نیمی از تولید آیفون تا سال 2027 به هند منتقل خواهد شد


به گزارش 9to5Mac و به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست، اپل به دنبال فاصله گرفتن از چین است و در این زمینه احتمالاً تا سال 2027 نیمی از آیفون‌ها در کارخانه‌های هند تولید می‌شوند. پیش‌بینی‌های قبلی حاکی از آن بود که سهم هند از تولید آیفون خواهد بود. تا سال 2025 به 25 درصد برسد.

منابع آگاه می گویند که تامین کنندگان چینی در حال حاضر اثرات تلاش های اپل برای فاصله گرفتن از بازار این کشور را احساس می کنند. علاوه بر هند، ویتنام نیز از برنامه های جدید اپل سود می برد. سال هاست که تحلیلگران به وابستگی بیش از حد اپل به چین اشاره کرده اند.

در حال حاضر اپل بیشتر محصولات پرفروش خود را در کارخانه های چین تولید می کند و به شدت تحت تاثیر مشکلات این کشور قرار دارد. یکی از مشکلات مهم شیوع ویروس کرونا بود. تعطیلی به دلیل کرونا در بخش هایی از چین ادامه دارد. اختلالات در کارخانه بزرگ فاکسکان در چین در اواخر سال گذشته، میلیاردها دلار ضرر مالی به اپل وارد کرد.

هند در حال حاضر دومین مرکز بزرگ تولید آیفون است. سال گذشته اپل مونتاژ آیفون 14 را به طور همزمان در هند و چین آغاز کرد که اتفاق بسیار مهمی بود. این شرکت معمولاً چند ماه پس از شروع مونتاژ در چین به کشورهای دیگر مانند هند رفت. به احتمال زیاد مونتاژ آیفون 15 نیز همزمان در هند آغاز خواهد شد.

بر اساس داده های تحقیقات بلومبرگ، در حال حاضر تنها 2.27 درصد از تاسیسات زنجیره تامین اپل در هند واقع شده است. این بدان معناست که هند پس از آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، بریتانیای کبیر، تایوان، فرانسه و کره جنوبی رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است. با این حال، هند به سرعت در حال افزایش سهم خود از زنجیره تامین اپل است.

به گفته منابع آگاه، هند تا سال 2027 نسخه ای از هر دو آیفون را تولید خواهد کرد. در حال حاضر کمتر از 5 درصد آیفون ها در هند تولید می شوند.

در نتیجه برنامه های اپل برای فاصله گرفتن از چین، تعدادی از شرکت های این کشور با کاهش درآمد مواجه شده اند. به عنوان مثال، گورتک پیش بینی درآمد سال 2022 خود را 60 درصد کاهش داد و دلیل اصلی کاهش تقاضا را “مشتری خارجی بزرگ” عنوان کرد.