کلاس اینترنت به جای فیلتر کردن


یکی از اعضای کمیسیون داخلی مجلس و یکی از مخالفان طرح حراست در جلسه «مجلس انقلاب؛ از حرف تا عمل» با تاکید بر اینکه با توهین به فضای مجازی موافق نیستم، اما فیلترینگ هم چاره کار نیست، تاکید کرد: مخالفت من با طرح حفاظتی به معنای موافقت با توهین به فضای مجازی نیست و به این معنا نیست که به دنبال تدوین قانونی برای فضای مجازی هستم، نبودن در هیچ کشور و دولتی مانند ایران، فضای مجازی آزاد نیست. دیدگاه ما این بود که چون طرح حفاظتی از اقناع فضای جامعه پیروی نکرد، باعث افزایش نارضایتی شد و فیلترینگ نیز راه حلی نیست.

رشیدی کوچی از توئیتر به عنوان مصداق حل نشدن فیلترینگ یاد کرد، اگرچه 13 سال است که فیلتر شده است، اما اعلام شده است که در اتفاقات اخیر «بیشترین فضا و بستر برای آسیب توییتر بوده است. یا فیلترینگ کار نمی کند یا فیلترینگ انجام نشده است.”

این نماینده مجلس در برابر فیلترینگ از این طریق، از سطح دسترسی متمایز گروه های مختلف دفاع کرد و روسیه را مثال زد و گفت: وای فای در همه جای این کشور نصب شده است و هرکدام دارای سطح دسترسی خاص و برای اتصال هستند. همچنین باید احراز هویت می‌شد و می‌توان به راحتی مسائل را ردیابی کرد: «دسترسی به وای‌فای در خیابان برای کارهای روزمره بود، اما وضعیت در مترو فرق می‌کرد؛ به طوری که تماس‌های صوتی و تصویری واتس‌اپ و اینستاگرام فیلتر شدند، اما دسترسی به امکانات دیگر وجود داشت.

رشیدی کوچی با اشاره به اینکه در مجلس این کشور همه به همه چیز دسترسی داشتند، گفت: پیشنهاد داده ایم که همه دسترسی ها بسته نشود، گفت: در عوض وای فای را فعال کنید. فیلتر شکن نیز امنیت را تا حد زیادی کاهش می دهد. این روش فیلترینگ راهگشا نخواهد بود.» وی تاکید کرد: اگر دانش آموزی نیاز به دسترسی به سایت های خاصی دارد، نه از طریق سیم کارت بلکه از طریق وای فای باید دسترسی بالاتری داشته باشد.

«سطح دسترسی» که رشیدی کوچی به عنوان جایگزین فیلترینگ پیشنهاد می‌کند اینترنت کلاسی است که فیلترینگ را در سطوح مختلف پیاده‌سازی می‌کند و با یک سیستم احراز هویت دقیق، نه تنها سطح دسترسی گروه‌های مختلف را متمایز می‌کند، بلکه امکان را افزایش می‌دهد. کنترل کاربران

نماینده مردم مرودشت همچنین با اشاره به کسب درآمد در اینستاگرام افراد زیادی که با محدودیت ها مشکل داشتند، گفت: البته قول داده بودند که پس از آرام شدن شرایط فیلتر را رفع کنند و امیدواریم به قول خود عمل کنند. “