چگونه تعداد چرخه های شارژ باتری لپ تاپ را در ویندوز 10 و 11 تشخیص دهیم؟


با افزایش سن لپ تاپ ها ظرفیت باتری آنها کاهش می یابد. به عنوان مثال، می توانید یک اولترابوک رده بالا بخرید که با یک بار شارژ می تواند 12-14 ساعت کار مداوم را دوام بیاورد، اما پس از چند سال استفاده از دستگاه، عمر باتری احتمالاً چند ساعت کاهش می یابد. همانطور که لپ تاپ شما در طول سال ها چرخه های شارژ بیشتری را پشت سر می گذارد، توانایی باتری برای نگه داشتن شارژ کاهش می یابد.

خوشبختانه هزینه تعویض باتری برای اکثر لپ تاپ های ساخته شده در پنج تا 10 سال گذشته کمتر از 100 دلار است و اکثر مدل ها به راحتی می توانند باتری قدیمی را با یک باتری جدید جایگزین کنند. البته توصیه می شود قبل از تعویض باتری قدیمی با دریافت گزارش سلامت باتری، ظرفیت باقیمانده را بررسی کنید.

در ادامه این مطلب قصد داریم نحوه دریافت گزارش وضعیت سلامت باتری در ویندوز 11 را به شما آموزش دهیم که با این گزارش می توانید تعداد سیکل های شارژ و ظرفیت باقی مانده باتری را بر حسب میلی وات ساعت مشاهده کنید. توجه داشته باشید که چرخه شارژ، دشارژ و شارژ کامل باتری را نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر باتری لپ تاپ را تا 100 درصد شارژ کنید و پس از استفاده، 25 درصد از شارژ آن کاسته شود و سپس دوباره اقدام به شارژ آن کنید، این فرآیند یک چهارم چرخه شارژ کامل در ویندوز در نظر گرفته می شود.

نحوه مشاهده گزارش سلامت باتری در ویندوز 11

برای مشاهده گزارش سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز 10 و ویندوز 11 مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ابزار خط فرمان را با دسترسی مدیر سیستم باز کنید. برای این منظور cmd را در قسمت جستجوی ویندوز تایپ کنید. حالا باید روی نتیجه جستجو کلیک راست کرده و Run as admin را انتخاب کنید.