هوش مصنوعی؛ کارت برنده انویدیا در رقابت با AMD


سرمایه‌گذاری انویدیا در هوش مصنوعی مطمئناً استراتژی خوبی بود و منجر به راه‌اندازی برخی از پردازنده‌های گرافیکی بازی محبوب، همراه با طیف وسیعی از کارت‌های قدرتمند برای حرفه‌ای‌هایی شد که می‌توانند وظایف مرتبط با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را انجام دهند. همه اینها در حالی است که AMD هنوز هیچ حرکتی در این مسیر انجام نداده است.

اگرچه AMD ظاهراً در تلاش است تا کارت‌های خود را در بخش نرم‌افزاری با هسته‌های هوش مصنوعی در آخرین پردازنده‌های گرافیکی خود که هنوز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، بهینه کند، اما همچنان فاقد اکوسیستم نرم‌افزاری داخلی انویدیا است.

AMD به عنوان یک رقیب جدی برای انویدیا نقش حیاتی ایفا می کند و نمی توان جهش ها و گام های بزرگ این شرکت در بازار CPU و GPU در سال های اخیر را نادیده گرفت. این شرکت توانسته است موقعیت خود را تغییر دهد و به جایگزینی قوی برای اینتل تبدیل شود و برخی از بهترین پردازنده های موجود امروزی را عرضه کند.

کارت های گرافیک این شرکت رقابت سختی با انویدیا دارند. در سطح کاربر شخصی، بسیاری از کاربران به دلیل سیاست های قیمت گذاری انویدیا در سال های اخیر، به گرافیک های AMD روی آورده اند. اما در هر صورت این موضوع نمی تواند کمبود حضور هوش مصنوعی AMD را جبران کند.

با پروژه هایی مانند ChatGPT، واضح است که هوش مصنوعی اینجاست. در رایانه های بازی، هوش مصنوعی در پس زمینه کارهایی مانند بهینه سازی بلادرنگ و اقدامات ضد تقلب در بازی کار می کند.

به غیر از دنیای بازی، هوش مصنوعی امروزه در بسیاری از فعالیت های روزانه فعال است. از ربات‌های گفتگو گرفته تا دستیارهای صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی، برنامه‌های ناوبری و دستگاه‌های خانه هوشمند، همگی با هوش مصنوعی سروکار دارند.

هوش مصنوعی بیشتر و بیشتر در زندگی روزمره ما نفوذ می کند و کامپیوترها فقط برای کارهایی استفاده می شوند که پیچیدگی خاصی دارند. بنابراین، انتظار می‌رود که GPU نیز همین روند را دنبال کند. با این تفاسیر، AMD کار دشواری در پیش دارد. اما اگر AMD موضع جدی در مورد هوش مصنوعی اتخاذ نکند، ممکن است محکوم به کنار رفتن از رقابت باشد.

نظر شما کاربران زومیت در مورد رقابت انویدیا و AMD در زمینه هوش مصنوعی چیست؟