پس از چندین پرونده قضایی، سرانجام اپل سکوت خود را در مورد جمع آوری اطلاعات کاربران شکست


در گذشته گزارش‌هایی دیده‌ایم که نشان می‌دهند حتی اگر کاربران آیفون گزینه اشتراک‌گذاری اطلاعات تحلیلی دستگاه خود را به طور کامل غیرفعال کنند، این شرکت همچنان برخی از داده‌ها را از تلفن آنها جمع‌آوری می‌کند. حداقل 12 شکایت دسته جمعی علیه اپل در ماه های اخیر تشکیل شده است. غول فناوری کوپرتینویی تا به امروز به سوالات خبرنگاران و کارشناسان توجهی نکرده بود. اما سرانجام با انتشار مقاله ای در هالیوود ریپورتر سکوت خود را شکست. مقاله ای که به نظر می رسد تناقضات زیادی با ادعاهای قبلی سازنده آیفون دارد.

اپل در بیانیه خود گفت:

آزمایش‌های محققان Mysk نشان می‌دهد که تقریباً تمام ادعاهای اپل در بیانیه‌اش نادرست است.

تامی میسک، یکی از محققان Mysk است که مشکل جمع آوری اطلاعات خصوصی کاربران اپل را شناسایی کرده است. او می گوید:

تنظیمات آیفون خود را باز کنید و روی Privacy & Security ضربه بزنید، سپس روی Analytics & Improvements ضربه بزنید. در این بخش، برچسبی با عنوان Share iPhone Analytics را مشاهده می کنید که می توانید هر تنظیماتی را که دوست دارید فعال یا غیرفعال کنید. آزمایش‌های Mysk نشان می‌دهد که اپل بدون توجه به تنظیماتی که برای اشتراک‌گذاری این اطلاعات انتخاب می‌کنید، داده‌های تحلیلی را از دستگاه‌های کاربرانش جمع‌آوری می‌کند.

تحقیقات Mysek نشان می‌دهد که اپل تقریباً هر کاری را که در برخی از برنامه‌های این شرکت انجام می‌دهید، لحظه به لحظه جمع‌آوری می‌کند، از جمله آیکون‌هایی که روی آنها ضربه می‌زنید و جستجوها و تبلیغاتی که مشاهده می‌کنید. به گفته Maisk، این اطلاعات به همراه یک شماره شناسه منحصر به فرد معروف به Device Services Identifier یا DSID ارسال می شود که مستقیماً با حساب کاربری iCloud، نام، شماره تلفن و ایمیل کاربر در سیستم های اپل مرتبط است.

تا زمانی که داده ها حاوی یک DSID هستند، باید قابل شناسایی در نظر گرفته شوند. زیرا با هویت کاربران مرتبط هستند.