کوالکام تولید اکثر تراشه های اسنپدراگون 8 نسل 3 را به TSMC برون سپاری خواهد کرد.


کوالکام قصد دارد تولید تراشه پرچمدار خود یعنی اسنپدراگون 8 نسل 3 را به TSMC و سامسونگ برون سپاری کند تا هزینه های تولید را کاهش دهد، اما گزارش جدید نشان می دهد که سفارش پیشرفته بعدی سیستم روی تراشه (SoC) این شرکت به تراشه ساز تایوانی خواهد رسید. زیرا راندمان فرآیند سه نانومتری آن حدود 80 درصد است که رقم بسیار چشمگیری است.

به گزارش WccfTech، کارشناسان حوزه نیمه هادی ها با رونمایی رسمی از امکانات Fab 18 شرکت TSMC که تراشه های 3 نانومتری تولید می کنند، نرخ بازدهی فعلی فرآیند جدید این شرکت را حدود 60 تا 70 درصد و در برخی موارد حتی بالای 70 درصد اعلام کردند. . یکی از تحلیلگران صنعت همچنین مدعی شد که نرخ بهره وری فرآیند سه نانومتری فعلی TSMC بین 75 تا 80 درصد است.

آمارها نشان می دهد که اپل و کوالکام برای ساخت تراشه های A17 Bionic و Snapdragon 8 Gen 3 به ترتیب با مشکل خاصی مواجه نخواهند شد. بر اساس گزارش های اخیر، هر دو تراشه بر اساس لیتوگرافی نسل بعدی تولید خواهند شد. از سوی دیگر، اگرچه سامسونگ اولین شرکتی بود که از فرآیند سه نانومتری GAA برای ساخت تراشه رونمایی کرد. اما همانطور که قبلا گزارش شده است، بازده این فرآیند تنها 20 درصد است.

پیش از این گزارش شده بود که سامسونگ با همکاری شرکت آمریکایی Silicon Frontline Technology بهبودهایی را در فرآیند سه نانومتری خود انجام داده است. اما این تغییرات باعث نمی شود که شرکت هایی مانند کوالکام از فرآیند تولید سامسونگ به جای TSMC استفاده کنند و به همین دلیل پیش بینی می شود بیشترین حجم سفارشات اسنپدراگون 8 نسل 3 به تراشه ساز تایوانی داده شود. برخی منابع نزدیک به سامسونگ اعلام کرده اند که بازده لیتوگرافی سه نانومتری کره ای تنها 10 درصد برآورد شده است.

با توجه به هزینه‌ها و پیچیدگی‌های تولید تراشه‌ها با فرآیند 3 نانومتری، کوالکام ممکن است مجبور شود به ازای هر ویفر هزینه بیشتری بپردازد، به این معنی که پردازنده‌های پرچمدار بعدی آن با قیمت بالاتری به تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند فروخته می‌شوند. می توان انتظار داشت که قیمت اسنپدراگون 8 نسل 3 نسبت به اسنپدراگون 8 نسل 2 افزایش یابد و این ممکن است قیمت پرچمداران 2024 را افزایش دهد.