پیش نویس سیاست های کلی فضای مجازی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می شود


کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست محسن اراکی تصمیم گرفت به زودی دو پیش نویس جدید تهیه شده توسط کمیسیون های این مجمع را بررسی کند.

ایسنا، با انتشار این خبر به نقل از حسین مظفر، نایب رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی این مجمع، پیش‌نویس سیاست‌های کلی فضای مجازی و نخبگان را دو پیش‌نویس تهیه و تدوین کرده است. این مجلس مظفر در خصوص بررسی این دو پیش نویس اعلام کرد: اعضای کمیسیون در دوره نهم درباره این دو طرح بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: تعیین اولویت‌های نظارتی در خصوص نظارت بر سیاست‌های کلی مرتبط با کمیسیون و بحث و تبادل نظر درباره موضوعات جدید و ضروری که در دوره نهم باید در دستور کار قرار گیرد و ارائه پیشنهاد به رئیس‌جمهور. مجمع از دیگر ماموریت های کمیسیون در دوره جدید خواهد بود.»

محسن اراکی رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص این دو پیش نویس و برنامه های این کمیسیون با اشاره به لزوم شناخت وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور به منظور تدوین سیاست های کلی. ، هدف از تهیه این پیش نویس ها را سیاست گذاری فرهنگی خواند و گفت: باید مبانی و اصول حکمرانی خود را به جامعه علمی و مردم ارائه کنیم تا بر اساس آن سیاست گذاری فرهنگی انجام شود. وی همچنین خواستار انجام مطالعات کمیته های دبیرخانه در زمینه مفاهیمی مانند سرمایه اجتماعی، حکمرانی خوب و فرهنگ اجتماعی شد.

با توجه به اینکه پیش نویسی در خصوص فضای مجازی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه و بررسی آن در دستور کار اعضای کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی قرار گرفته است، به نظر می رسد در کنار نهادهای مختلف از جمله مجلس، دولت و در راس آنها شورا شورای عالی امنیت ملی اکنون در تلاش است تا سیاست های کلی فضای سایبری را تعیین کند. باید منتظر ماند و دید پس از بررسی پیش نویس به کجا ختم می شود و چه نتایج و تاثیراتی خواهد داشت.