نگرانی در مورد گسترش سویه جدید کرونا؛ واکسن زدن


عباس شیراوژن پس از این جلسه از احتمال افزایش موارد ابتلا به کرونا در هفته های آینده خبر داد. به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در جلسه امروز ۱۹ دی ماه امسال بر تشویق مردم به واکسیناسیون به ویژه برای افراد بالای ۱۸ سال که شش ماه است آخرین واکسن را انجام داده‌اند، تاکید شد.

به گزارش ایسنا، به گزارش شیروژن، این ستاد علاوه بر واکسیناسیون، بر رعایت نکات بهداشتی از جمله رعایت فاصله و استفاده از ماسک در اماکن بسته و شلوغ به ویژه مدارس و دانشگاه ها تاکید دارد. همچنین بحث لزوم آماده سازی مراکز درمانی از نظر تامین دارو و تجهیزات لازم مطرح شد تا در صورت افزایش آمار، مراکز درمانی بتوانند خدمات مناسبی را ارائه دهند. از دیگر نکات مهم این جلسه تشکیل کمیته ویژه تامین نیروی انسانی مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی با حضور نهادهای مختلف بود.

یکی دیگر از مصوبات امروز ستاد، مراقبت از مرزها بود: «بحث تشدید و توجه بیشتر به مراقبت های مرزی در تمامی مرزها اعم از هوایی، زمینی و دریایی و کنترل مسافران ورودی و خروجی که قبلاً پروتکل های آن اعلام شده بود، انجام شد. ستاد مقابله با کرونا نیز به دنبال اطلاع رسانی بهتر، بیشتر و دقیق تر به مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و موارد ضروری است.

کرونا حدود سه سال پیش برای اولین بار به کشور رسید و خانواده های زیادی از تاخیر در رسیدن واکسن ناراحت شدند. اما با گسترش واکسیناسیون به نظر می رسید این بیماری در کشور کنترل شده و ماه هاست که آمار مرگ و میر به صفر رسیده است. اما با شیوع مجدد این بیماری در برخی مناطق و کشورها، نگرانی ها در مورد سویه جدید آغاز شد. روز پنجشنبه هشتم دی ماه، سخنگوی وزارت بهداشت از مشاهده سه مورد زیرسویه جدید آمیکرون در کشور خبر داد.

بر اساس آمار قطعی تشخیصی وزارت بهداشت، از شنبه گذشته تا امروز 452 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 شناسایی شده و در این مدت 12 نفر جان خود را از دست داده اند.

به طور کلی تا کنون بیش از 65 میلیون نفر دوز اول، بیش از 58 میلیون نفر دوز دوم و بیش از 31 میلیون نفر دوز سوم و بالاتر را تزریق کرده اند.