چگونه پینگ خود را کاهش دهیم؟ 8 چیز ساده که پینگ را کاهش می دهد


اگر از علاقه مندان به بازی های رایانه ای آنلاین هستید، حتماً اصطلاح پینگ را شنیده اید. گیمرهای آنلاین به خوبی از تاثیر پینگ بالا بر روی گرافیک آگاه هستند. زیرا پینگ بالا در ساده ترین حالت ممکن است باعث شود گیمر در بازی های تیراندازی اول شخص مانند Call of Duty هدف خود را از دست بدهد و با وجود تمام تکنیک هایش در بازی شکست بخورد.

*این مطلب توسط حمید ملکی در تاریخ 6 فروردین 1398 نوشته شده و توسط شبنم طوایی در تاریخ 15 آبان 1398 به روز شده است.*

پینگ یعنی چی؟ چه عواملی بر کاهش پینگ تاثیر می گذارد؟ چگونه پینگ را کاهش دهیم؟ در مقاله “پینگ چیست؟” در مورد مفهوم پینگ و نحوه اندازه گیری آن به تفصیل بحث کردیم. پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن این مقاله نگاهی به آن بیندازید. در این مقاله در مورد چگونگی کاهش پینگ و بهبود سرعت اینترنت و به طور کلی چگونگی داشتن تجربه بازی بهتر صحبت خواهیم کرد.

پینگ چیست؟ تاخیر چیست؟

پینگ و تأخیر دو مفهومی هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اما آنها در واقع متفاوت هستند. تاخیر انداختن به سرعت واکنش اتصال به اینترنت و مدت زمانی که طول می کشد تا داده ها از دستگاه به سرور منتقل شوند (بر حسب میلی ثانیه) اشاره دارد. ولی پینگ کنید واحدی است که برای اندازه گیری تاخیر استفاده می شود. در واقع پینگ نشان دهنده تاخیر بین ارسال بسته (بسته داده) از دستگاه میزبان به دستگاه مقصد (سرور) و دریافت پاسخ آن است.

پینگ و تاخیر

به طور خلاصه، اگر تأخیر را یک ماشین قدرتمند در نظر بگیریم، پینگ واحدی است که برای اندازه گیری سرعت این دستگاه استفاده می شود. هنگامی که یک گیمر به یک سرور بازی آنلاین متصل می شود، این سرور باید اقداماتی مانند حرکت، بارگذاری مجدد و کشیدن ماشه را تشخیص دهد تا گیم پلی روانی ارائه دهد. هر چه انتقال این سیگنال ها به سرور بیشتر طول بکشد، تجربه بازی کاربر کندتر و خسته کننده تر می شود.

بسیاری از گیمرها هزاران دلار در این فرآیند سرمایه گذاری می کنند و آخرین و بهترین سخت افزار را خریداری می کنند تا تجربه بازی روان و لذت بخشی داشته باشند. اما واقعیت این است که انجام بازی نباید آنقدر گران باشد.

پینگ مناسب چیست؟

نرخ پینگ موثر می تواند در بازی های مختلف متفاوت باشد. اما به طور کلی می توان نرخ پینگ های مختلفی را در جدول زیر دسته بندی کرد:

نرخ پینگ توانایی ها

کمتر از 20 میلی ثانیه

عالی است، پینگ‌های کمتر از 20 میلی‌ثانیه معمولاً به معنای تصاویر واضح، صاف و زمان پاسخگویی سریع هستند. با چنین نرخ پینگ، گیمرها معمولا هیچ تاخیری را تجربه نمی کنند.

بین 20 تا 50 میلی ثانیه

بسیار خوب، رایج ترین محدوده برای گیمرهایی که به دنبال گیم پلی روان و پاسخگو در سرورهای محلی یا منطقه ای هستند.

بین 50 تا 100 میلی ثانیه

نسبتا خوب، گیمرهایی که به سرورهای بین المللی متصل می شوند اغلب در این محدوده هستند. گاهی اوقات تاخیر یا کاهش عملکرد رخ می دهد.

بین 100 تا 300 میلی ثانیه

ضعیف، با این نرخ پینگ، نه تنها نمی توانید بازی کنید. اما عملکرد دستگاه نیز ممکن است بسیار آزاردهنده باشد. امکان لگ در طول بازی و پیکسل شدن گرافیک بسیار زیاد است.

بیش از 300 میلی ثانیه

بد است که گیمرها نمی توانند با این نرخ پینگ بازی کنند و تاخیر در زمان پاسخگویی و مشکلات گرافیکی مشهود است.

دلایل پینگ بالا

نرخ پینگ بالا با وجود داشتن یک اتصال اینترنتی خوب ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که اکثر آنها خارج از کنترل شما هستند:

  • شرکت های ارائه دهنده اینترنت سرعت را کاهش می دهند: زمانی اتفاق می‌افتد که ارائه‌دهنده خدمات اینترنت به طور عمدی سرعت اتصال را بسته به میزان استفاده مشترکین آنلاین کاهش می‌دهد. در واقع گاهی ISP ها سرعت اینترنت کاربرانی را که از پهنای باند زیادی استفاده می کنند کاهش می دهند تا بتوانند سرعت شبکه را برای سایر کاربران بهتر مدیریت کنند. علاوه بر کاهش سرعت، تفاوت بین سرعت دانلود و آپلود نیز بسیار مهم است. شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت معمولاً در تبلیغات خود به سرعت دانلود اشاره می کنند. اما معمولاً در بازی، سرعت آپلود تأثیر بیشتری بر زمان پاسخگویی و عملکرد دارد. در واقع سرعت دانلود، سرعت انتقال اطلاعات از سرور است. در حالی که سرعت آپلود سرعتی است که داده ها برای دیگران ارسال می شود.

دریچه گاز isp

  • روتر یا رایانه شخصی شما ممکن است قدیمی باشد: حتی اگر ISP اتصال سریع و مناسبی را برای کاربر فراهم کند، باز هم کیفیت کامپیوتر و روتر می تواند بر سرعت اتصال تأثیر بگذارد. در این زمینه، کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها و روترهای ویژه‌ای برای بازی و مدیریت بسته‌های بزرگ ساخته شده‌اند که به اندازه کافی قدرتمند هستند و می‌توانند از عهده پردازش‌های مورد نیاز بازی‌های آنلاین برآیند.
  • مشکلاتی که در فایروال وجود دارد: فایروال ها معمولا بسته های داده ارسال و دریافت شده توسط کامپیوتر را بررسی می کنند. این فرآیند ممکن است زمان زیادی طول بکشد و ممکن است تجربه کاربر در طول بازی را تحت تاثیر قرار دهد. برای حل این مشکل، یک استثنا برای بازی ها در تنظیمات فایروال خود ایجاد کنید. اما در عین حال، به خاطر داشته باشید که غیرفعال کردن فایروال ها ممکن است آسیب پذیری سیستم را در برابر بسته های داده مخرب افزایش دهد.

راهکارهایی برای کاهش پینگ

پینگ و تاخیر بستگی زیادی به کیفیت اینترنت، فاصله بین سرور و کاربر یا هاست و غیره دارد. اما بیایید چند راه حل برای بهبود وضعیت پینگ بررسی کنیم.

به روتر نزدیک شوید

اگر از شبکه Wifi استفاده می کنید، کاهش فاصله بین رایانه یا دستگاه بازی و روتر، قدرت سیگنال دریافتی و احتمالاً پینگ را افزایش می دهد.

نزدیک وای فای بنشین

شاید قبلاً این کار را کرده باشید. اما در غیر این صورت، این یک گام مثبت کوچک برای بهبود پینگ شما است. دیوارها، پله ها یا موانع فیزیکی قدرت سیگنال بی سیم شما را کاهش داده و بر کیفیت کلی اینترنت شما تأثیر منفی می گذارد.

برنامه ها و وب سایت هایی که در پس زمینه اجرا می شوند را ببندید

برخی از اپلیکیشن ها مانند یوتیوب، نتفلیکس، سرویس های تورنت و استریم و سایر بازی هایی که در پس زمینه اجرا می شوند، کشنده پهنای باند اینترنت شما هستند و تاثیر زیادی در افزایش پینگ دارند. این موضوع فقط مربوط به بازی و پینگ نیست و اگر ناخودآگاه سرویس های متصل زیادی را اجرا کرده باشید، از نظر سرعت دریافت و ارسال اطلاعات با مشکل مواجه خواهید شد.

اگر در حال دانلود هستید حتما آن را متوقف کنید تا پینگ کاهش یابد و آن را به زمان دیگری موکول کنید. برنامه هایی که نیازی به اینترنت ندارند ممکن است بر پینگ شما تأثیر نگذارند. اما برای تجربه ای دلپذیر و روان در بازی از بسته بودن و رایگان بودن منابع سیستم اطمینان حاصل کنید.

کاهش تعداد دستگاه هایی که همزمان از WiFi استفاده می کنند

روترها می توانند اینترنت را در میان بسیاری از دستگاه ها به اشتراک بگذارند. اما آیا اتصال این همه سیستم به آن درست است؟

دستگاه های متصل به وای فای

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در حین بازی آنلاین، سایر اعضای خانواده نیز از اینترنت استفاده می کنند و ناگهان با لگ هایی در بازی مواجه می شوید. بله درست است. افزایش تعداد کاربران روتر باعث کاهش سرعت اتصال و افزایش پینگ می شود. اگر موبایل یا لپ تاپ شما به اینترنت بی سیم گفته شده متصل است، حتما آن را غیرفعال کنید.

استفاده از سرورهای محلی و منطقه ای

توسعه دهندگان بازی بسته به سیاست های تجاری خود سرورهایی را در مناطق مختلف جهان برای کاربران آن منطقه در نظر می گیرند. بدیهی است که اتصال به سرورهای نزدیکتر پینگ بهتری به شما می دهد. به عنوان مثال، برخی از بازی ها در منطقه خاورمیانه دارای سرورهای اختصاصی هستند. بنابراین، اتصال به سرورهای اروپایی یا حتی آمریکایی منطقی نیست. البته برخی از بازی ها امکان انتخاب سرور و منطقه جغرافیایی را ندارند.

خدمات منطقه ای

برخی از کاربران از خالی بودن و انتظار بیشتر در سرورهای منطقه خود شکایت دارند. اما کیفیت بهتر قطعا ارزش انتظار را دارد. خوشبختانه اکثر بازی ها سرورهای نزدیک تری را به شما ارائه می دهند و کیفیت پینگ و تأخیر را با نمادهای نوار (مانند آنتن گوشی موبایل) به کاربر نشان می دهند تا بهترین سرور را انتخاب کند.

با استفاده از کابل Lan و راه اندازی مجدد مودم و روتر

اتصال سیمی تقریباً همیشه پینگ بهتری را نسبت به اتصال بی سیم ارائه می دهد. اگر این کار باعث کاهش پینگ شما نشد، احتمالاً مشکل از اتصال اینترنت شما از طریق ISP و کیفیت آن یا حتی مشکل روتر است.

به اترنت وصل شوید

گاهی اوقات ممکن است مودم یا روتر به دلیل استفاده طولانی مدت و مداوم به درستی کار نکند. لطفاً دستگاه را برای چند ثانیه خاموش کنید و سپس دوباره روشن کنید. لطفا توجه داشته باشید که چند لحظه طول می کشد تا اتصال به اینترنت پس از فرآیند فعال سازی بازگردد. پس صبور باش

تماس با ارائه دهنده اینترنت و تغییر نوع سرویس

اگر تمام مراحل قبلی را انجام داده اید و هنوز نتیجه ای نداشته اید و حتی برای اتصال به سرورهای منطقه ای مشکل دارید، وقت آن است که با ISP خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید وضعیت سرویس شما را از نظر تأخیر بررسی کنند. برخی از ارائه دهندگان اینترنت در کشور ما ممکن است در صورت بروز مشکل عمومی، خدمات بازی ویژه ای را با پینگ بهتر به شما ارائه دهند و به بهبود وضعیت پینگ کمک کنند. اگر با وجود تغییر سرور باز هم تغییری در پینگ مشاهده نکردید، بهتر است به سراغ راه حل های دیگری مانند تعویض سرور بروید.

ناگفته نماند که پینگ و کیفیت اتصال به اینترنت وابستگی زیادی به زیرساخت آن در کشور دارد و موضوع زیرساخت همچنان یکی از مشکلات اصلی در ایران است. اگر بازی برای شما یک اولویت است و ارائه دهنده فعلی شما راهی برای بهبود کیفیت پینگ شما ندارد، تعویض ارائه دهندگان راه حل نهایی است.

تعویض روتر و مودم

ممکن است روتر یا مودم شما خراب یا قدیمی باشد که یکی از دلایل بی کیفیتی (قدرت، سرعت و پایداری) اتصال به اینترنت و پینگ بالا است. قبل از خرید یک روتر جدید، مطمئن شوید که آیا نیازهای شما را برآورده می کند یا خیر. روترهای بازی یکی از انتخاب های پیش روی کاربران است که به ویژه در اتصال چند کاربر به یک شبکه به طور همزمان مفید خواهد بود.

استفاده از خدمات کاهش پینگ

احتمالا شما هم نام سرویس کاهش پینگ را شنیده اید که عموما برای کاهش پینگ خارجی استفاده می شود. اصطلاح پینگ خارجی عموما برای اتصال به سرورهای خارج از کشور استفاده می شود و پینگ داخلی به تاخیر در ارتباط بین سیستم میزبان و سرور در داخل کشور (مثلا تهران) اطلاق می شود. این سرویس ها عموما ادعای کاهش پینگ داخلی را ندارند و فقط برای بهبود شرایط پینگ خارجی استفاده می شوند. کاربران کنسول نیز با داشتن لپ تاپ و استفاده از روش های اشتراک اینترنتی می توانند از این خدمات استفاده کنند.

خدمات کاهش پینگ

ناگفته نماند که اثربخشی چنین خدماتی به مولفه های مختلفی بستگی دارد و توصیه می شود ابتدا مراحل ذکر شده را به عنوان راه حل انجام دهید. برخی از این خدمات به کاربر این امکان را می دهد که قبل از خرید آن را امتحان کند. بنابراین، حتماً اثربخشی آن را آزمایش کنید. برخی از کاربران با انجام مراحل ذکر شده با کاهش پینگ مواجه خواهند شد. اما این راه حل ها ممکن است نتیجه دلخواه را برای شما به همراه نداشته باشد.

پرسش های رایج

پینگ چیست؟

پینگ اندازه گیری برای اندازه گیری تاخیر اتصال بین دو دستگاه یا دو کامپیوتر در یک شبکه است. در بازی های آنلاین پینگ نشان می دهد که اتصال اینترنت گیمر با سرور بازی چقدر دیر است.

اهمیت پینگ چیست؟

اهمیت اصلی پینگ در بازی های رایانه ای این است که نشان می دهد حرکت شما در بازی چقدر طول می کشد تا در سرور اصلی ثبت و اجرا شود. به عنوان مثال، اگر یک بازی آنلاین را با پینگ 20 میلی ثانیه ای اجرا کنید، دستورات و حرکات شما کم و بیش به صورت آنی اجرا می شود.

چگونه پینگ را کاهش دهیم؟

مواردی مانند کاهش فاصله از روتر، استفاده از کابل به جای اتصال Wi-Fi، خدمات کاهش پینگ و حتی نوع خدماتی که از ISP دریافت کرده اید ممکن است در کاهش پینگ شما موثر باشد. در مقاله “راه حل های ساده برای کاهش پینگبه این موضوع به طور کامل رسیدگی شده است.

امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد. نظر شما کاربران عزیز زومیت در مورد این موضوع و مشکلات ناشی از آن چیست؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران زومیت به اشتراک بگذارید.