ویدئویی دلخراش از یک نهنگ با کمر شکسته در حال تقلا برای شنا


یک نهنگ باله با ستون فقرات به شدت تغییر شکل داده شده است که در حال تلاش برای شنا کردن در سواحل مدیترانه اسپانیا است. کارشناسان می گویند این مورد شدید اسکولیوز (انحنای ستون فقرات) احتمالاً ناشی از برخورد کشتی بوده و باعث گرسنگی این حیوان شده است.

در 4 مارس، نهنگ باله (Balaenoptera physalus) به طول 17 متر توسط مسافران قایق در ساحل Calera نزدیک والنسیا مشاهده شد. کاپیتان قایق فکر کرد که نهنگ در تور ماهیگیری گرفتار شده است و به گارد مدنی اسپانیا اطلاع داد. تیمی از زیست شناسان و دامپزشکان آکواریوم اقیانوس شناسی والنسیا به محل مورد نظر اعزام شدند. پس از حضور کارشناسان در محل، مشخص شد که نهنگ به دام نیفتاده است. بر اساس یک پست فیس بوک از آکواریوم اقیانوس شناسی والنسیا، نهنگ به علت ناشناخته اسکولیوز مبتلا بود.

محققان تلاش کردند دستگاه ردیاب را روی پشت حیوان آسیب دیده قرار دهند، اما ستون فقرات آن به قدری تغییر شکل داده بود که برچسب ماهواره را نمی توان روی آن چسباند. نمایندگان آکواریوم اقیانوس شناسی والنسیا نوشتند: «پس از چند ساعت، نهنگ به آرامی از ساحل دور شد و به عمق آب رفت و از دید ناپدید شد.

کارشناسان به LiveScience گفتند که اسکولیوز احتمالاً ناشی از برخورد کشتی است که کمر نهنگ را شکست. جنز کوری، دانشمند ارشد در بنیاد نهنگ اقیانوس آرام در هاوایی، در ایمیلی به LiveScience نوشت: اصطلاح اسکولیوز به انحنای جانبی غیر طبیعی ستون فقرات اشاره دارد. اسکولیوز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما شایع‌ترین علت اسکولیوز، ترومای غیر نافذ است (ترومای غیر نافذ یا ترومای بلانت به آسیب فیزیکی اشاره دارد که می‌تواند در اثر تصادف یا ضربات فیزیکی بدون ایجاد بریدگی یا آسیب به پوست ایجاد شود). .

کوری و سایر کارشناسان می گویند این احتمال وجود دارد که نهنگ اخیراً با کشتی برخورد کرده باشد. اما آنها همچنین خاطرنشان می کنند که نمی توان دقیقاً گفت چه اتفاقی افتاده است.

این امکان وجود دارد که نهنگ های بزرگ از بدو تولد دچار اسکولیوز باشند یا در سال های اول زندگی دچار این مشکل شوند. اما به گفته کوری، نهنگ‌های جوانی که به اسکولیوز مبتلا می‌شوند تقریباً هرگز به بزرگسالی نمی‌رسند.