چرخه عمر موبایل؛ عمر گوشی های اندرویدی چند سال است؟


دیر یا زود هر گوشی موبایلی نیاز به تعویض دارد، اما گاهی اوقات با یک سری ترفندهای ساده می توان به نحوی بهتر از دستگاه مراقبت کرد تا دیرتر از حد معمول نیاز به تعویض داشته باشد.

یکی از مواردی که بر زمان تعویض گوشی تاثیر می گذارد، عمر باتری است. با مراقبت مناسب از باتری، می توانید چرخه عمر باتری را افزایش دهید. تهیه محافظ صفحه و قاب یکی از اقداماتی است که باید انجام دهید.

شب گوشی را روی شارژر بگذارید اما…

یک افسانه قدیمی ادعا می کند که شارژ یک شبه گوشی هوشمند به باتری آن آسیب جدی می زند. با این حال، چنین ادعایی در مورد گوشی های امروزی که از باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند، صحت ندارد. دستگاه های مدرن به اندازه کافی هوشمند هستند که می توانند تشخیص دهند که چه زمانی گوشی کاملا شارژ شده است.

مشکل اصلی شارژ باتری تا 100٪ است. مطالعات ثابت کرده است که شارژ کامل باتری در طول زمان به سلامت آن آسیب می رساند. وقتی گوشی را در شب شارژ می کنید، به محض اینکه به 100 درصد برسد، فرآیند شارژ متوقف می شود. با این حال، گوشی همچنان روشن است و قطعات مختلفی مانند پردازنده و رم همچنان از منبع تغذیه استفاده می کنند. به محض اینکه شارژ به زیر 100% رسید، فرآیند شارژ مجدد شروع می شود. این امر در دراز مدت بر سلامت باتری تأثیر منفی می گذارد.

در این راستا توصیه می کنیم در شب گوشی خود را به شارژر وصل نکنید. راه حل دیگر خرید کابل های مخصوص است که پس از رسیدن باتری به 100 درصد، شارژ آن متوقف می شود.

اگر می خواهید باتری گوشی شما برای مدت زمان بیشتری کار کند، باید همیشه درصد شارژ آن بین 20 تا 80 مگابایت باشد. هنگامی که شارژ بیش از 80٪ باشد، فشار بیشتری به باتری وارد می شود. برخی از کارشناسان توصیه می کنند که شارژ باتری همیشه بین 40 تا 70 درصد باشد. البته برای بسیاری از ما این امکان وجود ندارد.

یک محافظ صفحه نمایش قوی و قاب بخرید

هرگز از گوشی هوشمند بدون محافظ صفحه استفاده نکنید. صفحه نمایش ها پس از ضربه به راحتی خراشیده می شوند و ترک می خورند. هنگام خرید محافظ صفحه، به سراغ موارد ارزان قیمت نروید زیرا مقاومت چندانی ندارند. خرید محافظ گران قیمت اقدامی بسیار منطقی است، زیرا امکان تعویض صفحه نمایش در اثر ضربه را بسیار کاهش می دهد.

آسیب فیزیکی به بدنه گوشی نه تنها از زیبایی ظاهری می کاهد، بلکه ممکن است بر تجربه استفاده از دستگاه نیز تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل، خرید یک قاب محکم یکی از اولین کارهایی است که باید بعد از خرید گوشی انجام دهید.

منابع: Zomit – Valorvortech – How To Geek – Everphone – موبایل خود را بشناسید