پایان ماموریت آرتمیس 1؛ کپسول ادرار با موفقیت در اقیانوس آرام فرود آمد


کپسول بدون سرنشین Urain یکشنبه شب به وقت ایران در اقیانوس آرام در سواحل باخا کالیفرنیا فرود آمد و پس از پرواز 2.3 میلیون کیلومتری به ماموریت تاریخی آرتمیس 1 ناسا پایان داد. این فرود در آب 50 سال پس از فرود آپولو 17 ناسا روی ماه اتفاق افتاد. ماموریتی که طی آن انسان برای آخرین بار بر سطح ماه فرود آمد.

راب ناویاسسخنگوی ناسا در جریان پخش زنده رویداد فرود اوراین گفت: فرود آبی! از پایگاه آرامش تا دره توروس لیترو تا آبهای اقیانوس آرام، فصل پایانی سفر ناسا به ماه در حال نزدیک شدن به یک پایان: Urain به زمین باز می گردد.” پایگاه Serenity و Taurus Lytro Valley محل فرود آپولو 11 و آپولو 17 به ترتیب اولین و آخرین ماموریت فرود ماه بودند.

آرتمیس 1 یک ماموریت آزمایشی برای فضاپیمای اوریون، موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) و سیستم های زمینی مرتبط با آنها بود. تجزیه و تحلیل بیشتر برای تأیید عملکرد مناسب همه این تجهیزات مورد نیاز است. اما نشانه های اولیه حاکی از موفقیت کامل آرتمیس است. این بدان معنی است که ناسا اکنون می تواند برای اولین پرواز سرنشین دار Urine، Artemis 2، که احتمالا در سال 2024 یا 2025 انجام می شود، آماده شود.

پروازی دیر اما موفق

ناسا در ابتدا قصد داشت آرتمیس 1 را در اواخر آگوست (اوایل سپتامبر) به فضا پرتاب کند. اما چندین نقص فنی، از جمله نشت هیدروژن مایع، پرواز را یک ماه به تاخیر انداخت.

سپس طبیعت مانع بعدی شد. در اواخر سپتامبر (اوایل اکتبر)، سیستم پرتاب فضایی آرتمیس 1 و ادرار از سکوی پرتاب 39B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا برای فرار از طوفان ایان حذف شد. پرتابگر و کپسول متصل بیش از یک ماه در ساختمان مونتاژ موشک عظیم باقی ماندند و طی آن برخی تعمیرات و بهبودها انجام شد.

فرود آبی کپسول Oraine

فرود کپسول Urain در اقیانوس با کمک چتر نجات.

اعضای تیم، SLS و ادرار را در 4 نوامبر، ظاهراً پس از پایان فصل طوفان، به سکو بازگرداندند. با این حال، یک سیارک بزرگ دیگر در 10 نوامبر به سواحل فضایی برخورد کرد. نیکول به عنوان یک طوفان رده 1 به فلوریدا برخورد کرد. اما به سرعت ضعیف شد و ناپدید شد.

با وجود قرار گرفتن در معرض طوفان روی سکو، سیستم پرتاب فضایی و ادرار از آسیب در امان ماندند و بررسی ها نشان داد که آنها برای پرتاب آماده هستند. این موشک و فضاپیما سرانجام در 25 نوامبر به پرواز درآمدند و لحظه ای دیدنی را برای علاقه مندان به فضا رقم زدند.

سیستم پرتاب فضایی Oraine را دقیقاً همانطور که انتظار می رفت به فضا پرتاب کرد. این موشک عظیم 8.8 میلیون پوند نیروی رانش در هنگام بلند شدن ایجاد کرد که آن را به قدرتمندترین موشکی تبدیل کرد که با موفقیت پرواز کرده است. مایک سارافینمدیر ماموریت آرتمیس 1 در بیانیه ای در 30 نوامبر گفت: “اولین پرتاب موشک سیستم پرتاب فضایی واقعا دیدنی بود.”

پرواز و فرود موفقی داشته باشید

فضاپیمای اوریون در طول پرواز با چند مشکل جزئی مواجه شد. برای مثال، اندکی پس از پرتاب، ردیاب‌های ستاره ناوبری کپسول خوانش‌های غیرعادی نشان دادند. مشکلی که تیم Artemis 1 بعداً آن را به عنوان “کوری موقت” ناشی از رانشگرهای فضاپیما توصیف کرد. با این حال، به طور کلی، Oraine در اولین سفر خود به خارج از مدار زمین، عملکرد خوبی داشت و همانطور که انتظار می‌رفت، نقاط عطف ماموریت را با موفقیت پشت سر گذاشت.

در 25 نوامبر (4 آذر)، اوراین وارد مدار دوری ضد مداری به دور ماه شد. مسیری بسیار بیضی شکل که کپسول را در دورترین نقطه خود در فاصله 64 هزار کیلومتری از سطح ماه قرار داد. در 26 نوامبر، Oraine از تمام فضاپیماهای طراحی شده برای حمل انسان پیشی گرفت و رکورد قبلی 400171 کیلومتری را که در سال 1970 توسط ماژول فرماندهی آپولو 13 ثبت شده بود، شکست. دو روز بعد شکارچی به حداکثر فاصله خود از سیاره مادر رسید و رکورد 432210 کیلومتر را به نام خود ثبت کرد.

اوراین در تاریخ 1 دسامبر (10 دسامبر) مدار ضد مدار دور را ترک کرد و با روشن کردن موتور خود به مدت 3.5 دقیقه در طول پرواز در کنار ماه در 5 دسامبر (14 دسامبر) راهی خانه شد. ماموریت 25.5 روزه آرتمیس 1 سرانجام یکشنبه شب با فرود آبی کپسول ادرار به پایان رسید.

بازگشت اوراین به زمین همزمان با پنجاهمین سالگرد آپولو 17 بود. ماموریتی که طی آن یوجین سرنان و هریسون اشمیتفضانوردان ناسا روی ماه فرود آمدند. این دو در 14 دسامبر 1972 سطح ماه را ترک کردند و از آن زمان تاکنون هیچ انسانی روی ماه قدم نگذاشته است.

Urain در ساعت 12:20 به وقت محلی (20:50 به وقت ایران) بر فراز اقیانوس آرام و دور از ساحل غربی آمریکای جنوبی وارد جو زمین شد. وقتی این اتفاق افتاد، فضاپیما با سرعت 40000 کیلومتر در ساعت یا 32 برابر سرعت صوت حرکت می کرد.

ورود مجدد کپسول Oraine به جو

تصویری هنری از ورود آتشین کپسول اوراین به جو زمین.

سرعت سرسام آور Oraine باعث اصطکاک شدید شد و سپر حرارتی 5 متری کپسول را مورد آزمایش قرار داد. این سپر که بزرگترین نمونه از نوع خود برای پرواز محسوب می شود، دمایی در حدود 2800 درجه سانتیگراد یا نزدیک به نیمی از گرمای سطح خورشید را تحمل کرد.

مقالات مرتبط:

اندکی پس از ورود به اتمسفر، اوراین مانند سنگی که پس از برخورد به حوضچه به سمت بالا پرید و دوباره از جو خارج شد، از لایه های بالایی جو پرید. این “مانور پرش” که هیچ فضاپیمای انسانی تا به حال انجام نداده است، به کپسول اجازه می دهد تا مسافت های بیشتری را طی کند و با ورود مجدد به جو با دقت بیشتری فرود بیاید.

سه چتر اصلی ادرار در ساعت 21:07 باز شدند و روند فرود کپسول را کاهش دادند. این فضاپیما دقیقاً طبق برنامه در ساعت 9:10 شب در فاصله تقریباً 100 مایلی (160 کیلومتری) از ساحل غربی شبه جزیره باجا در اقیانوس آرام فرود آمد. یک کشتی نیروی دریایی ایالات متحده USS Portland در منطقه منتظر بود. به گفته مقامات ناسا، ادرار پورتلند از آب خارج شده و در حال انتقال به بندر سن دیگو در کالیفرنیا است. از آنجا، Oraine برای بازرسی و تجزیه و تحلیل عمیق به مرکز فضایی کندی بازخواهد گشت.

آمادگی برای پرواز سرنشین دار

اگر آنالیزهای پس از پرواز هیچ مشکل قابل توجهی را نشان ندهد، ناسا می تواند برای اولین پرواز سرنشین دار برنامه Artemis آماده شود. این پرواز فضایی با نام آرتمیس 2 برای سال 2024 برنامه ریزی شده است. با این حال، به گفته وب سایت Erez Technica، بعید است که این ماموریت قبل از سال 2025 تکمیل شود.

سپس ناسا قصد دارد در سال 2025 یا 2026 به عنوان بخشی از ماموریت آرتمیس 3، فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود آورد. با این حال، برخی منابع معتقدند که اولین فرود برنامه آرتمیس روی ماه احتمالاً تا سال 2027 یا حتی 2028 اتفاق نخواهد افتاد. آرتمیس 3 ناسا از موشک عظیم استارشیپ اسپیس ایکس به عنوان فرودگر ماه استفاده خواهد کرد. Starship در حال حاضر در دست ساخت و آزمایش است و قرار است اولین پرواز مداری خود را در اوایل سال 2023 انجام دهد.

پس از آرتمیس 3، ماموریت های آینده با هدف ایجاد یک پایگاه تحقیقاتی در قطب جنوبی ماه خواهد بود. منطقه ای که گمان می رود پر از آب یخ زده است. ناسا همچنین قصد دارد یک ایستگاه فضایی کوچک به نام دروازه در مدار ماه بسازد تا از ماموریت های آرتمیس پشتیبانی کند. انتظار می رود اولین قسمت های این ایستگاه در اواخر سال 2024 بر روی موشک فالکون هوی اسپیس ایکس به فضا پرتاب شود.