چرا شکایت علیه Airtags اپل ممکن است مهمتر از حد انتظار باشد؟


اپل با شکایت دیگری روبرو شده است که می تواند آینده AirTag های این شرکت را تعیین کند. دو زن که به دلیل حمل AirTag قربانی تحت تعقیب قرار گرفتند، یک شکایت دسته جمعی علیه غول فناوری مستقر در کوپرتینو در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا تنظیم کردند. شاکیان به حوادثی اشاره می کنند که در آن شرکای سابقشان با کشف محل زندگی آنها با مخفی کردن Airtags در اتومبیل و کوله پشتی آنها آنها را مورد آزار و اذیت قرار دادند.

اگرچه شکایت طرح شده علیه Airtags اپل واقعاً دلخراش به نظر می رسد، اما این اولین بار نیست که شاهد چنین حوادثی هستیم. از زمان شروع فروش این محصول، گزارش هایی مبنی بر تعقیب و گریز و استفاده از آنها برای سرقت خودرو در سراسر اینترنت منتشر شده است. اما این بار اپل به دلیل مجموعه ای نسبتاً جامع از اتهامات وارد دادگاه شده است.

با متهم کردن اپل به سهل انگاری فاحش، شاکیان ادعا می کنند که این شرکت چنین محصولی را بدون انجام اقدامات احتیاطی درست تولید کرده است. طراحی Airtag نیز با انتقادات زیادی مواجه شده است. زیرا آن‌طور که انتظار می‌رود عمل نمی‌کنند. در حالی که اپل ادعا می کند که ایرتگ ها ضد سرقت هستند. در این دادخواست نقص طراحی AirTag عامل مهمی در ایجاد خسارت ذکر شده است. برای یادآوری، صدای این محصول در ابتدا به اندازه کافی بلند نبود و اپل تصمیم گرفت قابلیت هشدار صوتی را در آن تقویت کند.

ادعایی علیه اپل

در میان 12 ادعایی که اپل با آن مواجه است، شاکیان این شرکت را به نقض حریم خصوصی از طریق مکان یابی جغرافیایی و قوانین حریم خصوصی ایالتی و بازاریابی تقلبی برای گمراه کردن مردم مبنی بر ایمن بودن AirTag متهم می کنند. این دادخواست نشان می دهد که هر شاکی همچنان در معرض خطر ردیابی ناخواسته و غیرقانونی از طریق محصول مذکور است.

باتری Apple Airtag

نکته مهم دیگر این است که مشکل حقوقی تنها در مورد دریافت خسارت از اپل نیست. این شرکت با انجام اقداماتی مانند حذف کل گزارش اطلاعات موقعیت مکانی شاکیان و توقف ردیابی بیشتر آنها به دنبال کاهش تأثیر شکایات است.

شاکیان Apple Airtags ادعا می کنند که اقدامات امنیتی اعمال شده توسط اپل در این محصول بسیار ناکافی است. به روز رسانی های امنیتی که اپل در گذشته ارائه کرده است نشان می دهد که این شرکت از نقص ها آگاه است و در تلاش برای رفع آنها است. این شکایت همچنین عدم تعادل امنیتی بین کاربران آیفون و کاربران تلفن های اندرویدی را برجسته می کند.

تعقیب در همه ایالت های آمریکا به یک شکل مورد پیگرد قانونی قرار نمی گیرد و در بسیاری از موارد قربانیان همیشه از حمایت قانونی برخوردارند. در چنین سناریویی، این مسئولیت اپل است که اقدامات احتیاطی را انجام دهد و از وقوع چنین حوادثی در همه جا جلوگیری کند.

مقیاس ضربه

شکایت علیه اپل از طرف طبقات زیر انجام می شود:

  • کاربران دستگاه های iOS که بدون رضایت در ایالات متحده ردیابی شده اند.
  • شهروندان آمریکایی که از تلفن های اندرویدی استفاده می کنند و ردیابی شده اند.
  • همه افرادی که از دستگاه iOS در ایالات متحده استفاده می کنند. اما آنها همچنان در خطر آزار و اذیت هستند.
  • کاربران محصولات اندرویدی در بازار خانگی اپل در معرض خطر آزار و اذیت قرار دارند.

این نشان دهنده زیرمجموعه عظیمی از کاربران است. تا آوریل سال جاری، حداقل 150 گزارش مبنی بر سوء استفاده از AirTag برای پیگرد قانونی وجود داشته است. به گفته این تحلیلگر معروف، مینگ چی کوهدف اپل فروش 35 میلیون دستگاه از این محصول در سراسر جهان است.

این شکایت می تواند منجر به بازپرداخت خسارت واقعی یا 50 دلار و خسارات سه برابری اختیاری تا 1000 دلار و خسارات تنبیهی شود. مبلغ تسویه با توجه به تعداد افرادی که برای حمایت از این مشکل قانونی ثبت نام می کنند افزایش می یابد.

با فرض بسته شدن این پرونده با شکست اپل، باید به این نکته اشاره کنیم که این شرکت بیش از حد توانایی پرداخت چند صد میلیون دلار جریمه برای حفظ وجهه محبوب خود در بین مشتریان خود را دارد. این شرکت قبلاً چندین بار همین کار را انجام داده است. اما سوال بزرگتر در مورد Airtag شکایت دسته جمعی علیه این شرکت است.

آینده AirTag به کجا ختم می شود؟

همگام سازی Apple Airtag با آیفون

بسته به نتیجه دادگاه و اینکه آیا ایالت ها اپل را بر سر حفظ حریم خصوصی و ایمنی کاربر به چالش خواهند کشید، این می تواند برای AirTag به عنوان یک دسته محصول مشکل ایجاد کند. اپل در محافظت از محصولات قابل اعتماد مانند iPhone و Mac در برابر چنین مشکلات قانونی بسیار انعطاف پذیر است. زیرا سالانه میلیاردها دلار از فروش آنها درآمد کسب می کند. درباره Airtags، این شرکت همچنان در حال ساخت نسل های اولیه این محصول است و خطرات ایجاد شده بسیار جدی به نظر می رسد.

خیلی منطقی نیست که طرح دعوای دسته جمعی به تولید و عرضه AirTag پایان دهد. اما نمی توان آن را به طور کامل رد کرد. اگر اثر آبشاری به سایر ایالت های ایالات متحده گسترش یابد و قربانیان بیشتری با مشکلات قانونی روبرو شوند، ممکن است در نهایت این اتفاق بیفتد. علاوه بر این، امکان شروع تحقیقات توسط سازمان های نظارتی وجود دارد. سازمان هایی که دائماً وضعیت شرکت های بزرگ فناوری را بررسی می کنند.

در حال حاضر، اپل چند گزینه روی میز دارد. این شرکت می‌تواند با تکان دادن عصای مهندسی جادویی‌اش، تمام ایرادات Airtag را برطرف کند، یا میلیون‌ها دستگاه فروخته شده را جمع‌آوری کند و با مدل‌های ارتقا یافته جایگزین کند، یا به طور کامل در استراتژی خود برای نسل بعدی محصول تجدیدنظر کند.