هوش مصنوعی جدید گوگل پزشکان را بیکار می کند؟


گوگل در جریان رویداد سالانه The Check Up چند پروژه جدید مبتنی بر سلامت را معرفی کرد. اعضای تیم Google Health جزئیاتی را در مورد تغییرات جدیدی که به زودی در موتور جستجو ارائه می‌شود، منتشر کرده‌اند و می‌گویند گوگل ابزارهایی را برای ساخت اپلیکیشن‌های سلامت به توسعه‌دهندگان می‌دهد. گوگل همچنین تحقیقات کاربردی گرا گسترده ای انجام می دهد هوش مصنوعی در حوزه سلامت انجام داده است.

مطابق با CNBC اعلام کرد که گوگل با چندین شرکت مراقبت های بهداشتی برای توسعه سیستم های اولتراسوند، درمان سرطان و غربالگری سل بر اساس هوش مصنوعی کار می کند. گوگل همچنین جزئیاتی در مورد مدل زبان Med-PaLM مورد استفاده در حوزه پزشکی منتشر کرد.

مدل زبان Med-PaLM اواخر سال گذشته معرفی شد. این هوش مصنوعی برای ارائه پاسخ دقیق به سوالات پزشکی طراحی شده است. Med-PaLM اولین سیستم هوش مصنوعی در جهان است که موفق به کسب نمره قبولی (بیش از 60 درصد) در سوالات چند گزینه ای مشابه آزمون مجوز پزشکی آمریکا شده است.

گوگل می گوید نسخه دوم مدل زبان خود (Med-PaLM 2) توانسته است به طور مداوم در سوالات آزمون پزشکی در سطح “متخصص” ظاهر شود. Med-PaLM 2 بیش از 85 درصد دقت را به دست آورد و امتیازات آن 18 درصد بیشتر از نتایج اولیه بود.

دکتر آلن کارتیکیسالینگامیکی از اعضای ارشد تیم تحقیقاتی Google Health می‌گوید که گوگل پاسخ‌های Med-PaLM را با پاسخ‌های پزشکان و متخصصان بالینی مقایسه می‌کند. او می گوید که پاسخ های Med-PaLM از نظر دقت علمی، سوگیری و احتمال آسیب رساندن به کاربر ارزیابی می شود.

در رویداد شب گذشته گوگل، Kartikisalingam نشان داد که چگونه Med-PaLM 2 به سوالاتی مانند “اولین علائم هشدار دهنده ذات الریه چیست؟” یا “آیا بی اختیاری ادرار قابل درمان است؟” پاسخ می دهد. پاسخ Med-PaLM 2 گاهی اوقات در همان سطح با کارشناسان بالینی و گاهی اوقات حتی دقیق تر بود. با این حال، در سناریوهای دیگر، Med-PaLM 2 نتوانست پاسخ دقیقی ارائه دهد. Karthikisalingam گفت: “ما هنوز در حال یادگیری هستیم.”