتفرم جدیدی برای محصولات پوشیدنی به ویژه عینک های واقعیت افزوده رونمایی کرده است.

Qualcomm S3 و S5 Gen 2

اسنپدراگون اس 3 نسل 2 و اس 5 نسل 2

کوالکام به بهبود بلوتوث LE با نسل دوم پلتفرم صوتی خود ادامه می دهد. تراشه های جدید این شرکت با اسنپدراگون 8 نسل 2 سازگار هستند و صدای LossLess را از گوشی به گوش شما منتقل می کنند. این ویژگی‌ها از ردیابی پویا موقعیت سر برای فعال کردن صدای فراگیر و تجربه شنیداری بهتر استفاده می‌کنند. تراشه های مذکور همچنین با بهبود حذف نویز فعال ارائه می شوند که از سیستم تشخیص گفتار نیز پشتیبانی می کند. زمانی که با هدفون مجهز به این تراشه ها با شخص دیگری صحبت می کنید، شنیدن صدای آن شخص امکان پذیر خواهد بود و به این ترتیب نیازی به غیرفعال کردن دستی ANC نخواهید داشت.

تراشه های S3 Gen 2 و S5 Gen 2 با در نظر گرفتن قابلیت های بازی طراحی شده اند. این پردازنده ها از حالت تاخیر کم استفاده می کنند و در واقع میزان تاخیر انتقال صدا از 68 میلی ثانیه در نسل اول خود به 48 میلی ثانیه کاهش یافته است. این سیستم‌های روی تراشه همچنین از Auracast پشتیبانی می‌کنند که در اصل نسخه بلوتوث رادیو FM است. این فرستنده منفرد می تواند سیگنال ها را به چندین گیرنده ارسال کند و نیازی به جفت شدن ندارد. در واقع برای استفاده از آن فقط باید تنظیمات مربوطه را انجام دهید. از این ویژگی می توان برای اشتراک گذاری موسیقی با دوستان، اتصال به تلویزیون های خارج از خانه مانند باشگاه یا فرودگاه و گوش دادن به اطلاعیه های عمومی استفاده کرد.

Qualcomm S3 Gen 2 و S5 Gen 2 برای هدست های استریو از صدای LossLess پشتیبانی می کنند و برای AirPods های میان رده طراحی شده اند. علاوه بر این، می توان از آنها در بلندگوهای بی سیم استفاده کرد.

اسنپدراگون AR2

اسنپدراگون AR2

تراشه جدید XR کوالکام در کنار هدست متا کوئست پرو معرفی شد. این شرکت اکنون از پلتفرم Snapdragon AR2 Gen 1 رونمایی کرده است که به طور خاص برای عینک های واقعیت افزوده طراحی شده است.

از آنجایی که طراحی های سبک و نازک در ساخت عینک های واقعیت افزوده اولویت دارند، کوالکام پلتفرم جدید خود را به چند تراشه تقسیم کرده است. بنابراین، پردازنده اصلی 40٪ فضای کمتری را روی برد PCB اشغال می کند. به گزارش GSMArena، این شرکت همچنین توانسته مصرف برق را تحت کنترل داشته باشد و اعلام کرده است که می تواند عینک های واقعیت افزوده را با مصرف کمتر از یک وات برق مدیریت کند. در واقع مصرف انرژی این پلتفرم 50 درصد کمتر از XR2 قدیمی مورد استفاده در Quest 2 است.

با تراشه اسنپدراگون AR2، وظایف حساس روی عینک واقعیت افزوده پردازش می‌شوند و کارهای سنگین به یک تلفن یا رایانه شخصی مجهز به اسنپدراگون یا سایر دستگاه‌های میزبان واگذار می‌شود. بخشی از عملکردهای AR2 Gen 1 شامل 6DoF و ردیابی دست است. این پلتفرم از 9 دوربین و شتاب دهنده مبتنی بر هوش مصنوعی برای ردیابی دست پشتیبانی می کند، بنابراین میزان تاخیر عملکرد کاهش می یابد. علاوه بر این، یک تراشه واقعیت افزوده مشترک وجود دارد که برای ردیابی چشم و احراز هویت عنبیه استفاده می شود.

کوالکام از سیستم FastConnect 7800 در اسنپدراگون AR2 Gen 1 استفاده کرد. همان سیستم موجود در اسنپدراگون 8 نسل 2 از وای فای 7 با نرخ تأخیر کمتر از 2 میلی ثانیه بین عینک و دستگاه میزبان پشتیبانی می کند.

کوالکام در هنگام توسعه پلتفرم اسنپدراگون AR2 با مایکروسافت همکاری نزدیک داشت. AR2 توجه چندین شرکت را که در حال توسعه عینک بر اساس این پلتفرم جدید هستند، از جمله Xiaomi، Lenovo، LG، Nreal، Oppo، Pco، QONOQ، Rokid، TCL، Tencent و Vuzix به خود جلب کرد.