پنگوئن ها در آزمایش آینه نشانه هایی از خودآگاهی نشان دادند


از زمان اختراع تست آینه ای نزدیک به نیم قرن پیش، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد این آزمایش به اندازه ای که پیشنهاد شده دقیق نیست. بسیاری از حیوانات بسیار اجتماعی، از جمله میمون ها، در این آزمون مردود می شوند. مگر اینکه اول استفاده از آینه را یاد بگیرند. همچنین حیواناتی مانند گوریل که مطمئن هستیم از خود آگاه هستند در این آزمایش مردود می شوند.

به عنوان مثال سگ ها را در نظر بگیرید. آنها توانایی همدلی را دارند. این ویژگی نشان دهنده شناخت خود و دیگران است. با این حال، سگ ها معمولا در آزمون آینه مردود می شوند. روبرتو کازولا گاتیزیست شناس دانشگاه ایالتی تومسک در سال 2015 گفت: “از آنجایی که سگ ها نسبت به انسان و بسیاری از نمونه های مشابه بسیار کمتر به محرک های بینایی حساس هستند، ممکن است شکست این حیوانات و سایر گونه ها در آزمایش آینه تا حد زیادی به دلیل ماهیت حسی محققان باشد. برای «آزمون خودآگاهی لزوماً به دلیل فقدان این ویژگی در حیوانات مورد مطالعه نیست» انتخاب کرده اند.

گاتی آزمایش بویایی معادل آزمایش آینه را روی سگ ها آزمایش کرد. او در آزمایش خود به نحوه واکنش سگ ها به برفی که با ادرار خود یا سگ دیگر نشان داده شده بود نگاه کرد. همانطور که انتظار می رفت، سگ ها زمان بیشتری را صرف بوییدن نمونه ادرار سگ های دیگر کردند. گاتی گفت: «این آزمایش شواهد مهمی از خودآگاهی در سگ‌ها ارائه می‌کند و می‌تواند نقشی حیاتی در نشان دادن اینکه این توانایی منحصر به کپی‌های غول‌پیکر و انسان‌ها و چند حیوان دیگر نیست، بازی کند. بلکه بستگی به روشی دارد که محققان سعی می کنند آن را آزمایش کنند.”

از آن زمان، آزمایش‌های دیگر تأیید کرده‌اند که حتی اگر خود ادراک سگ‌ها بصری نیست، آنها یک ادراک واضح از خود دارند. علاوه بر این، حتی یک کودک انسان ممکن است در آزمون آینه مردود شود. در برخی کشورها، کودکان تا شش سالگی در این آزمون موفق نمی شوند. در حالی که آزمایش آینه ممکن است وجود نوعی خودآگاهی را نشان دهد، به نظر نمی رسد که عدم موفقیت در آن وجود این ویژگی را که در حیوانات اجتماعی بسیار مهم است تأیید کند.

خالق اصلی آزمایش آینه در حال حاضر نسبت به نتایج پنگوئن ها تردید دارد. گولپ گفت: “پنگوئن ها ممکن است در واقع توانایی تشخیص خود را داشته باشند.” اما نشان دادن این مطلب در مقایسه با آنچه در این مقاله آمده، نیاز به علم دقیق تری دارد».

با توجه به این پیچیدگی‌ها، خودآگاهی ممکن است مانند بسیاری از ویژگی‌ها، به‌عنوان یک طیف به نظر برسد و نه به‌عنوان دوقطبی که آزمایش آینه نشان می‌دهد. بنابراین، برای بررسی این جنبه از آگاهی به آزمایش‌های جدیدی نیاز خواهیم داشت.

این تحقیق در سرور مقالات پیش چاپ bioRxiv منتشر شده و در انتظار داوری است.