چگونه اندروید 14 را روی گوشی های پیکسل و سایر دستگاه های اندرویدی دانلود و نصب کنیم؟


برای نصب نسخه های پیش نمایش توسعه دهنده یا نسخه بتا اندروید، باید بسته OTA مناسب دستگاه خود را از طریق ADB و بازیابی دانلود کنید. این روش برای دستگاه های پیکسل گوگل با بوت لودر قفل شده نیز کار می کند.

1. فایل فشرده به روز رسانی مناسب برای دستگاه خود را از جدول بالا دانلود کنید. برای راحتی، می‌توانید پس از دانلود نام فایل را تغییر دهید و آن را در پوشه ADB رایانه خود کپی کنید.

2. این مرحله اختیاری است، اما توصیه می کنیم آن را انجام دهید. SHA-256 فایل دانلود شده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فایل به طور کامل و صحیح دانلود شده است.

3. USB Debugging را در گوشی خود فعال کنید. برای این منظور باید به منوی تنظیمات رفته و روی About Phone ضربه بزنید. حالا هفت بار روی Build Number ضربه بزنید. ممکن است لازم باشد در این مرحله الگو یا پین کد خود را وارد کنید. اکنون می توانید به Settings > Developer Options > Enable USB Debugging رفته و گزینه ذکر شده را فعال کنید.

4. گوشی را به کامپیوتر وصل کنید. اگر این اولین باری است که دستگاه را با ADB به رایانه وصل می‌کنید، پیامی روی صفحه تلفن ظاهر می‌شود که باید تأیید کنید.

5. دستور زیر را در رایانه خود وارد کنید:

6. اکنون باید متن No Command را در صفحه گوشی خود مشاهده کنید. در این مرحله دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید. در حالی که دکمه پاور را نگه داشته اید، دکمه افزایش صدا را فشار داده و به سرعت هر دو دکمه را رها کنید. اکنون وارد منوی بازیابی اندروید خواهید شد.

7. از منوی بازیابی، Apply Update from ADB را انتخاب کنید.

8. دستور زیر را بر روی کامپیوتر اجرا کنید:

کد بالا شماره سریال دستگاه را با Sideload در کنار نام آن نشان می دهد و این بدان معناست که گوشی شما در حالت Sideload به کامپیوتر متصل است.

9. دستور زیر را بر روی کامپیوتر اجرا کنید:

در کد بالا به جای filename باید نامی را که برای فایل دانلود شده در مرحله اول انتخاب کرده اید جایگزین کنید.

10. اکنون آپدیت بر روی دستگاه شما نصب خواهد شد. پس از اتمام مراحل نصب، گزینه Reboot system now را در گوشی انتخاب کنید تا دستگاه ریستارت شود.

روش دوم: فلش کردن فایل ایمیج کارخانه از طریق Fastboot

اگر بوت لودر گوشی پیکسل شما آنلاک است، باید فایل تصویر کارخانه پیش نمایش اندروید 14 را از طریق Fastboot فلش کنید. معمولاً از یک فایل اسکریپت flash-all.sh یا flash-all.bat برای این کار استفاده می شود. این فایل در بسته دانلود شده موجود است، اما تنظیمات پیش فرض آن حافظه گوشی را به طور کامل پاک می کند. با این حال، می توانید اطلاعات خود را با افزودن -w به انتهای دستور فایل اسکریپت ذخیره کنید.

1. فایل زیپ کارخانه به روز رسانی اندروید 14 را بر اساس نوع دستگاه خود دانلود کنید.

2. این مرحله اختیاری است، اما توصیه می کنیم آن را انجام دهید. SHA-256 فایل دانلود شده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فایل به طور کامل و صحیح دانلود شده است.

3. فایل فشرده را از حالت فشرده خارج کرده و فایل های استخراج شده را در پوشه ADB و Fastboot رایانه خود جایگزین کنید.

4. از جمله فایل های استخراج شده فایل اسکریپ flash-all.sh یا flash-all.bat است. این فایل را با استفاده از یک ویرایشگر متن ساده مانند Notepad ویندوز باز کنید و در صورت تمایل، پرچم -w را به انتهای دستور اضافه کنید تا هنگام فلش اطلاعات دستگاه شما پاک نشود. البته توصیه می کنیم برای جلوگیری از بروز مشکل این گزینه را تغییر ندهید تا اطلاعات حافظه گوشی به طور کامل پاک شود.

5. USB Debugging را در گوشی خود فعال کنید. برای این منظور باید به منوی تنظیمات رفته و روی About Phone ضربه بزنید. حالا هفت بار روی Build Number ضربه بزنید. ممکن است لازم باشد در این مرحله الگو یا پین کد خود را وارد کنید. اکنون می توانید به Settings > Developer Options > Enable USB Debugging رفته و گزینه ذکر شده را فعال کنید.

6. گوشی را به کامپیوتر وصل کنید. اگر این اولین باری است که دستگاه را با ADB به رایانه وصل می‌کنید، پیامی روی صفحه تلفن ظاهر می‌شود که باید تأیید کنید.

7. دستور زیر را در رایانه خود وارد کنید:

با این کار دستگاه به حالت Fastboot بوت می شود.

8. اگر از مک یا لینوکس استفاده می کنید، دستور زیر را وارد کنید:

دستور بالا فایل اسکریپت flash-all.sh را اجرا می کند. پس از آن بوت لودر سیستم عامل جدید را روی دستگاه نصب می کند. اگر از ویندوز استفاده می کنید، کافی است روی فایل flash.all.bat دوبار کلیک کنید تا مراحل نصب شروع شود.

10. پس از اتمام، دستگاه شما به سیستم عامل جدید اندروید 14 بوت می شود.

روش سوم: نصب اندروید 14 روی گوشی های غیر پیکسل