هیئت منصفه سانفرانسیسکو ایلان ماسک را تبرئه کرد


هیئت منصفه سانفرانسیسکو نزدیک به یک ساعت در مورد اتهامات مربوط به این پرونده اخباری بحث کرد الون ماسک که در نتیجه توییت خصوصی سازی تسلا منتشر شد و گفت که ایلان ماسک مسئول ضرر سنگین سهامداران تسلا نیست.

زمان تصمیم گیری هیئت منصفه به طور غیرعادی کوتاه بود. مقایسه مواردی از این دست دشوار است، اما معمولا چندین روز طول می کشد تا هیئت منصفه به رأی نهایی برسد.

شکایت جدید ایلان ماسک با توییتی مرتبط بود که مدیر عامل جنجالی تسلا در سال 2018 منتشر کرد. ماسک در آن زمان گفت که بودجه مورد نیاز برای خصوصی کردن تسلا “امن” بود، اما در نهایت پروژه ماسک شکست خورد. در مدت کوتاهی ارزش سهام تسلا به شدت تغییر کرد و در نتیجه این اتفاق تعدادی از سهامداران میلیون ها دلار ضرر کردند. این سهامداران ادعا می کنند که ضرر میلیون دلاری آنها نتیجه توییت ایلان ماسک بوده است.

دادگاه سانفرانسیسکو چند هفته ادامه داشت و افراد دیگری به جز ایلان ماسک در جلسات مختلف حضور داشتند. ماسک گفت که سرمایه گذاران سعودی قول داده بودند که خصوصی سازی تسلا را تامین کنند، اما در نهایت از تصمیم اولیه خود عقب نشینی کردند.

ادوارد چنقاضی مسئول پرونده ایلان ماسک قبلا گفته بود که مدیرعامل تسلا توییت هایی با اطلاعات نادرست منتشر کرده است. با دانستن این موضوع، هیئت منصفه بررسی کرد که آیا ماسک عمداً ضرر مالی به سهامداران تسلا وارد کرده است یا خیر.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از ماسک به خاطر همین توییت خصوصی سازی تسلا شکایت کرد و در نهایت او را 40 میلیون دلار جریمه کرد. ماسک همچنین مجبور به کناره گیری از سمت ریاست هیئت مدیره تسلا شد. با وجود توافق با کمیسیون بورس و اوراق بهادار، ماسک بارها گفته است که هیچ اشتباهی نکرده است.

نیکلاس پوریت وکیل شاکیان در نطق پایانی دادگاه با بیان اینکه پرونده توییت خصوصی سازی تسلا مربوط به این است که آیا قوانین عمومی در مورد ایلان ماسک اعمال می شود یا خیر، گفت: میلیاردرها نباید تحت قوانین مختلف فعالیت کنند. او گفت که انتشار توییت ایلان ماسک خسارت سنگینی به سهامداران تسلا وارد کرده است و این به تنهایی برای مسئول دانستن او کافی است.

پوریت گفت که علاوه بر ایلان ماسک، تسلا نیز مسئول زیان مالی سهامداران خود است: “تسلا تصمیم آگاهانه ای گرفت تا ایلان ماسک را به چهره عمومی این شرکت تبدیل کند. به ویژه، صفحه توییتر ایلان ماسک به منبع اصلی تسلا تبدیل شده است. اخبار و اطلاعات.”

الکس اسپیرووکیل ایلان ماسک در سخنان پایانی خود گفت که او با “اشتباهی” توییت ماسک موافق است، اما معتقد است که مدیرعامل تسلا کلاهبرداری نکرده است: “فقط به این دلیل که یک توییت بد است، آن را به یک توییت جعلی تبدیل نمی کند.” اسپیرو ادامه داد: ایلان ماسک در تلاش بود تسلا را خصوصی کند و توانست این کار را انجام دهد.

وکیل ایلان ماسک گفت: سهام شرکت ها به دلایلی همیشه در حال تغییر هستند، آنها می خواهند ماسک را به خاطر استفاده از دو کلمه مجازات کنند.