نیازی به وحشت در مورد شیوع آنفولانزای پرندگان نیست


نمی توان انکار کرد که شیوع آنفولانزای پرندگان در ماه های اخیر تأثیر زیادی بر پرندگان داشته است و شیوع فعلی آنفولانزای پرندگان به طور قابل توجهی بدتر از آنچه در گذشته دیده ایم است.

به گزارش Technology Review، آنفولانزای پرندگان در پستانداران مختلفی مانند گربه، روباه، سمور سمور، سمور و شیر دریایی دیده شده است و به نظر می رسد در یک مزرعه راسو در اسپانیا شیوع پیدا کرده است. تعداد کمی از موارد نیز در بین انسان ها مشاهده شده است. این بدون شک یک نگرانی است، اما هنوز نیازی به وحشت نیست.

شیوع مرگبار آنفولانزای پرندگان حداقل تا حدی تقصیر ماست. اولین مورد در طیور پرورشی رخ داد. شرایط شلوغی که حیوانات در آن نگهداری می شوند می تواند محیط مناسبی برای رشد ویروس ها باشد. آلستر وارد، زیست شناس حیات وحش در دانشگاه لیدز در بریتانیا، می گوید: به نظر می رسد گونه هایی از آنفولانزای پرندگان که امروزه در گردش هستند، از طیور منشأ گرفته باشند.

آنچه کمتر واضح است این است که چگونه ویروس می تواند بین پرندگان وحشی و پرورشی منتقل شود. به نظر می‌رسد این اتفاق هر ساله زمانی رخ می‌دهد که پرندگان مهاجر در مسیرهای بین‌المللی خود مهاجرت می‌کنند و ویروس‌هایی را از نقطه‌ای از جهان به نقطه‌ای دیگر و دوباره برمی‌گردانند. اما سال گذشته شرایط متفاوت بود. وارد می‌گوید به‌جای مشاهده جهش‌های فصلی در ویروس، شاهد شیوع طولانی‌مدت بودیم. به نظر می رسد که این ویروس برای مدت طولانی در محیط یا شاید در خود پرندگان باقی مانده است.

این خبر به خودی خود یک خبر ویرانگر است. میلیون ها پرنده مرده اند. در ایالات متحده بیش از 58 میلیون پرنده از ابتدای سال گذشته به این ویروس مبتلا شده اند. آزمایش برخی از آنها برای ویروس آنفولانزای مرغی مثبت بوده و برخی دیگر اعضای گله آلوده شده اند.

بیشتر پرندگان آلوده از طیور تجاری بوده اند، اما پرندگان وحشی نیز به شدت آسیب دیده اند. به عنوان مثال، پلیکان خاکستری را به عنوان گونه ای در معرض خطر انقراض در نظر بگیرید. در سال 2022، ویروس مذکور 10 درصد از جمعیت جهانی این پرندگان را از بین خواهد برد.

نگرانی دیگری وجود دارد. به نظر می رسد ویروس آنفولانزای پرندگان دارای جهش هایی است که آن را قادر می سازد پرندگان بیشتری را آلوده کند. چه می شود اگر سویه ای در آینده بین انسان ها پخش شود؟

انتشار ویروس بین پستانداران دیگر می تواند یک مرحله میانی احتمالی بین انتقال پرنده به پرنده و انسان به انسان باشد. به همین دلیل است که گزارش شیوع بیماری در مزرعه راسو در اسپانیا در ماه گذشته زنگ خطر را به صدا درآورد. آنفولانزای پرندگان در بسیاری از گونه های پستانداران دیگر نیز گزارش شده است، از جمله خرس، گاندرا، راکون، ماهی دریایی، بابکت و روباه قرمز در ایالات متحده و روباه، سمور و شغال در بریتانیا.

وارد می گوید که ویروس ها می توانند به دو صورت بین گونه ها بپرند. به عنوان مثال، ممکن است در گزارش های اخیر، لاشه پرندگان آلوده به ویروس عامل آلودگی پستانداران بوده باشد. به گفته وارد، لاشه گروهی از پرندگان که بر اثر آنفولانزای پرندگان تلف شده اند مملو از این ویروس است. اگر روباهی از لاشه پرندگان آلوده تغذیه کند، سیستم ایمنی آن ممکن است به شدت تحت تأثیر ویروس قرار گیرد. این می تواند برای روباه کشنده باشد، اما لزوماً ویروس را به روباه دیگری منتقل نمی کند.

نوع دوم پرش نگران کننده تر خواهد بود. در حال حاضر، آنفولانزای پرندگان به ندرت انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. اما ویروس ها می توانند به سرعت جهش پیدا کنند. سویه های مختلف می توانند توالی های ژنتیکی مشترکی داشته باشند که می تواند به زنده ماندن یا گسترش آنها کمک کند.

اگر گونه جدیدی بتواند پستانداران از جمله انسان را آلوده کند، ممکن است بین آنها گسترش یابد. این موضوع نگران کننده ای است و می تواند آغاز یک جنگ جهانی دیگر باشد. اما هنوز شواهد قطعی نداریم که این جهش واقعا اتفاق افتاده و ویروس به انسان منتقل شده است. وارد می‌گوید حتی شیوع مزرعه راسو می‌تواند نمونه دیگری از حجم بالای ویروس باشد که مردم را بیمار می‌کند. در این مزرعه حدود 52 هزار حیوان در ردیف های قفس فلزی نگهداری می شدند.

پرندگان وحشی این منطقه اخیرا تلف شده و به این ویروس مبتلا شده بودند. ما نمی دانیم که ویروس چگونه وارد مزرعه شده یا چگونه بین حیوانات پخش شده است. با این حال، همه آن حیوانات نابود شدند. اگر این آشنا به نظر می رسد، ممکن است به این دلیل باشد که در سال 2020، میلیون ها راسو پس از اینکه دانشمندان کشف کردند که یک سویه از ویروس که باعث کووید-19 می شود می تواند بین آنها پخش شود و انسان ها را آلوده کند، کشته شدند. شاید امیدوار باشید که ما از آن تجربیات درس گرفته ایم، اما این کار را نکرده ایم.