چین: پس از اعمال تحریم ها علیه شرکت های چینی، دولت آمریکا به دنبال نابودی آنهاست


پس از اینکه غول تجزیه و تحلیل ژنتیک چینی BGI Group و 17 نفر دیگر از دسترسی به فناوری ایالات متحده به دلایل امنیتی یا حقوق بشری در روز جمعه منع شدند، این کشور دولت آمریکا را به حمله به شرکت های چینی متهم کرد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده می گوید دو واحد BGI ممکن است به تنظیم کننده های دولت چین کمک کند. گروه های حقوق بشر می گویند که گروه BGI در تلاش است تا برخی از اقلیت های مذهبی را مجبور به ایجاد پایگاه داده ای از نمونه های ژنتیکی خود کند.

برخی دیگر از شرکت های چینی نیز به دلیل نقشی که در نوسازی نظامی حزب کمونیست حاکم بر این کشور و یا توسعه تسلیحات سایر کشورها دارند، متهم به نقض قوانین حقوق بشر شده اند.

به گزارش APNews، واشنگتن چین را به تلاش برای استفاده از شرکت‌های غیرنظامی برای دستیابی به تراشه‌های پردازش، فناوری‌های مرتبط با هوافضا و سایر فناوری‌هایی که می‌توان از آنها برای ساخت سلاح استفاده کرد، متهم کرده است. در پاسخ، پکن می گوید دولت ایالات متحده در تلاش است تا رقبای تجاری بالقوه خود را متوقف کند.

مائو نینگسخنگوی وزارت امور خارجه چین می گوید که آمریکا برای سرکوب شرکت های چینی بهانه می آورد. او از واشنگتن خواست سوگیری ایدئولوژیک را کنار بگذارد و از بهانه های مختلف برای سرکوب غیرمنطقی شرکت های چینی دست بردارد.

مائو این بیانیه می‌گوید پکن قاطعانه از حقوق مشروع خود دفاع خواهد کرد، اما هیچ نشانه‌ای مبنی بر انتقام‌جویی احتمالی ارائه نکرده است. در پی محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا، دولت این کشور نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرد اما اقدامی انجام نداد.

BGI Research و BGI Tech Solutions (هنگ کنگ) نیز اکنون به لیست نهادهای ایالات متحده اضافه شده اند، به این معنی که دو شرکت مذکور باید مجوز دسترسی به فناوری های حساس آمریکایی را دریافت کنند.

وزارت بازرگانی ایالات متحده می گوید که یک شرکت چینی تجزیه و تحلیل ژنتیکی “خطر قابل توجهی” درگیر شدن در نظارت بر اقلیت ها دارد. در بیانیه این سازمان آمده است که احتمال زیادی وجود دارد که اقدامات شرکت مذکور به برنامه های نظامی ختم شود و این موضوع خطرناکی است.

شرکت آمریکایی لاکهید مارتین و واحد موشکی آن و ریتون ماه گذشته پس از ارسال تسلیحات به تایوان به فهرست محدود چین اضافه شدند. این شرکت ها در حال حاضر از واردات کالا به چین یا سرمایه گذاری جدید در این کشور منع شده اند.