واردات آیفون 14 ممنوع شد قیمت تمام گوشی های اپل به شدت افزایش یافت


بررسی قیمت گوشی تلفن همراه در بازار موبایل کشور حکایت از افزایش قیمت دارد که با توجه به تاثیر مستقیم نرخ ارز بر این بازار، این افزایش قیمت عموما با افزایش نرخ دلار توجیه می شود. البته نگاهی اجمالی به لیست قیمت گوشی در برندهای مختلف نشان می دهد که این افزایش قیمت در تمامی مدل های گوشی اپل بسیار چشمگیرتر از سایر برندها است.

با توجه به اینکه از چهارشنبه هفته گذشته نوزدهم بهمن ماه تا امروز قیمت دلار از حدود 44 هزار تومان به حدود 46 هزار تومان رسیده و نزدیک به 4 درصد افزایش داشته است، افزایش قیمت موبایل می تواند. مرتبط با این موضوع در نظر گرفته شود. اما افزایش قیمت آیفون به قدری است که نمی توان آن را با افزایش 4 درصدی نرخ دلار توجیه کرد.

بررسی لیست قیمت روزانه مدل های مختلف آیفون از مقرون به صرفه ترین تا گران ترین مدل، افزایش چند ده درصدی را برای اکثر مدل ها نشان می دهد. این افزایش در برخی مدل ها 12 درصد و در مدل های دیگر بیش از 50 درصد بوده است. در بین مدل های جدید آیفون حتی افزایش دو برابری قیمت نیز به چشم می خورد.

چهارشنبه هفته گذشته (19 بهمن) قیمت آیفون 13 پرومکس با ظرفیت های مختلف حافظه در محدوده 35 میلیون تا 55 میلیون تومان بود و امروز 26 بهمن ماه به 55 میلیون تا 102 میلیون تومان رسیده است. یعنی در عرض یک هفته حداقل قیمت این مدل گوشی 57 درصد و حداکثر قیمت آن 85 درصد افزایش یافته است.

حداقل قیمت آیفون 13 پرو که هفته گذشته 32 میلیون و 400 هزار تومان بود، امروز با 40 درصد افزایش قیمت به 45 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. حداکثر قیمت این گوشی 55 میلیون تومان بود اما اکنون حدود 87 میلیون تومان قیمت دارد که 58 درصد افزایش نشان می دهد.

خریداران می توانستند مدل پایه آیفون 13 با ظرفیت 128 گیگابایت را چهارشنبه گذشته با قیمت 24 میلیون تومان خریداری کنند اما اکنون برای خرید این گوشی باید حداقل 36 میلیون تومان هزینه کنند. حداکثر قیمت این مدل 39 میلیون تومان بوده که با 35 درصد افزایش به 53 میلیون تومان رسیده است.

29 بهمن ماه آیفون 13 مینی بین 22 میلیون و 700 هزار تومان تا 24 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش شد. امروز این مدل از 44 میلیون تا بیش از 52 میلیون تومان قیمت دارد که نشان می دهد حداقل قیمت این مدل 91 درصد گران شده و حداکثر قیمت آن با رشد 108 درصدی بیش از دو برابر شده است.

این افزایش قیمت تنها برای خانواده آیفون 13 اتفاق نیفتاد و مدل های قدیمی آیفون نیز در این هفته گران شده اند. به عنوان مثال آیفون 12 پرو مکس در 29 بهمن ماه حداقل 27 میلیون تومان بود اما اکنون 60 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده و به بیش از 43 میلیون تومان رسیده است. حداکثر قیمت نیز از 33 میلیون تومان به 43 میلیون تومان به 51 میلیون تومان رسیده است که 54 درصد افزایش قیمت را نشان می دهد.

آیفون 12 پرو که هفته گذشته با کمترین قیمت 28 میلیون تومان فروخته شد، اکنون حدود 32 میلیون تومان قیمت دارد. گران ترین قیمت این مدل 33 ​​میلیون تومان بود که هم اکنون با 84 درصد افزایش به 61 میلیون تومان رسیده است.

خریداران آیفون 12 چهارشنبه گذشته با پرداخت 23 تا 33 میلیون تومان می توانستند این گوشی را خریداری کنند اما امروز برای خرید آیفون 12 باید بین 29 تا 37 میلیون تومان هزینه کنند و در واقع حداقل قیمت این گوشی در این هفته 26 درصد است. و حداکثر قیمت 12% گرانتر از هفته گذشته است.

قیمت آیفون 12 مینی که در نوزدهم بهمن ماه حدود 22 میلیون تومان بود، اکنون به طور متوسط ​​30 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد که نشان می دهد این مدل نیز 40 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

اقتصادی ترین مدل گوشی های برند اپل یعنی آیفون SE 2020 نیز از این افزایش در امان نمانده است. این گوشی که در هفته گذشته حدود 12 میلیون و 500 هزار تومان قیمت داشت، اکنون حدود 17 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد; یعنی در عرض یک هفته 40 درصد گران شده است.

طبیعتا افزایش قیمت دلار یکی از عوامل موثر بر افزایش چشمگیر قیمت گوشی های اپل است اما تنها دو هزار تومان افزایش قیمت دلار معادل 4 درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافت. ، نمی تواند باعث دو برابر شدن قیمت برخی از مدل ها شود و قیمت اکثر مدل های 12 و 13 آیفون بیش از 50 درصد رشد خواهد داشت.

نامه ای که روز دوشنبه بیست و چهارم بهمن ماه منتشر شد و از ممنوعیت واردات مسافری و پستی آیفون 14 و تمامی مدل های بعدی گوشی های اپل خبر داد، در این افزایش قیمت بی تاثیر نیست. هم اکنون خانواده آیفون 13 جدیدترین مدل از گوشی های این شرکت محبوب است که به صورت تجاری و مسافربری به صورت قانونی وارد ایران شده و مشکل رجیستری ندارد. بنابراین دوستداران آیفون ترجیح می دهند حداقل مدل قبلی مدل 14 را خریداری کنند.

البته گرانی خانواده آیفون 13 دلیلی برای رضایت خریداران حتی از مدل های مختلف آیفون 12 شده است. به همین دلیل، این مدل از آیفون که در سال 2020 عرضه شد، پس از گذشت بیش از دو سال از حضور در بازار، همچنان افزایش قیمت زیادی را در بازار ایران تجربه می کند و حتی در مقایسه با مدل های به روز سایر برندها، هنوز گران است هستند.

مهدی آبکاری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در گفت وگو با ایسنا، افزایش قیمت گوشی های آیفون را بی ارتباط با انتشار اطلاعیه ممنوعیت واردات آیفون از طریق مسافری و پستی دانست و اعلام کرد: کاهش تولید دلیل این موضوع است: «این موضوع بر عدم قیمت موبایل تاثیر دارد، اگر قیمت مدل های دیگر برند آیفون اخیرا افزایش یافته است، به این دلیل است که با توجه به تولید آیفون 14، تولید مدل‌های قبلی کاهش یافته است، یافتن مدل‌های قبلی برای بازرگانان سخت‌تر شده و منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

با توجه به اینکه این کاهش تولید نمی تواند باعث افزایش این میزان قیمت در یک هفته و ایجاد چنین نوسانی در قیمت ها شود، به نظر می رسد این دلیل در کنار دلایل مهم تری مانند موضوع انتشار نامه تنها یکی از دلایل باشد. ممنوعیت واردات پستی و مسافربری آیفون، افزایش نرخ ارز و التهاب در قیمت گذاری ناشی از انتشار اخبار اخیر؛ اما این تنها دلیل نیست.