چپ مغز در مقابل راست مغز: آیا راست مغز و چپ مغز درست است؟


نکاتی برای کمک به هوش

فعالیت های تحریک کننده ذهن: فعال ماندن و درگیر شدن در فعالیت های تحریک کننده ذهن می تواند به بهبود حافظه و عملکرد شناختی کمک کند (چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟).

مراقبه: شواهد فزاینده ای وجود دارد که مدیتیشن می تواند به کاهش زوال شناختی مرتبط با افزایش سن کمک کند.

ورزشتحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند حافظه اپیزودیک را در سالمندان بهبود بخشد.

خوابطبق مطالعه ای که در سال 2020 منتشر شد، خواب بسیار کم یا زیاد با کاهش سریعتر شناختی در بزرگسالان مرتبط است.

بازی های تحریک کننده ذهنمطالعات نشان می دهد که استفاده منظم از پازل های اعداد و سایر بازی های تحریک کننده ذهن می تواند عملکرد شناختی را در افراد بالای 50 سال بهبود بخشد.

رژیم غذایی: داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل یک راه ساده و موثر برای کاهش زوال شناختی ناشی از افزایش سن است.

خلاصه

مغز یک عضو پیچیده با بخش ها و عملکردهای زیادی است. سمت راست و چپ مغز به طور متفاوتی کار می کنند و مسئول فرآیندهای مختلف بدن هستند. تقسیم بندی این فرآیندها می تواند بین افراد متفاوت باشد. به عنوان مثال، در اکثر افراد راست دست، سمت چپ مغز در درجه اول مسئول زبان و ارتباطات است. در حالی که این مورد در افراد چپ دست کمتر دیده می شود. در حالی که دو نیمه مغز عملکردهای متفاوتی دارند، نیمکره های مغز به طور خاص شخصیت و رفتار افراد را تعیین نمی کنند.

سوالات رایج

آیا هر نیمکره مغز به طور متفاوتی بر شخصیت تأثیر می گذارد؟

در حالی که دو نیمکره مغز مناطق خاص خود را دارند، آنطور که قبلاً تصور می شد بر شخصیت تأثیر نمی گذارند. شما نمی توانید خود را راست مغز یا چپ مغز خطاب کنید، اما ویژگی های شخصیتی شما هنوز به طور منحصر به فرد بخشی از مغز شما هستند.

آیا تست های نیمکره مغز ارزش علمی دارند؟

در حالی که تست های نیمکره مغز یا تست های مغز چپ و راست مغز بسیار محبوب هستند، این تست ها ترجیحات شخصی بیشتری نسبت به نوروآناتومی نشان می دهند و برای سرگرمی مفیدتر هستند. تحقیقات نشان داده است که هر دو طرف مغز در طول کارهای خلاقانه و کمی با هم کار می کنند.