پادشاه ارزهای دیجیتال متهم به پولشویی و کلاهبرداری روز سه شنبه “مدعی بی گناهی” کرد


به گزارش رویترز و به نقل از یک منبع آگاه، سام بنکمنفریدبنیانگذار صرافی ورشکسته FTX، قصد دارد سه شنبه هفته جاری در قبال اتهامات مقامات آمریکایی خود را بی گناه بداند. دادگاه ایالات متحده می گوید که بنکمنفرید سرمایه گذاران FTX را فریب داده و میلیاردها دلار دزدیده است.

قبل از ورشکستگی صرافی FTX، سام بنکمنفرید یکی از میلیاردرهای معروف صنعت کریپتو بود و به “سلطان ارزهای دیجیتال” معروف بود. او متهم است که به طور غیرقانونی از سرمایه مشتریان FTX برای تأمین مالی شرکت Alameda Research و خرید املاک و پرداخت میلیون ها دلار به برخی از سیاستمداران استفاده کرده است. افرادی که در معرض پرونده FTX قرار گرفته اند، از دادگاه درخواست کرده اند که نشان را فاش نکند.

بنیانگذار 30 ساله صرافی FTX، با نام مستعار وارن بافت مرد جوان را برای خود گرفته بود، او ساعت 22:30 امروز سه شنبه به وقت تهران برای حضور در برابر قاضی در دادگاه حاضر می شود. لوئیس کاپلانبرای دفاع از خود وکیل سام بنکمنفرید به درخواست های رسانه ها برای جزئیات بیشتر پاسخ نداد.

ادعای بی گناهی در چنین مواردی بی سابقه نیست. زیرا متهمان می توانند بعداً ادعای خود را تغییر دهند. بعید نیست بنکمانفرید در آینده با اتهامات وارده موافقت کند. بنکمنفرید در حال حاضر با قرار وثیقه 250 میلیون دلاری آزاد است. او چند هفته پیش در باهاما دستگیر شد و در سه جلسه دادگاه حاضر شد.

بنا به درخواست دولت ایالات متحده، بنکمنفرید به آمریکا مسترد شد. دادگاه حکم به حضور بنکمانفرید در منزل پدر و مادرش داده است. والدین او از اساتید دانشکده حقوق در دانشگاه استنفورد هستند.

بانکمنفرید، فارغ التحصیل دانشگاه معتبر MIT، به دو فقره کلاهبرداری با سیم و شش فقره توطئه (از جمله پولشویی و سوء رفتار مالی) متهم شده است. کارشناسان حقوقی می گویند که ممکن است مدیر عامل سابق FTX به حداکثر ۱۱۵ سال زندان محکوم شود.

مقالات مرتبط

بنکمانفرید به اشتباه مدیریت FTX اعتراف کرد. اما در عین حال گفت که از نظر خود مسئولیت کیفری ندارد. بر اساس گزارش بلومبرگ، دادستان های فدرال ایالات متحده چندین تراکنش رمزنگاری را که گفته می شود با کیف پول های دیجیتال سام بنکمنفرید مرتبط هستند، زیر نظر دارند.

آنها تلاش می کنند بفهمند که آیا بنکمانفرید صرفاً دارایی های خود را جابه جا می کند یا قصد دارد سرمایه خود را بدون کسب مجوز قانونی تصفیه کند. بنکمنفرید در توئیتی در پاسخ به گزارش بلومبرگ گفت که هیچ یک از سرمایه های خود را جابجا نکرده و دیگر به آنها دسترسی ندارد.