واردات مسافری و پستی آیفون ۱۴ به بعد ممنوع شد


این نامه که از سوی وزارت حریم خصوصی صادر شده و مدت اعتبار آن «تا اطلاع ثانوی» اعلام شده است، اولین سفارش رسمی در خصوص واردات جدیدترین مدل های آیفون است که در رسانه ها منتشر شده است. پیش از این اگرچه واردات انبوه و تجاری آیفون 14 انجام نمی شد و گوشی های وارد شده از رویه مسافری نیز دارای مشکل رجیستری بودند، اما دستوری رسمی مبنی بر ممنوعیت واردات یا فعال سازی این گوشی صادر نشده و یا حداقل به رسانه ها اعلام نشده است. مدل گوشی های برند اپل.

در حال حاضر هم وزارت حراست و هم سازمان گمرک در خصوص واردات تجاری این گوشی ها دستوری صادر نکرده اند و همین عدم واردات تجاری باعث شد تا بسیاری از مردم به واردات غیرتجاری یعنی آوردن گوشی از خارج از کشور به صورت مسافری روی بیاورند. دستور سازمان گمرک در همین راستا و برای جلوگیری از این روش واردات صادر شده است تا مردم بدانند با اعمال این ممنوعیت امکان رجیستری این گوشی ها وجود نخواهد داشت. با این حال، حتی گوشی های آیفون 14 که در پنج ماه گذشته وارد کشور شده اند، همچنان مشکل فعال سازی دارند.

برای گوشی هایی که از شهریور ماه سال جاری وارد کشور شده اند اما رجیستر نشده اند، تکلیفی مشخص نشده است. آخرین پیگیری های زومیت از انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نیز حاکی از آن است که مسئولان مربوطه درباره وضعیت رجیستری این گوشی ها توضیحی نداده و تنها اعلام کرده اند که این موضوع در دست بررسی است.

امید قالیباف سخنگوی وزارت امنیت در تازه ترین اظهار نظر خود درباره وضعیت رجیستری گوشی های آیفون 14 تمامی شایعات مبنی بر در دستور کار بودن رجیستری این گوشی ها را رد کرد و در توییتی نوشت: تصمیمی گرفته نشده است. هنوز برای رجیستری آیفون 14 ساخته شده است.”

تمامی این اتفاقات برای گوشی های اپل در حالی رخ می دهد که کشور برای واردات سایر محصولات اپل مانند مک بوک، ایرپاد، آی پد و … مشکلی ندارد و گوشی های سایر برندهای موبایل نیز بدون مشکل انجام می شود. دو هفته پیش بود که سری جدید گوشی های سامسونگ رونمایی شد و با وجود اینکه اخباری مبنی بر ممنوعیت واردات یا عدم ثبت این گوشی ها شنیده می شود، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل از ثبت نام گلکسی اس 23 اس خبر داد.

هفته گذشته نیز همین اتفاق افتاد و مهدی آبکاری به زومیت از صدور مجوز واردات گلکسی اس 23 خبر داد. در ابتدای هفته جاری جدیدترین گوشی های سامسونگ به صورت رسمی به بازار کشور عرضه شد تا برخلاف برند آمریکایی اپل، گوشی های این شرکت کره ای دو هفته پس از رونمایی در جهان وارد بازار موبایل ایران شد.