پنهان کردن خون بدن؛ ترفند قورباغه های شیشه ای برای فرار از دست شکارچیان


نشان دادن کاری که گلبول های قرمز در قورباغه های زنده انجام می دهند بسیار دشوار بود. میکروسکوپ نوری برای دیدن داخل کبد که سطح بیرونی آینه مانند دارد مفید نیست. علاوه بر این، روش‌هایی که قورباغه‌ها را بیدار می‌کرد، نمی‌توانست استفاده شود. زیرا در این صورت گلبول های قرمز بلافاصله در بدن آنها گردش می کنند. حتی بیهوش کردن قورباغه ها بی فایده بود. زیرا در این صورت فرآیند مذکور اتفاق نمی افتد. بنابراین، دلیا و تبوادا از تکنیکی به نام “تصویربرداری فوتوآکوستیک” استفاده کردند که اکثر مهندسان از آن استفاده می کنند.

در تکنیک تصویربرداری فوتوآکوستیک، نور به مولکول های مختلف برخورد می کند و باعث آزاد شدن کمی انرژی می شود. در نتیجه ارتعاشات ظریفی ایجاد می شود که می تواند فضاهای پنهان درونی را آشکار کند. جونجی یائو در دانشگاه دوک، او به تیم قورباغه شیشه ای پیوست تا این تکنیک را برای استفاده در کبد قورباغه اصلاح کند. به طوری که حیوانات در این فرآیند از خواب بیدار نشوند.

همانطور که در این ویدئو مشاهده می شود، زمانی که قورباغه های شیشه ای کوچک می خوابند، تقریباً 90 درصد از گلبول های قرمز خون آنها در کبد ذخیره می شود و شفافیت حیوان را افزایش می دهد. این ممکن است به قورباغه ها کمک کند تا از شکارچیان پنهان شوند (قسمت 1 ویدیو). وقتی این حیوانات از خواب بیدار می شوند، خون دوباره در بدن آنها گردش می کند (ویدئو قسمت 2).

سارا فریدمنیک زیست شناس از مرکز علمی شیلات آلاسکا در اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده می گوید: اگرچه به این قورباغه ها لقب “شیشه ای” داده اند، اما شفافیت در میان مهره داران گاهی حتی شدیدتر است. در ماه ژوئن، او عکسی از یک حلزون خالدار تازه صید شده (Crystallichthys cyclospilus) را در توییتر منتشر کرد که بیشتر بدنش آنقدر شفاف بود که وقتی ماهی را در دست گرفت، خطوط انگشتان و رنگ پوستش از لابه لای آن دیده می شد. ماهی.

فریدمن می گوید تارپون و مارماهی و گلاس ماهی و نوعی گربه ماهی شیشه ای آسیایی در مراحل لاروی خود تقریباً کاملاً شفاف هستند. او می گوید اگرچه بدن شفاف این موجودات برای ما بسیار جالب است، اما به آنها مزیت بقا می دهد.