چین با خرید تجهیزات ساخت تراشه دست دوم تحریم های آمریکا را دور می زند


در حالی که دولت آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه صنعت تراشه چین آماده می‌شود، منابع می‌گویند که سازندگان تراشه چینی خرید تجهیزات را افزایش می‌دهند تا سرعت تولید پردازنده‌های جدید را حفظ کنند. خرید برخی از این تجهیزات ناقض تحریم های آمریکاست و به همین دلیل شرکت های چینی در سکوت کامل فرآیند خرید را انجام می دهند.

دیجیتال تایمز می نویسد که شرکت هایی مانند SMIC، HuaHong، Nexchip و Silan Microelectronics به طور فعال تجهیزات ساخت تراشه، از جمله تجهیزات دست دوم را خریداری می کنند.

ظاهرا حتی هواوی نیز که تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی آمریکا قرار دارد، در حال خرید تجهیزات تراشه سازی است. هواوی نمی تواند به طور قانونی تجهیزاتی را خریداری کند که از فناوری آمریکایی استفاده می کند بدون دریافت مجوز مستقیم. گفته می شود هواوی در حال ساخت کارخانه جدیدی با همکاری SMIC است.

اکثر شرکت های چینی در حال حاضر توانایی تولید تجهیزات مورد نیاز برای ساخت پردازنده های پیشرفته تر از 14 نانومتر را ندارند. به گفته منابع آگاه، تنها SMIC می تواند یک پردازنده 14 نانومتری بسازد. در صنعت تراشه، نانومتر به ابعاد ترانزیستورها اطلاق می شود و هر چه این عدد کوچکتر باشد، تراشه پیشرفته تر است.

دولت آمریکا ژاپن و هلند را متقاعد کرده است که تحریم های مشابهی را علیه سازندگان تراشه چینی در نظر بگیرند. دقیقاً به همین دلیل است که سازندگان تراشه چینی به خرید تجهیزات جدید با چنین سرعتی ادامه می دهند.