پروژکتور جلوی تلویزیون؛ مزایا و معایب نمایشگرهای غول پیکر


تماشای محتوای ویدئویی به یکی از سرگرمی های روزمره ما تبدیل شده است. البته امروزه در هر خانه ای تلویزیونی وجود دارد که برای تماشای فیلم و سریال و سرگرمی های دیگر از آن استفاده می کنیم. در همین حال، برخی افراد ترجیح می دهند به جای تلویزیون از ویدئو پروژکتور استفاده کنند. زیرا به خصوص مدل های جدید این محصول کیفیت چشمگیری را ارائه می دهند و قابل حمل تر هستند.

این مقاله اولین بار توسط حسین ملک محمدی در فروردین 1392 نوشته شده و توسط مجتبی بوالحسنی در 20 دی 1401 به روز شده است.

شاید انتخاب بین تلویزیون و پروژکتور برای برخی افراد کمی سخت باشد. شما می توانید با توجه به ویژگی ها و مزایا و معایب هر یک از این دو محصول، یکی از آنها را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. در این مقاله سعی می کنیم شما را برای انتخاب بهتر بین تلویزیون و پروژکتور راهنمایی کنیم.

اصول اولیه پروژکتورها

پروژکتورهای پروژکتور جلو در واقع یک سیستم دو تکه هستند: یک پروژکتور که تصاویر را ایجاد می کند و یک صفحه نمایش ویژه که آن را منعکس می کند. دانستن اینکه پروژکتورها از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند، برخی افراد را از خرید و نصب آنها می ترساند. در حالی که این بسیار ساده است. پروژکتورهای مورد نظر ما عموماً با یکی از این فناوری ها تولید می شوند: DLP، LCD، LCOS و لیزر.

پروژکتور اندروید تاچ پیکو

پروژکتورهای LCD اساساً با همان فناوری ساخته می شوند که در تلویزیون های صفحه تخت می بینیم. در واقع، چنین پروژکتورهایی در محدوده قیمتی ارزان تا متوسط ​​قرار دارند. چند وقت پیش می توانستیم آنها را در دسته پروژکتورهای اقتصادی یا بسیار ارزان قرار دهیم. اما با توجه به پیشرفت های حاصل شده در برخی مدل های جدید، قیمت کل آنها افزایش یافته است. به عنوان مثال، اپسون در چند سال گذشته پروژکتورهای بسیار باکیفیتی تولید و به بازار عرضه کرده است.

پروژکتورهای DLP یا Digital Light Processing از تراشه های کوچک با میلیون ها آینه کوچک ساخته شده اند. این پروژکتورها از بسیار ارزان تا بسیار گران قیمت هستند که نه تنها برای مصارف شخصی، بلکه برای سینما نیز استفاده می شوند.

پروژکتور دیجیتال در سینماها اغلب با استفاده از پروژکتورهای DLP انجام می شود. اگرچه نسبت کنتراست و سطح سیاهی تصویر خروجی آنها به خوبی بسیاری از پروژکتورهای LCOS یا مدل های LCD نیست، وضوح نمایشگر حرکتی بهتر از مدل های دیگر است. به همین دلیل، ما پروژکتورهای DLP را زیاد تحسین نمی کنیم. اما به طور کلی کیفیت تصویر آنها راضی کننده است.

LCOS یا کریستال مایع روی پروژکتورهای سیلیکونی را می توان نمونه ای هیبریدی (دوگانه) از ترکیب دو نوع پروژکتور قبلی یعنی DLP و LCD دانست که دارای لایه ای از کریستال مایع بر روی صفحه نمایش آینه ای خود است. به هر حال سطح مشکی و نسبت کنتراست هر دو عالی هستند.

به عنوان مثال، پروژکتورهای سری D-ILA JVC بهترین نسبت کنتراست ممکن را ارائه می دهند. از نظر کیفیت نیز پروژکتورهای سری SXRD سونی با فاصله کم در رتبه دوم قرار دارند. رنج قیمت این سری از پروژکتورها از متوسط ​​تا گران می باشد. البته پروژکتورهای سری 4K سونی بسیار گران قیمت و در عین حال پیشرفته هستند.

جدیدترین نسل پروژکتورها مدل های لیزری هستند. به بیان ساده، طرح ریزی مبتنی بر لیزر در مقایسه با مدل های مبتنی بر لامپ، نور طولانی تر، نگهداری کمتر، و رنگ و کنتراست بهبود یافته را ارائه می دهد. لیزرهای حالت جامد که امروزه در پروژکتورها استفاده می شود بسیار روشن هستند و طیف رنگی بسیار گسترده ای را پوشش می دهند. ضمناً عمق رنگ مشکی در این نوع پروژکتورها بیشتر است و از همه مهمتر نیازی به تعویض لامپ ندارند.

اپسون 5010

مزایای پروژکتورها

ابعاد

این یکی از نکاتی است که در وهله اول نمایان می شود و یکی از عوامل مهم در انتخاب پروژکتور مناسب با توجه به نیاز است. پروژکتوری با عرض صفحه نمایش 3.6 متر یا 144 اینچ به خوبی می تواند فیلم هایی با نسبت 2:35:1 نمایش دهد و در این شرایط شخصیت های فیلم تقریباً اندازه واقعی خود هستند، شاید کمی بزرگتر!

در حالت کلوزآپ، سر کاراکتر تقریباً 1.2 متر است. اجازه دهید به گونه‌ای دیگر بیان کنیم: تماشای ارباب حلقه‌ها با نسبت تصویر 2:35:1 روی صفحه‌ای که تقریباً کل فضای دیوار مقابل شما را پر می‌کند، در واقع بسیار جالب است.

پروژکتور سونی

در صفحه نمایش های کوچک، نمی توانید تمام جزئیات موجود در فیلم های Full HD (1080p) را از نزدیک ببینید. با در نظر گرفتن فاصله متوسط ​​3 متری از تصویر، چشم نمی تواند تمام جزئیات موجود در آن را تشخیص دهد. اما وقتی آن را تا 100 اینچ یا بیشتر مقیاس کنید، می‌توانید تک تک موها را روی یک فرد حساب کنید.

اینجاست که پروژکتورهای 4K وارد عمل می شوند. اگرچه کیفیت Ultra HD در تلویزیون های 4K جالب به نظر نمی رسد، پروژکتورهای 4K انتخاب ایده آلی هستند. اساساً هر چه تصویر بزرگتر باشد، به وضوح بیشتری نیاز داریم. اکثر مردم احتمالاً می توانند پیکسل های یک تصویر 150 اینچی را از فاصله 2.5 تا 3 متری تشخیص دهند. اگر می‌خواهید اندازه صفحه نمایش، فاصله دید و وضوح ایده‌آل برای دستگاه‌های 4K داشته باشید، این ماشین‌حساب کریس هینونز را بررسی کنید.

باید توجه داشته باشید که تصاویر با کیفیت پایین پخش شده در دی‌وی‌دی‌های معمولی یا شبکه‌های محلی در چنین دستگاه‌هایی دردناک به نظر می‌رسند. بدتر از همه این است که با تهیه چنین تجهیزاتی، خانه شما به پاتوق دوستان و آشنایان برای پخش فیلم تبدیل می شود و باید بیش از هزینه ای که برای خرید وسایل صوتی و تصویری برای پذیرایی از مهمانان عادی هزینه کرده اید، هزینه کنید!

مشاهده آسانتر تصاویر

شاید برخی از شما از خود بپرسید، آیا تماشای چنین عکس های بزرگ به چشم آسیب نمی رساند؟ در واقع برعکس آن چیزی است که شما فکر می کنید. پر کردن درصد بالاتری از فضای قابل مشاهده با روشنایی متوسط ​​در یک صفحه نمایش بزرگ، کمتر چشم را خسته می کند و بیشتر شبیه یک سینمای واقعی است که اغلب بیش از 5 لومن (لامبرت پا) یا بیشتر تولید نمی کند.

فضای مورد نیاز

اگر پروژکتور را روی سقف نصب کنید، صفحه نمایش آن روی دیوار شکل می گیرد. نصب‌های گران‌تر همچنین شامل صفحه‌های جمع شونده می‌شوند که در آن صفحه پروژکتور به سقف جمع می‌شود و زمانی که از پروژکتور استفاده نمی‌شود از دید ناپدید می‌شود. برخی از افراد نیز ترجیح می دهند دیوار را به خوبی رنگ آمیزی کنند و صفحه دیگری نخرند.

پروژکتور ایسر

ناگفته نماند که می توانید تلویزیون خود را به روش معمول روی دیوار نصب کنید. اما خیلی ها این کار را نمی کنند. البته این تلویزیون ها در مقایسه با صفحه نمایش بسیار سبک مورد نیاز پروژکتورها بسیار سنگین هستند و حتی اگر از دست شما بیفتند باز هم احتمال آسیب دیدن آن ها کمتر است.

معایب

روشنایی

این خودش یک مشکل بزرگ است. مهم نیست پروژکتور شما چقدر روشن است و صفحه نمایش شما از چه موادی ساخته شده است. زیرا هر نور محیطی در اتاق می تواند به تصویر نهایی شما آسیب برساند. تجربه تماشای تلویزیون با نوری که بر آن سایه افکنده را فراموش کنید. زیرا باید بتوانید بر نور اتاق کنترل کامل داشته باشید. در غیر این صورت، فقط در شب می توانید تماشا کنید.

پروژکتور ال جی

لامپ ها

تقریباً همه پروژکتورها از لامپ های UHP استفاده می کنند که می تواند چندین هزار ساعت دوام بیاورد و پس از آن با چند صد دلار می توان آن را به حالت اولیه برگرداند. تقریباً هر دو سال یکبار باید لامپ های گفته شده را تعویض کنید که ارتباط مستقیمی با میزان استفاده شما از آنها دارد.

شایان ذکر است که لامپ های UHP را می توان با لامپ های LED ارزان تر جایگزین کرد. اما این لامپ ها نیز گران هستند و کارایی لامپ های UHP را ندارند. البته همانطور که گفتیم استفاده از پروژکتورهای لیزری به این معنی است که دیگر نگران تعویض لامپ نباشید. اما قیمت این مدل ها اکثراً بسیار گران است.

عادات عجیب

با استفاده از این پروژکتورها برخی از عادات روزانه شما به طرز عجیبی تغییر می کند. مثلا:

  • مدت زمانی که جلوی صفحه نمایش راه می روید کاهش می یابد. بنابراین، نمی توانید از فناوری هایی مانند کنسول های بازی Kinect یا Wii استفاده کنید. زیرا ایستادن در مقابل تصویر بر آن سایه می افکند. البته اگر پروژکتور را روی سقف نصب کنید، چنین مشکلی نخواهید داشت.
  • صفحه تلویزیون دوستان شما بسیار کوچکتر به نظر می رسد.

صدا

شما به یک گیرنده و یک بلندگو نیاز دارید. چون پروژکتور مانند تلویزیونی نیست که بلندگوی پخش صدا داشته باشد. همچنین هیچ یک از پروژکتورها گیرنده تصویر دیجیتال ندارند. به همین دلیل به یک ست تاپ باکس یا گیرنده ماهواره ای نیاز خواهید داشت. البته کاربرانی که از ماهواره یا تلویزیون دیجیتال استفاده می کنند نیمی از مشکل را حل کرده اند. باز هم، این مشکل برای پروژکتورهای هوشمند امروزی صدق نمی کند. زیرا معمولاً دارای سیستم عامل اندروید هستند که می توان از آن برای دسترسی به انواع محتوای ویدیویی استفاده کرد.

صفحه نمایش

قیمت صفحه نمایش از چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر است. همانطور که گفتیم هرگز از دیوار خانه به عنوان صفحه نمایش استفاده نکنید. از آنجایی که تصاویر حاصل تابش نور پروژکتور بر روی صفحه نمایش هستند، اگر این صفحه دارای ناهمواری یا نقص باشد، همیشه دیده می شوند. بنابراین، بهتر است کمی پول خرج کنید و یک صفحه نمایش سفید با کیفیت بالا تهیه کنید.

برخی از صفحه نمایش ها دارای ویژگی های خاصی هستند، از جمله بهبود تصویر خروجی و افزایش کنتراست تصویر، بهبود سطح سیاهی تصویر. بهتر است برای انتخاب مدل مناسب به بازار سر بزنید یا از قبل اطلاعات بیشتری در فروشگاه های اینترنتی کسب کنید.

کابل ها

کابل ها مشکل دیگری هستند که خواه ناخواه باید با آن دست و پنجه نرم کنید. باید کابل HDMI را از گیرنده ویدئو به پروژکتور خود وصل کنید. اخیراً فناوری های بی سیم نیز به بازار عرضه شده است که در مقایسه با استفاده از کابل می تواند دردسر کمتری داشته باشد. اما متاسفانه قیمت آنها کمی گران است.

صدای اضافی

از آنجایی که لامپ های UHP و LED گرمای زیادی تولید می کنند، پروژکتورها دارای فن هایی هستند که برای خنک کردن دستگاه استفاده می شوند. به همین ترتیب میزان صدایی که تولید می کند نیز در محیط اضافه می شود. پروژکتورهای ارزان و کوچک صدای بلندتری تولید می کنند. در حالی که پروژکتورهای بزرگتر و گرانتر برای تولید صدای کمتر و تقریبا بی صدا طراحی شده اند.

اگر قرار است پروژکتور بالای سر شما قرار گیرد، بهتر است مدل های کم صداتر را انتخاب کنید. اگر قرار باشد این وسیله در یک قفسه با فاصله دور قرار گیرد، این موضوع اهمیت چندانی نخواهد داشت.

هزینه

هزینه دیگری را در نظر بگیرید. اگرچه کمبودی در پروژکتورهای ارزان قیمت زیر 1000 دلار در بازار وجود ندارد و کیفیت تصویر مناسبی را ارائه می دهند، باید رشته های کیف را کمی شل کنید. پروژکتورهایی مانند JVC X35، Sony HW50 و Epson 5020 دستگاه های بسیار قدرتمندی هستند. این پروژکتورها در بازه قیمتی 3000 تا 4000 دلار هستند که حتی با این نرخ دلار نسبتاً گران هستند!

جالب اینجاست که هیچ ارتباط خطی بین قیمت پروژکتور و عملکرد و کیفیت آن وجود ندارد. اپسون، ارائه دهنده شفاف ترین صفحه نمایش ها، به راحتی می تواند تصاویر 150 اینچی را نمایش دهد، پروژکتورهای JVC بهترین کنتراست تصویر را دارند و سونی رنگ های واقعی و دقیق را ارائه می دهد.

محصولات سونی شامل پروژکتورهای 4K است و پروژکتورهای DLP می توانند رنگ های واقعی و نور کم را همزمان ارائه دهند. علاوه بر این، ما پروژکتورهای لیزری گران قیمتی داریم که کیفیت تصویر بسیار بهتری نسبت به مدل های قدیمی ارائه می دهند و عمر مفید بیشتری دارند.

سوالات متداول

آیا واقعاً می توان به جای تلویزیون از پروژکتور استفاده کرد؟

مطمئناً می توانید به جای تماشای محتوای روزانه در تلویزیون از پروژکتور استفاده کنید. این موضوع به پروژکتور آسیبی نمی رساند و به خصوص مدل های جدید برای عملکرد طولانی طراحی شده اند. البته اگر از پروژکتور با لامپ استفاده می کنید باید به فکر تعویض آن باشید. در هر صورت با خرید پروژکتور می توانید مطالب را در ابعاد بسیار بزرگ با هزینه کمتر تماشا کنید.

مهمترین دلیل انتخاب پروژکتور به جای تلویزیون چیست؟

بزرگترین تفاوت بین تلویزیون و پروژکتور اندازه تصویر بزرگتری است که از پروژکتور دریافت می کنید. به عنوان مثال، پروژکتور می تواند تصویری به بزرگی 100 اینچ و حتی 150 اینچ داشته باشد. در حالی که ابعاد متوسط ​​تلویزیون های خانگی معمولا 50 تا 65 اینچ است.