هشدار بیل گیتس: ممکن است هوش مصنوعی از دستورات سرپیچی کند


بیل گیتسیکی از بنیانگذاران مایکروسافت و یکی از مشهورترین افراد در عرصه فناوری، به تحولاتی که هوش مصنوعی ایجاد کرده و واکنش نشان داده است. او که سال ها ثروتمندترین فرد جهان بود، در یادداشتی هفت صفحه ای به فناوری نوظهور هوش مصنوعی و مزایای آن برای مردم و صنایع پرداخته است.

از دیدگاه بیل گیتس، فناوری هوش مصنوعی در زمینه مراقبت های پزشکی، آموزش و کمک به نیروی کار سودمند است. گیتس می گوید که از خطراتی که هوش مصنوعی به همراه دارد آگاه است. به گفته یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، هوش مصنوعی ممکن است تصمیم بگیرد از دستورات سرپیچی کند و اهداف خود را ایجاد کند.

بیل گیتس در بخش آغازین یادداشت جدید خود، تحولات اخیر تیم OpenAI و چت بات معروف ChatGPT آن را با اولین باری که رابط کاربری گرافیکی (GUI) در سال 1980 وارد رایانه‌های شخصی شد، مقایسه می‌کند. گیتس می‌گوید که او و اعضای تیمش با افزودن یک رابط کاربری گرافیکی به ویندوز، این سیستم‌عامل را بر دنیای رایانه‌های شخصی تسخیر کردند.

مطابق با بیل گیتس از XtremeTech می گوید که پس از دیدن ChatGPT، از OpenAI خواست تا نسخه ای بسازد که بتواند در آزمون AP Biology موفق شود. گیتس انتظار داشت که توسعه این نسخه از ChatGPT یک سال یا حتی بیشتر طول بکشد، اما تنها پس از چند ماه ChatGPT جدید توسعه یافت. ChatGPT آزمون را با موفقیت پشت سر گذاشت.

بیل گیتس پس از مشاهده موفقیت GPT در امتحان زیست شناسی AP می گوید که در حال تماشای “تولد آینده محاسبات” است. مدت کوتاهی پس از انتشار عمومی ChatGPT، مایکروسافت اعلام کرد که 10 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه گذاری خواهد کرد. این چت بات اکنون در موتور جستجو قرار دارد مرورگر Bing و Edge در دسترس هستند.

فناوری هوش مصنوعی بیل گیتس با عصر اختراعات خردپردازنده ها، او تلفن های هوشمند، اینترنت و رایانه های شخصی را مقایسه کرده است.

به گفته بیل گیتس، اولین تاثیر بزرگ هوش مصنوعی را در کارهای اداری خواهیم دید. هوش مصنوعی برای کارمندان به عنوان یک دستیار همه کاره ظاهر می شود که همیشه در دسترس است. هوش مصنوعی می‌تواند ایمیل‌های شما را بخواند، جلساتی را که باید در آن‌ها شرکت کنید شناسایی کند و حتی چیزهایی را بخواند که نمی‌خواهید وقتتان را با خواندن آن تلف کنید.

بیل گیتس می گوید ما به سمت دورانی پیش می رویم که از کارهای اداری استفاده می شود این به ماوس و کلیک کردن خلاصه نمی شود، بلکه شامل تایپ درخواست ها در هوش مصنوعی است تا این فناوری بتواند کارهای مختلفی را انجام دهد. به گفته بیل گیتس، شرکت ها می توانند هوش مصنوعی را در نقش مدیری قرار دهند که همیشه در دسترس است و به تمام سوالاتی که کارکنان دارند پاسخ می دهد. این مدیر می تواند در جلسات شرکت کند و نکات مختلفی را ارائه دهد.

بیل گیتس معتقد است که هوش مصنوعی مزایای بسیاری را برای حوزه مراقبت های بهداشتی و خدمات پزشکی به ویژه در کشورهای فقیر به همراه خواهد داشت. هوش مصنوعی وظایف دنیوی مانند ثبت ادعاهای بیمه را بر عهده می گیرد و به کارکنان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد بیشتر بر بیماران تمرکز کنند.

گیتس می گوید که هوش مصنوعی ممکن است روزی تریاژ ساده ای را انجام دهد و در مورد شرایط سلامتی افراد به آنها توصیه هایی ارائه کند. سپس هوش مصنوعی به بیماران توصیه می کند که به متخصص مراجعه کنند یا خیر. به گفته بیل گیتس، هوش مصنوعی می تواند به دستاوردهای پزشکی جدیدی از جمله طراحی داروهای جدید، تجزیه و تحلیل عوارض جانبی و تعیین دوز هر دارو منجر شود.

بیل گیتس می گوید از هوش مصنوعی در زمینه آموزش نیز استفاده خواهد شد. به گفته گیتس، کامپیوترها نتوانسته اند آنطور که او انتظار داشت صنعت را متحول کنند. هوش مصنوعی می‌تواند درک دانش‌آموزان از موضوعات مختلف را اندازه‌گیری کند، متوجه شود چه زمانی حوصله‌شان سر می‌رود و ایده‌هایی برای ایجاد انگیزه در آنها ارائه کند. بیل گیتس می گوید که یادگیری موضوعات آموزشی همچنان به معلمی نیاز دارد، معلمی که بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کند. هوش مصنوعی این ارتباط را بهبود می بخشد اما جایگزین آن نمی شود.

همانطور که بیل گیتس برای آینده مرتبط با هوش مصنوعی آماده می شود، ما باید برای سه چیز آماده شویم. اول، ما باید ترس خود از هوش مصنوعی را با مزایایی که این فناوری ارائه می دهد متعادل کنیم. دوم، ما باید مطمئن شویم که هوش مصنوعی فقط برای ثروتمندان نیست و مزایایی را برای فقرا نیز ارائه می دهد. بیل گیتس هوش مصنوعی را یک ستون اساسی در مبارزه با نابرابری در سراسر جهان می داند. در نهایت، ما نباید نگران محدودیت های هوش مصنوعی باشیم زیرا این فناوری با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت است.