کاتالوگ الکترونیکی چیست و چگونه کار می کند؟


تورم سالانه در ژانویه به 46.3 رسیده است. بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات مربوط به سبزی، گوشت، میوه و آجیل است. اما سال آینده یارانه در بودجه کشور تغییری نمی کند و همان 300 تا 400 هزار تومان باقی می ماند و بودجه براساس طرح کالای الکترونیکی است.

طرحی که یکی از نمایندگان مجلس آن را راه حلی برای تورم سنگین دانسته است. نماینده مردم ارومیه اخیرا گفته است با توجه به تورم بالا باید برای اقشار کم درآمد تا دهک های 5 و 6، افراد زیر نظر کمیته امداد و سازمان بهزیستی توجه جدی شود. و گروه هایی که واقعاً درآمد و مستمری ندارند: «راه حل این مشکل این است، مسلماً باید فهرست کالاهای الکترونیکی ایجاد شود و مردم بدانند که کالاهای اساسی زندگی مانند مرغ، گوشت، روغن. و چای را می توان ارزان تهیه کرد، زیرا تهیه این کالاها برای دولت هزینه ای ندارد.

اعتبار کالابرگ چقدر است و برای چه کالاهایی کاربرد دارد؟

این پروژه طرح جدیدی نیست. به گفته مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، در قانون مصوب مجلس آمده است که قیمت 10 قلم کالای اساسی باید تا قبل از شهریور ماه با قیمت 1400 به مردم ارائه شود و دولت نیز قول داده است که این کار را انجام دهد. .

اما اجرای این طرح به تازگی در بندرعباس آغاز شده است. استان هرمزگان به عنوان پایلوت اجرای آزمایشی این طرح در نظر گرفته شده است و این طرح بر اساس شبکه ملی اعتبار اجرا می شود.

به گفته مدیر پروژه کالابرگ الکترونیک در حال حاضر برای هر نفر 300 هزار تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. حمید فرداد درباره مزایای استفاده از کاتالوگ الکترونیکی گفت: مردم می توانند کالاهای اساسی خود را یک ماه زودتر خریداری کنند و در صورت تغییرات احتمالی قیمت، سهم مردم ثابت می ماند، اما سهم یارانه ای دولت افزایش می یابد.

وزیر کار همچنین با اعلام اینکه این طرح شامل 10 گروه محصول شیر، پنیر، ماست، روغن، برنج، مرغ، تخم مرغ، ماکارونی، شکر و شکر است گفت: کاتالوگ محصولات الکترونیکی با قیمت پایه شهریور 1400 در نظر گرفته شده است. و مابه التفاوت به صورت یارانه به مردم پرداخت می شود و در صورت افزایش قیمت کالا، اقدامات جبرانی در نظر گرفته شده است.»

در حال حاضر استفاده از فهرست کالاهای الکترونیکی اختیاری است: «افراد و متقاضیان می توانند حدود یک ماه از آن استفاده کنند و به میزان نیاز خود از این 10 کالا خرید کنند و در صورت عدم تمایل به خرید محصول، می توانند به آدرس پایان کار و دریافت یارانه نقدی در بیستم هر ماه مرتضوی در ادامه گفت: در صورت مطلوب بودن این طرح پس از ارزیابی، به سرعت در کل کشور اجرا خواهد شد.

حمید فرداد مدیر پروژه روز گذشته جزییات دیگری از این پروژه ارائه کرد. به گفته حمید فرداد، الزامی برای خرید کالای خاصی وجود ندارد و میزان تولیدات براساس مصوبه شورای امنیت غذایی است و بر برند خاصی تاکید نشده است: به عنوان مثال در حال حاضر دولت حدود 48 هزار تومان پرداخت می کند. برای روغن اما اگر فردی بخواهد از روغن دیگری مانند روغن زیتون استفاده کند، همان 48 هزار تومان را دولت می پردازد و مابه التفاوت آن بر عهده خود فرد است.

به گفته وی، در روزهای اخیر فروشگاه های زیادی برای عضویت در این طرح اقدام کرده اند و زیرساخت های لازم مهیا است: «این طرح باید به گونه ای انجام شود که حتی یک فروشگاه در منطقه محروم نیز به عضویت سامانه درآید. فروشگاه ها می توانید برای ثبت نام به سایت خود بروید و با نصب اپلیکیشن ثبت نام کنید.

فرداد خبر داد در دو سه روز اول حدود دو هزار خرید در این طرح انجام شد و مردم از اعتبار خود استفاده کردند.

چگونه با کالابرگ خرید کنیم؟

به گفته مدیر توسعه پروژه کالابرگ الکترونیک در خبرآنلاین، برای استفاده از این طرح نیازی به مراجعه و ثبت نام نیست و مردم فقط باید به فروشگاه های مورد نظر مراجعه کنند.

اعتبار طرح در کد ملی سرپرست خانوار شارژ می شود و این کالاها را می توان با هر کارت بانکی از فروشگاه های طرف قرارداد خریداری کرد. این فروشگاه ها با برچسب “این فروشگاه به شما پیوست” مشخص شده اند.

همچنین اعتبار کالابرگ یک ماه قبل از پرداخت یارانه نقدی ماهانه به حساب فرد واریز می شود و امکان برداشت نقدی وجود ندارد. پول خرید کالا در مدت 48 ساعت به حساب مغازه دار واریز می شود. مبلغ خرید از حساب یارانه سرپرست خانوار کسر و مابقی اعتبار بیستم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

مشمولان این طرح می توانند با نصب اپلیکیشن «شما» و یا مراجعه به وب سایت آن shoma.sfara.ir نسبت به استعلام میزان اعتبار، مشاهده محصولات تایید شده و قیمت ها اقدام کنند. یا با تلفن همراه سرپرست خانوار کد دستوری #28*788 را شماره گیری کنید

جزئیات قیمت غذا و سرانه

جدول قیمت و سرانه مواد غذایی نیز در این طرح منتشر شده است.