پیروزی بزرگ برای آمریکا؛ ژاپن و هلند با تحریم صنعت تراشه چین موافقت کردند


بلومبرگ در گزارشی به نقل از منابع آگاه می نویسد که ژاپن و هلند با ایالات متحده برای محدود کردن صادرات تجهیزات پیشرفته ساخت تراشه به چین به توافق رسیده اند. کارشناسان می گویند تحریم های ژاپن و هلند علیه دولت پکن مانع بزرگی برای برنامه های بلندپروازانه چین است.

ژاپن و هلند احتمالاً در هفته‌های آتی محدودیت‌هایی را برای صنعت تراشه چین اعلام خواهند کرد. به گفته منابع آگاه، این دو کشور حداقل از برخی از محدودیت‌هایی که آمریکا دو ماه پیش بر صنعت تراشه چین اعمال کرد، استفاده می‌کنند.

ایالات متحده سخت در تلاش است تا از دسترسی چین به تجهیزات پیشرفته ساخت تراشه جلوگیری کند تا طبق ادعای واشنگتن، چین نتواند از تراشه های مدرن برای تقویت قدرت نظامی خود استفاده کند. توافق بین ایالات متحده، ژاپن و هلند تقریباً به طور کامل چین را از توانایی تهیه تجهیزات مورد نیاز برای ساخت تراشه های مدرن محروم می کند.

مقالات مرتبط:

ایالات متحده گفته است که شرکت های آمریکایی Applied Materials، Lam Research و KLA مجاز به فروش تجهیزات به چین نیستند. شرکت توکیو الکترون ژاپن و شرکت ASML هلند دو بازیگر مهم در صنعت تراشه هستند و ایالات متحده باید این شرکت‌ها را متقاعد کند که همکاری تجاری خود با چین را پایان دهند تا تحریم‌های این کشور موثر واقع شود. امضای قرارداد با ژاپن و هلند یک دستاورد مهم برای ایالات متحده است. یکی از تحلیلگران ارشد Sanford C. Bernstein می گوید:

برای چین غیرممکن است که به تنهایی یک صنعت پیشرو بسازد. این کار قابل انجام نیست.

هفته گذشته بلومبرگ در گزارشی اختصاصی مدعی شد که مقامات دولت هلند در حال بررسی اعمال محدودیت های صادراتی بر صنعت تراشه چین هستند. منابع آگاه می گویند که دولت ژاپن با اعمال محدودیت های مشابه در هفته های اخیر موافقت کرده است. زیرا هلند و ژاپن تمایل به هماهنگی در این زمینه دارند.

بسیاری از شرکت های ژاپنی نمی خواهند همکاری با چین را متوقف کنند. زیرا بخش مهمی از درآمد خود را از طریق مشتریان چینی تامین می کنند. دولت ژاپن برای جلب رضایت این شرکت ها کار آسانی نداشته است. بعلاوه توکیو الکترون، شرکت های ژاپنی نیکون و کانن نیز در صنعت تراشه موثر هستند. البته فعالیت آنها مفصل تر است.

ظاهراً ژاپن و هلند قصد دارند فروش تجهیزات تولید تراشه های 14 نانومتری و تراشه های پیشرفته تر را به شرکت های چینی ممنوع کنند. این محدودیت تا حد زیادی شبیه به تحریم هایی است که حدود دو ماه پیش توسط دولت واشنگتن اعمال شد.

لیتوگرافی 14 نانومتری حداقل سه نسل از پیشرفته ترین لیتوگرافی در بازار تراشه عقب تر است. اما چین علاقه زیادی به استفاده از آن دارد. آمریکا، ژاپن و هلند از نظر تامین تجهیزات و تخصص مورد نیاز برای ساخت تراشه های پیشرفته بهترین کشورهای جهان محسوب می شوند.