پیشرفت قابل توجه در مبارزه با پیری؛ افزایش امید به زندگی با سم زدایی بدن از ضایعات چربی


در تلاش برای کشف رازهای پیری، اورورک به همراه یک دانشجوی فارغ التحصیل به نام عباس قدار و یک دانشجوی فوق دکتری به نام وینود مانی، توجه خود را به یک کرم میکروسکوپی به نام سی الگانس معطوف کردند. این موجود خاکی کوچک بیش از 70 درصد از ژن های ما را در خود دارد و یکی از ابزارهای ارزشمند برای تحقیقات زیست پزشکی محسوب می شود. تاکنون دو جایزه نوبل پزشکی به اکتشافاتی که منحصراً با این کرم انجام شده است تعلق گرفته است.

مطالعات قبلی توسط محققان بر روی کرم‌ها، موش‌ها و سلول‌های انسان، اورک و همکارانش را به این حدس رساندند که کلید طول عمر، فعال کردن اتوفاژی است. این به معنای فرآیندی است که قسمت های شکسته و قدیمی سلول های ما را بازسازی می کند. چیزی که اورورک و همکارانش را شگفت زده کرد این بود که آنها توانستند سلامت و طول عمر موش ها را حتی بدون افزایش اتوفاژی تا 50 درصد بهبود بخشند.

برای این کار از مکانیزمی استفاده کردند که نامش را AMAR گذاشتند. AMAR یک کلمه سانسکریت به معنای جاودانگی است. در این مورد، کلمه AMAR مخفف Alcohol and aldehyde-dehydrogenase Mediated Anti-aging Response است.

دانشمندان کشف کردند که با قرار دادن چندین محرک در یک ژن خاص (adh-1)، می توانند پاسخ ضد پیری را تحریک کنند. انجام این کار باعث شد که ژن adh-1 مقادیر بیشتری از آنزیمی به نام الکل دهیدروژناز تولید کند و از سمیت گلیسرول و گلیسرآلدئید جلوگیری کند. البته جلوگیری از سمیت گلیسرآلدئید به صورت غیر مستقیم اتفاق می افتد. این مکانیسم در نهایت منجر به زندگی طولانی تر و سالم تر برای کرم ها شد.

یافته های به دست آمده از مدل های آزمایشگاهی مانند کرم ها و موش ها همیشه برای انسان صادق نیست. به همین دلیل است که محققان گام‌های دیگری برداشتند تا مطمئن شوند که سرنخ‌هایشان به همان اندازه که به نظر می‌رسید امیدوارکننده است. آنها در اولین گام توانستند ثابت کنند که آنزیم مورد نظر اثرات مشابهی روی یک مدل آزمایشگاهی دیگر دارد و قادر است طول عمر مخمر را افزایش دهد.

در گام بعدی، محققان تحقیقاتی را برای بررسی فعالیت ژنی در انسان هایی که روزه متناوب دارند یا دریافت کالری خود را محدود کرده اند، انجام دادند. دلیل انجام چنین مطالعاتی این بود که ثابت شده است روزه داری متناوب یا محدود کردن کالری دریافتی روزانه به افزایش سلامت و طول عمر انسان کمک می کند. این نتیجه پس از بررسی افزایش سطح آنزیم های ضد پیری در همه پستانداران مانند انسان به دست آمد.

دانشمندان معتقدند که سطح گلیسرول و گلیسرآلدئید در بدن ما به طور طبیعی در طول زمان افزایش می یابد. زیرا این دو محصول جانبی مضر چربی هستند و بدن انسان با افزایش سن مقدار بیشتری از آنها را ذخیره می کند. با توجه به این موضوع، AMAR علاوه بر ارائه راهی برای جلوگیری از سمیت ناشی از چربی و افزایش طول عمر همراه با سلامتی، به کاهش وزن کمک می کند.

O’Rourke، یکی از اعضای مرکز تحقیقات قلب و عروق رابرت M. Burn دانشگاه ویرجینیا، در بخشی از سخنان خود گفت: “ما امیدواریم که علاقه مندی را به توسعه درمان هایی که AMAR را هدف قرار می دهند، هدایت کنیم.” با توجه به اینکه بیماری‌های مرتبط با سالمندی در حال حاضر بار عمده بر سلامت بیماران، خانواده‌های آنان و نظام مراقبت‌های بهداشتی است، هدف‌گیری فرآیند سالمندی مؤثرترین راه برای کاهش این بار و افزایش سال‌های زندگی سالم برای همه است. از ما.”

محققین یافته های خود را در مجله Current Biology منتشر کرده است.