چهار روش برای گرفتن اسکرین شات در گوشی های سامسونگ


  • گوشی های گلکسی با دکمه فیزیکی هوم: در گوشی های قدیمی سامسونگ که دارای دکمه فیزیکی هوم هستند، باید دکمه هوم و پاور را همزمان فشار داده و به مدت 2 ثانیه نگه دارید، سپس رها کنید، با چشمک زدن صفحه، اسکرین شات با موفقیت گرفته شده و ذخیره شده است.
  • گوشی های جدید گلکسی: در گوشی های سامسونگ با حذف دکمه فیزیکی هوم (Galaxy S8 و بالاتر)، ضبط اسکرین شات با فشردن همزمان کلید پاور یا کناری و کاهش صدا انجام می شود. ضمناً نیازی به نگه داشتن کلیدها نیست و تنها با فشردن کلیدها و رها کردن فوری آن، دستور اسکرین شات با فلش صفحه اجرا می شود.

نکته: سیستم عامل اندروید در برنامه ها، به دلیل ملاحظات امنیتی، حفظ حریم خصوصی یا جلوگیری از انتشار محتوا، به توسعه دهنده اجازه می دهد تا دستور اسکرین شات را در برنامه خود به صورت سیستمی با استفاده از FLAG_SECURE مسدود کند، در صورتی که هنگام ضبط اسکرین شات با خطای Can’t گرفتن اسکرین شات به دلیل سیاست امنیتی ، یعنی امکان ثبت اسکرین شات وجود ندارد و یا در صورت ضبط با تصویر مشکی مواجه می شوید.

1. اسکرین شات با حرکت بک هند

گرفتن اسکرین شات با ژست حرکتی پشت دست تقریباً یکی از قدیمی ترین ویژگی های رابط کاربری سامسونگ از زمان تاچ ویز تا رابط کاربری One UI است و هنوز در دسترس است. روش گرفتن اسکرین شات با پشت دست این است که دست خود را به صورت عمودی بگیرید و لبه دست خود را از چپ به راست بکشید تا کل صفحه را بپوشاند.

این ویژگی معمولاً به صورت پیش فرض در گوشی های سامسونگ فعال است، اما اگر کار نکرد، کافیست به Settings > Advanced features > Motions and gestures رفته و گزینه Palm swipe to capture را فعال کنید.

2. اسکرین شات با ضربه زدن روی پشت گوشی

همانند آیفون‌ها، راه دیگری برای گرفتن اسکرین شات در گوشی‌های سامسونگ، ضربه زدن به پشت گوشی است. در این حالت، اسکرین شات به دلیل تغییر مقادیر ناشی از تغییر ناگهانی زاویه گوشی در داده های دریافتی از سنسورهای حرکتی ثبت می شود.

اسکرین شات با ضربه زدن روی پشت گوشی به صورت پیش فرض در گوشی های سامسونگ فعال نیست و برای این کار باید اپلیکیشن RegiStar را که یکی از ماژول های Good Lock به حساب می آید نصب کنید. این ماژول را می توانید از فروشگاه گلکسی دانلود کنید. توجه داشته باشید که برای اجرای این نرم افزار به اپلیکیشن Good Lock نیز نیاز خواهید داشت که در این مقاله نحوه نصب آن را توضیح داده ایم.

پس از نصب RegiStar و Good Lock، برنامه Good Lock را باز کنید و به تب Life up بروید و روی RegiStar ضربه بزنید. پس از باز کردن برنامه، روی گزینه Back-Tap action ضربه بزنید و سپس گزینه آن را روشن کنید. اکنون می توانید دو ضربه یا سه ضربه را برای گرفتن اسکرین شات با ضربه زدن به پشت گوشی انتخاب کنید.

در مرحله بعد، تابع Take and share screenshot را انتخاب کنید. اگر می خواهید اسکرین شات به صورت موقت و فقط برای اشتراک گذاری ضبط شود، می توانید گزینه چرخ دنده را انتخاب کرده و حالت گرفتن اسکرین شات را از Basic به Share تغییر دهید.

در قسمت Gates می توانید مشخص کنید که در چه سناریوهایی حساسیت ضربه ای گوشی برای گرفتن اسکرین شات غیرفعال شود. برای مثال در گزینه Power saving mode زمانی که گوشی در حالت صرفه جویی در انرژی است و در گزینه Low battery زمانی که شارژ گوشی کمتر از 15 درصد است اسکرین شات برای صرفه جویی در مصرف باتری گرفته نمی شود.

اگر نمی خواهید از این ماژول استفاده کنید، می توانید از سایر برنامه های شخص ثالث مانند Tap, Tap استفاده کنید.

3. اسکرین شات با دستیار صوتی Bixby

اگر علاقه مند به استفاده از دستیارهای صوتی هستید، گرفتن اسکرین شات با فرمان صوتی می تواند برای شما جالب باشد. در گوشی های سامسونگ می توانید با استفاده از Bixby اسکرین شات بگیرید، مشروط بر اینکه قبلاً Bixby و زنگ صوتی آن را فعال کرده باشید تا بتوانید در هر زمان و هر مکان این کار را انجام دهید.

اگر بیدار شدن صدا فعال است، می‌توانید با گفتن Hey Bixby, take a screenshot از صفحه‌نمایش عکس بگیرید.

4. اسکرین شات با استفاده از منوی Assistant

این روش معمولا در مواقعی استفاده می شود که دکمه های فیزیکی گوشی معیوب و بدون استفاده باشد. گوشی های سامسونگ مانند آیفون دارای گزینه ای مشابه Assistive Touch هستند که دکمه های ناوبری و دکمه های فیزیکی مانند پاور و صدا را به صورت مجازی به عنوان دکمه شناور روی صفحه اضافه می کند و گزینه ای برای گرفتن اسکرین شات نیز دارد.

برای فعال کردن این بخش به Settings > Accessibility > Interaction and dexterity رفته و گزینه منوی Assistant را روشن کنید. پس از اضافه شدن آیکون شناور، می توانید در هر زمان بر روی آن ضربه بزنید تا اسکرین شات بگیرید و گزینه Screenshot را انتخاب کنید.

دکمه های فیزیکی را برای گرفتن اسکرین شات سفارشی کنید

اگر استفاده از دکمه های ترکیبی برای گرفتن اسکرین شات برای شما دردناک است، می توانید با نگه داشتن دکمه پاور کار را آسان تر کنید. کافی است همان برنامه RegiStar را که در قسمت گرفتن اسکرین شات معرفی کرده بودیم با زدن پشت گوشی دوباره باز کنید و به قسمت Side-Key press and hold action بروید و گزینه آن را روشن کنید و عملکرد نگه داشتن را تنظیم کنید. دکمه روشن/خاموش برای گرفتن و اشتراک‌گذاری اسکرین‌شات آن را تنظیم کنید.

در این حالت برای خاموش کردن گوشی به جای نگه داشتن دکمه پاور باید از همان کلیدهای ترکیبی استفاده شده برای اسکرین شات یعنی پاور + کاهش صدا استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم اگر از اسکرین شات زیاد استفاده می کنید و به سرعت بیشتری نیاز دارید این کار را انجام دهید.

راه های بی شماری برای گرفتن اسکرین شات وجود دارد که جدای از موارد ذکر شده، نصب برنامه های ضبط و اسکرین شات شخص ثالث یا شخصی سازی دکمه های فیزیکی، افزودن دکمه اسکرین شات شناور بر روی صفحه نمایش یا پنل تنظیمات سریع از دیگر راه های گرفتن اسکرین شات است. از چه روش دیگری برای اسکرین شات گرفتن استفاده می کنید؟