«پدر اینترنت» نسبت به سرمایه گذاری عجولانه در هوش مصنوعی هشدار داد


در هفته های اخیر، هیجان مردم برای استفاده از ربات های چت مانند ChatGPT بسیار افزایش یافته است. اما یکی از سازندگان اینترنت همزمان با محبوبیت هوش مصنوعی از مردم خواسته تا احتیاط را در دستور کار قرار دهند.

وینتون سرف او که در میان کاربران به عنوان “پدر اینترنت” شناخته می شود، نسبت به عجله برای سرمایه گذاری در چت ربات های محاوره ای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند ChatGPT و Google Bard هشدار داد. او می‌گوید صرفاً به این دلیل که استفاده از این ربات‌های گفتگوی هیجان‌انگیز است، نباید آنها را بیش از حد وابسته کند.

سرف در یک کنفرانس مطبوعاتی در Mountain View، کالیفرنیا، گفت که چت ربات‌های هوش مصنوعی یک «مسئله اخلاقی» دارند و او امیدوار است که مردم قبل از سرمایه‌گذاری در این چت‌بات‌ها درباره این موضوع فکر کنند: «همه در مورد ChatGPT یا نسخه Google آن صحبت می‌کنند. و “ما درک می کنیم که این چت بات ها همیشه آنطور که ما می خواهیم کار نمی کنند.”

پدر اینترنت در مصاحبه جدید خود گفت برخی از کسانی که از این فناوری جدید استفاده می کنند نیت خیرخواهانه ندارند و سعی می کنند از چت بات ها به نفع خود استفاده کنند نه به نفع شما.

وینتون سرف ادامه داد: «متفکر باشید. ما همیشه نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که با این فناوری‌ها چه اتفاقی می‌افتد و صادقانه بگویم، بزرگترین مشکل ما ما انسان‌ها هستیم. به همین دلیل انسان در 400 یا حتی 4000 سال گذشته تغییر چندانی نکرده است.

سرف می‌گوید که از یکی از ربات‌های گفتگو خواسته تا یک ایموجی به انتهای جمله اضافه کند. اما چت بات موفق به انجام این کار نشده است. همچنین، سرف می‌گوید که از ربات چت خواسته است که بیوگرافی خود را ارائه دهد و نتیجه حاوی اطلاعات نادرستی است.

همزمان با افزایش محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی، مایکروسافت و گوگل در تلاش هستند تا در این زمینه جدی تر عمل کنند. مایکروسافت ضمن سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری بر روی سازنده ChatGPT، هوش مصنوعی را به موتور جستجوی Bing تزریق کرده است.