چه کنیم که شنبه ها احساس خوبی داشته باشیم؟


اگر از شنبه ها متنفرید، تنها نیستید. برای بسیاری از ما، بازگشت به سر کار پس از چند روز استراحت و تفریح ​​سخت است. این احساس بد ممکن است باعث شود تمام آخر هفته را با ترس و اضطراب سپری کنید. همیشه نمی توانید برنامه های خود را طوری تنظیم کنید که شنبه برای شما روز جذاب تری باشد. اما می‌توانید مغزتان را دوباره برنامه‌ریزی کنید تا به هفته‌ی پیش رو متفاوت نگاه کند.

مغز ما عاشق پیش بینی پذیری و روتین است. تحقیقات همچنین ثابت کرده است که نداشتن عادات یا روال فعلی با کاهش رفاه و پریشانی روانی مرتبط است. حتی اگر آخر هفته اوقات فراغت دلپذیری را برای ما فراهم می کند، مغز ما برای انطباق با این تغییر ناگهانی روال تلاش می کند. خبر خوب این است که مغز برای انطباق با آزادی آخر هفته و فقدان روتین نیازی به کار سخت ندارد. اما وقتی نوبت به بازگشت به فعالیت‌های کمتر خوشایند قبلی مانند کارهای صبح روز شنبه می‌رسد، داستان کمی متفاوت است.

یکی از راه‌های کمک به مغز برای سازگاری با تغییرات بعد از تعطیلات آخر هفته، شناسایی برنامه‌های روتینی است که در طول هفته انجام می‌دهید که این قدرت را دارند که به زندگی شما معنا ببخشند. مانند تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود، باغبانی یا رفتن به باشگاه. انجام این کارها به صورت روزانه و در زمان مشخص برای شما بسیار مفید خواهد بود.

عادات کنونی با بهبود حس انسجام، درک بهتر معنای رویدادهای زندگی را ممکن می سازد. وقتی یک روال ثابت در زندگی خود داشته باشیم، چه پنج روز کار و دو روز مرخصی یا هفت روز کار، زندگی ما معنادارتر می شود. یکی دیگر از عادت های بسیار مهم و مداومی که باید در زندگی خود ایجاد کنید، روال خواب است. تحقیقات نشان می دهد که داشتن یک ساعت خواب مشخص برای لذت بردن از شنبه ها به اندازه کمیت و کیفیت خواب شما مهم است.

تغییر الگوی خواب در تعطیلات آخر هفته باعث ایجاد استرس اجتماعی می شود. جت لگ بی خوابی ناشی از یک پرواز طولانی است. جت لگ اجتماعی همچنین به این معنی است که دیر خوابیدن در آخر هفته ها یا خواب زیاد در این روزها ممکن است بین ساعت بدن و مسئولیت های اجتماعی شما تضاد ایجاد کند. این ارتباط مستقیم با سطح استرس بالا در صبح روز شنبه دارد.

با توجه به این موضوع سعی کنید زمان مشخصی را برای خواب و بیداری تعیین کنید و از چرت زدن خودداری کنید. حتی می‌توانید با خاموش کردن چراغ‌ها و کنار گذاشتن دستگاه‌های دیجیتال 30 دقیقه قبل از خواب، از تکنیک‌های تمدد اعصاب برای پایان دادن به روز خود استفاده کنید.

هک کردن هورمون ها

هورمون ها همچنین می توانند بر احساس ما در مورد شنبه ها تأثیر بگذارند. یکی از این هورمون های چند عملکردی بسیار مهم، کورتیزول است که به بدن کمک می کند تا متابولیسم، چرخه خواب و بیداری و پاسخ به استرس را کنترل کند. این هورمون معمولاً یک ساعت قبل از بیدار شدن ترشح می‌شود و به ما کمک می‌کند که بیدار شویم. سپس اگر استرس نداشته باشیم تا صبح روز بعد سطح آن کاهش می یابد.

بر اساس این گفتگو، در شرایط استرس حاد، بدن ما علاوه بر کورتیزول، مقدار زیادی آدرنالین نیز برای مبارزه یا فرار ترشح می کند. در چنین شرایطی ضربان قلب ما خیلی سریع است، کف دستمان عرق می کند و ممکن است واکنش های تکانشی نشان دهیم. در این شرایط، کنترل مغز ما در دست آمیگدال است و قبل از اینکه مغز بتواند موقعیت را پردازش کند و تصمیم بگیرد که آیا به استرس نیاز دارد یا نه، آمیگدال یک واکنش هیجانی فوق العاده سریع ایجاد می کند.

زمانی که در چنین شرایطی قرار می گیریم، به محض اینکه بتوانیم با فعال کردن قشر پیشانی مغز که مربوط به عقل و تفکر اجرایی است، درست فکر کنیم، پاسخ احساسی و شدید آمیگدال مغز کاهش می یابد. البته اگر تهدید واقعی نباشد. این یک نبرد دائمی بین احساسات و عقل است که می تواند ما را در نیمه های شب بیدار کند حتی زمانی که مضطرب هستیم.

با توجه به این حقایق، جای تعجب نیست که بر اساس اندازه‌گیری‌ها، میزان کورتیزول در بزاق افرادی که تمام وقت کار می‌کردند در روزهای شنبه و یکشنبه در بالاترین حد ممکن و در روز جمعه در پایین‌ترین حد ممکن قرار داشت. کورتیزول، به عنوان یک هورمون استرس، روزانه در نوسان است. اما این نوسان ثابت نیست.

در طول هفته، به محض بیدار شدن از خواب، سطح کورتیزول افزایش می یابد و تغییرات آن بیشتر از آخر هفته است. برای مقابله با این، باید آمیگدال را با آموزش مغز برای تشخیص تهدیدات واقعی فریب دهیم. به عبارت دیگر، ما باید قشر پیشانی مغز را در سریع ترین زمان ممکن فعال کنیم.

یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به این هدف و کاهش استرس، انجام تمرینات تمدد اعصاب به خصوص در روزهای شنبه است. این کار باعث کاهش کورتیزول و افزایش تمرکز شما می شود. گذراندن وقت در طبیعت از دیگر کارهایی است که می توانید انجام دهید تا شنبه ها احساس خوبی داشته باشید. گذراندن وقت در خارج از محل کار یا حتی صرف ناهار در فضای باز می تواند تفاوت قابل توجهی در نحوه شروع هفته شما ایجاد کند.

مقدار کورتیزول ترشح شده به طور طبیعی حدود یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب کاهش می یابد. بنابراین بهتر است قبل از گذشت این زمان به سراغ شبکه های اجتماعی و اخبار نروید و با این کار خود را از استرس دور نگه دارید.

با پیروی از این نکات ساده، می توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که باور کند روزهای هفته (مخصوصا شنبه ها) می تواند تقریباً به خوبی آخر هفته باشد.