چرا خرس ها خود را به درختان می مالند؟


دکتر سرجیل افزود، برخی کنه‌ها به طور کلی از لوله فرار کردند و نتوانستند کنه‌هایی را که فرار کرده بودند بشمارند. او گفت: «چند هودینی (کارشناس فرار) بودند، اما آنها حیوانات آزمایشگاهی خوبی بودند.

محققان برای مطالعه خود بر روی کنه ها تمرکز کردند زیرا کنه ها از نظر جغرافیایی گسترده و از نظر محیطی انعطاف پذیر هستند و به دلیل تغییرات آب و هوایی، آنها در حال گسترش هستند و مدت طولانی تری فعال می مانند. کنه ها نیز ناقل بیماری هستند. با این حال، دانشمندان هنوز در مورد عوامل بیماری زا که کنه ها به خرس ها منتقل می کنند، می آموزند.

نتیجه گیری ساده مبنی بر عدم محبوبیت قطران راش در مورد کنه ها، اولین شواهد تجربی را در حمایت از این ایده دیرینه ارائه می دهد که صمغ درخت می تواند به عنوان یک دافع انگل عمل کند. آندریا مورهاوسیک زیست شناس مستقل حیات وحش در آلبرتا که بر روی فعل و انفعالات انسان خرس کار می کند و در مطالعه جدید شرکت نداشت، گفت: “محققان آزمایش خوبی انجام دادند که شواهد کاملا واضحی ارائه کرد که کنه ها از قیر راش جلوگیری می کنند.” هدف اصلی مالیدن خود به درختان است، اما قطعاً می تواند یک مزیت اضافی باشد.”

هانا تیفینیک حشره شناس که قبلا روی کنه ها و خرس ها در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا کار می کرد، ایده قیر درختی را به عنوان دافع حشرات نشنیده بود. او گفت: “من فکر می کنم این یک راه جالب برای تحقیق است و می تواند منطقی باشد.”

سایر حیوانات در طبیعت از مواد دافع حشرات طبیعی استفاده می کنند. به عنوان مثال، میمون‌های کاپوچین خز خود را با مرکبات می‌مالند و دلفین‌ها ممکن است پوست خود را با مرجان درمان کنند. حتی گربه شما ممکن است از نیش گربه ای به عنوان دافع پشه استفاده کند. تیفین که در این مطالعه شرکت نداشت و اکنون به عنوان یک محقق فوق دکترا در USDA در حال انجام تحقیقات است، گفت: بنابراین، ممکن است خرس ها بتوانند همین کار را انجام دهند.

دکتر سرجیل خاطرنشان کرد که هنوز ناشناخته های زیادی در مورد تار به عنوان دافع کنه وجود دارد. به گفته محققان، جمع آوری داده های نادر در مورد انگل های موجود در خرس ها در طبیعت (از جمله کنه ها) یکی از مهم ترین مراحل برای ادامه این تحقیقات خواهد بود. دکتر تیفین افزود: جمع آوری نمونه خز و رزین از خرس و آزمایش واکنش انگل ها به آن مواد نیز می تواند مفید باشد.