هوش مصنوعی می تواند بهترین شانس ما برای یافتن نشانه هایی از حیات در مریخ باشد


صحبت از یافتن نشانه های زندگی در سیاره مریخ موضوعی جذاب است. اما ابتدا باید بدانیم به کجا نگاه کنیم. رسیدن به مریخ سخت است، بنابراین باید مطمئن شویم که از فرصت های موجود بهترین استفاده را می کنیم و سفرمان بیهوده نخواهد بود.

سطح زمین های خشک مریخ تقریباً به اندازه زمین های سیاره آبی ما است و تنها یک تفاوت اساسی دارد. اگر سنگی را به سمت زمین پرتاب کنیم، احتمال فرود این سنگ در جایی که حیات وجود دارد بسیار زیاد است. اما تاریخ حیات در مریخ یک علامت سوال بزرگ است که هنوز پاسخی برای آن نداریم.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می تواند دشواری جستجوی حیات در مریخ را کاهش دهد. به گزارش Science Alert، یک تیم بین المللی از محققان به رهبری یکی از ستاره شناسان موسسه SETI، کیمبرلی وارن رودز، ثابت کرده اند که این ابزارها می توانند با شناسایی الگوهای پنهان در داده های جغرافیایی به انسان کمک کنند تا نشانه هایی از حیات را در این سیاره پیدا کنند. انجام دادن

به گفته وارن رودز، چارچوب تیم آنها به آنها اجازه می دهد تا قدرت بوم شناسی آماری را با یادگیری ماشین ترکیب کنند. این ترکیب به محققان کمک می کند تا الگوها و قوانینی را که به وسیله آنها طبیعت زنده می ماند و در خشن ترین مناطق زمین منتشر می شود، کشف و پیش بینی کنند. وی ادامه می دهد: “امیدواریم سایر تیم های نجوم نیز با رویکرد ما برای نقشه برداری از مکان های قابل سکونت و مصنوعات زیستی دیگر سازگار شوند. این مدل ها به ما کمک می کند تا الگوهای سفارشی و نقشه های جاده ای را طراحی کنیم که مریخ نوردها را به مکان هایی که احتمال حیات در آنها وجود دارد هدایت کند. گذشته؛ اگرچه این مکان ها کمیاب یا دوراندیش هستند.

یکی از شبیه ترین مناطق به دشت های خشک مریخ روی زمین، صحرای آتاکاما در شیلی است. آتاکاما یکی از خشک ترین مناطق روی زمین محسوب می شود و ده ها سال است که در این بیابان بارانی وجود ندارد. حتی در این بیابان خشک و بی باران هم می توان نشانه های حیات را در چاله ها و زیر زمین یافت.

وارن رودز و همکارانش مطالعات خود را بر روی منطقه ای در مرز بین صحرای آتاکاما و فلات آلتیپانو متمرکز کردند. این منطقه که سالار د پاژونالس نام دارد، بستر رودخانه ای باستانی و یکی از شبیه ترین محیط های زمین به مریخ است. ارتفاع 3541 متری این منطقه باعث می شود بیشتر در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گیرد. کمبود اکسیژن و خشکی و شوری زیاد نیز از دیگر خصوصیات این منطقه است. اما با این حال، اشکال حیات را می توان در آنجا یافت که در سازندهای معدنی زندگی می کنند.